Phil Hill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Phill Hill në Nürburgring 1962

Philip Toll Hill lindi më 20 prill 1927 in Miami, SHBA; vdiq më 28 gusht 2008Salinas, Kaliforni. Ka qenë një garues me makina nga SHBA-të.

Phill Hill është kampioni i parë i Formula 1 me prejardhje nga Shtete e Bashkuara.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flamuri Michael Schumacher
5 tituj: Flamuri Juan Manuel Fangio
4 tituj: Flamuri Alain Prost  · Flamuri Sebastian Vettel
3 tituj: Flamuri Ayrton Senna  · Flamuri Jack Brabham  · Flamuri Jackie Stewart  · Flamuri Niki Lauda
2 tituj: Flamuri F. Alonso  · Flamuri A. Ascari  · Flamuri E. Fittipaldi  · Flamuri G. Hill  · Flamuri  · Flag of the United Kingdom.svg L. HamiltonM. Häkkinen  · Flamuri N. Piquet
1 titull: Flamuri A. Jones  · Flamuri D. Hill  · Flag of New Zealand.svg D. Hulme  · Flamuri G. Farina  · Flag of Canada.svg J. Villeneuve  · Flamuri J. Hunt  · Flamuri J. Clark  · Flag of Austria.svg J. Rindt  · Flamuri J. Scheckter  · Flamuri K. Rosberg  · Flamuri M. Andretti  · Flamuri M. Hawthorn  · Flag of England.svg N.Mansel  · Flamuri P. Hill  · Flag of Finland.svg K. Räikkönen  · Flag of the United Kingdom.svg J. Button


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Top.gifKy artikull nga Sporti është një faqe e cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar.