Juan Manuel Fangio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Juan Manuel Fangio
24 qershor 1911 - 17 korrik 1995
Juan Manuel Fangio.jpg
Formula 1 Kariera
Kombësia Argjentina Argjentina
Vite aktive 1950 - 1951, 1953 - 1958
Ekipe Alfa Romeo, Maserati, Mercedes, Ferrari
Pjesmarrje 52
Kampion botërorë 5
Fitore 24
Podiume 31
Pol pozita 29
Xhiro të shpejta 23
Pjesmarrja e parë 1950 British Grand Prix
Fitorja e parë 1950 Monaco Grand Prix
Fitorja e fundit 1957 German Grand Prix
Pjesmarrja e fundit 1958 French Grand Prix
Radhitja e fundit

Juan Manuel Fangio, ( 24 qershor 1911 - 17 korrik 1995 ) ishte garus në garat automobilistike Formula 1. Vije nga Argjentina dhe ka fituar pesë herë titullin e kampionit në këtë gara. Ai fitoi këto tituj duke pilotuar Alfa Romeo, Ferrari, Mercedes Benz dhe Maserati.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

F1 karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e garave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pozita Pikët
1950 Alfa Romeo GBR
Ret
MON
1
INDY
SWI
Ret
BEL
1
FRA
1
ITA
Ret
2ti 27
1951 Alfa Romeo SWI
1
INDY
BEL
9
FRA
1
GBR
2
GER
2
ITA
Ret
ESP
1
1ri 31
1953 Maserati ARG
Ret
INDY
DUT
Ret
BEL
Ret
FRA
2
GBR
2
GER
2
SWI
4
ITA
1
2ti 28
1954 Maserati ARG
1
INDY
BEL
1
FRA
1
GBR
4
GER
1
SWI
1
ITA
1
ESP
3
1ri 42
1955 Mercedes-Benz ARG
1
MON
Ret
INDY
BEL
1
DUT
1
GBR
2
ITA
1
1ri 40
1956 Ferrari ARG
1
MON
2
INDY
BEL
Ret
FRA
4
GBR
1
GER
1
ITA
2
1ri 30
1957 Maserati ARG
1
MON
1
INDY
FRA
1
GBR
Ret
GER
1
PES
2
ITA
2
1ri 40
1958 Scd. Sud Am. ARG
4
MON
DUT
INDY
DNS
BEL
FRA
4
GBR
GER
POR
TA
MOR
14ti 7

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flamuri M. Schumacher
5 tituj: Flamuri J. M. Fangio  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg L. Hamilton
4 tituj: Flamuri A. Prost  · Flamuri S. Vettel
3 tituj: Flamuri A. Senna  · Flamuri Jack Brabham  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg J. Stewart  · Flamuri N. Lauda
2 tituj: Flamuri F. Alonso  · Flamuri A. Ascari  · Flamuri E. Fittipaldi  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg G. Hill  · Flamuri M. Häkkinen  · Flamuri N. Piquet
1 titull: Flamuri A. Jones  · Flamuri D. Hill  · Flag of New Zealand.svg D. Hulme  · Flamuri G. Farina  · Flag of Canada.svg J. Villeneuve  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg J. Hunt  · Flamuri J. Clark  · Flag of Austria.svg J. Rindt  · Flamuri J. Scheckter  · Flamuri K. Rosberg  · Flamuri M. Andretti  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg M. Hawthorn  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg N.Mansel  · Flamuri P. Hill  · Flag of Finland.svg K. Räikkönen  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg J. Button  · Flamuri Rosberg


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]