Graham Hill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Graham Hill 1966

Norman Graham Hill lindi më 17 shkurt 1929Londër, Angli; vdiq më 29 nëntor 1975 në Arkley Britani të madhe. Ai ishte një garues britanik me makina.

Graham Hill u bë kampion i Formula 1 më vitin 1962 dhe kështu pasoi në këtë titull garuesin amerikan me të njëjtin mbiemër Phil Hill. Gjithashtu djali i tij Damon Hill u bë kampion i Formula 1 më vitin 1996.

Graham Hill e nisi karrierën e tij si garues makinash në moshën 30 vjeçare. Pos të tjerave Graham Hill ka fituar garën e 24 orëve të Le Mans dhe garën Indi 500. Ai e fitoi 2 herë titullin e Kampionit në Formula 1 (1962 dhe 1968). Ai fitoi gjithsej 289 pikë, 14 gara dhe garoi gjithsej 176 herë në formula 1.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flamuri M. Schumacher
5 tituj: Flamuri J. M. Fangio  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg L. Hamilton
4 tituj: Flamuri A. Prost  · Flamuri S. Vettel
3 tituj: Flamuri A. Senna  · Flamuri Jack Brabham  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg J. Stewart  · Flamuri N. Lauda
2 tituj: Flamuri F. Alonso  · Flamuri A. Ascari  · Flamuri E. Fittipaldi  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg G. Hill  · Flamuri M. Häkkinen  · Flamuri N. Piquet
1 titull: Flamuri A. Jones  · Flamuri D. Hill  · Flag of New Zealand.svg D. Hulme  · Flamuri G. Farina  · Flag of Canada.svg J. Villeneuve  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg J. Hunt  · Flamuri J. Clark  · Flag of Austria.svg J. Rindt  · Flamuri J. Scheckter  · Flamuri K. Rosberg  · Flamuri M. Andretti  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg M. Hawthorn  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg N.Mansel  · Flamuri P. Hill  · Flag of Finland.svg K. Räikkönen  · Flag of the United Kingdom (3-5).svg J. Button  · Flamuri Rosberg