Mike Hawthorn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mike Hawthorn
Karriera në Formula Një
Kombësia Anglia Anglez
Vitet aktiv
Ekipe Stampa:Falgicon Ferrari
Pjesmarrje 46
Kampionate 1 (1958)
Fitore 3
Podiume
Pikët gjithsej 0
Pol pozita
Xhiro të shpejta
Pjesmarrja e parë
Fitorja e parë
Fitorja e fundit
Pjesmarrja e fundit
Sezoni i fundit

John Michael „Mike“ Hawthorn lindi më 10 prill 1929 in Mexborough, Yorkshire, Angli; vdiq më 22 janar 1959 në Guildford, Angli. Ishte garues makinash nga Anglia, fitues i garës 24 orësh të Le Mans dhe kampion i Formula 1.

Në moshën 21 vjeçare babai i tij i dhuroi një makinë sportive me të cilës ai i fitoi garat e para.

Ai e fitoi 1 herë titullin e kampionit të Formula 1 në vitin 1958 me makinën e Ferrarit. Ai mori pjesë gjithsej në 46 gara të Formula 1 dhe fitoi 127 pikë dhe 3 gara.


Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flamuri M. Schumacher
5 tituj: Flamuri J. M. Fangio  · Britania e Madhe L. Hamilton
4 tituj: Flamuri A. Prost  · Flamuri S. Vettel
3 tituj: Flamuri A. Senna  · Flamuri Jack Brabham  · Britania e Madhe J. Stewart  · Flamuri N. Lauda
2 tituj: Flamuri F. Alonso  · Flamuri A. Ascari  · Flamuri E. Fittipaldi  · Britania e Madhe G. Hill  · Flamuri M. Häkkinen  · Flamuri N. Piquet
1 titull: Flamuri A. Jones  · Flamuri D. Hill  · New Zealand D. Hulme  · Flamuri G. Farina  · Kanadaja J. Villeneuve  · Britania e Madhe J. Hunt  · Flamuri J. Clark  · Austria J. Rindt  · Flamuri J. Scheckter  · Flamuri K. Rosberg  · Flamuri M. Andretti  · Britania e Madhe M. Hawthorn  · Britania e Madhe N.Mansel  · Flamuri P. Hill  · Finlanda K. Räikkönen  · Britania e Madhe J. Button  · Flamuri Rosberg

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]