Kimi Räikkönen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kimi Räikkönen
Raikkonen 2002.jpg
Räikkönen - United States Grand Prix
F1 Statistikat
Kombësia Flag of Finland.svg Finlandez
Vetura # 1
Ekipi aktual Scuderia Ferrari
Pjesmarrje 122
Kampionate 1 (2007)
Fitore 15
Podiume 48
Pol pozita 14
Xhiro të shpejta 25
Pjesmarrja e parë 2001 Australian Grand Prix
Fitorja e parë 2003 Malaysian Grand Prix
Sezoni i fundit 1ri (110 pikë)

Kimi Räikkönen lindi më 17 tetor 1979Espoo, Finlandë. Kimi Räikkönen është pilot i Formula 1, vitin e parë në F1 e filloi në vitin 2001 si pilot tityller te ekipi Zviceran Sauber Petronas ku mbaroi sezonin i dhjeti. Nga viti 2002 ai shkoi te ekipi Britanik Maclaren Mercedes dhe e nënshkroi një kontrat 5 vjeçare 2002-2006. Në vitin 2003 ishte më së afërmi të fitonte titullin e kampionit botëror ku mbaroi sezonin në pozitën e dytë dhe i mungonin vetëm 3 pikë për ta ngritur epërsinë mbi Michael Schumacher. Në vitin 2005 mbaroi gjithashtu në pozitën e dytë dhe ishte piloti më i pa fatë ku kishte shumë probleme mekanike në veturën e tij, mirëpo federacioni internacional automobilistik (FIA) i dhuroi një çmim si piloti më i mirë për vitin 2005. 2007 u bë Räikkönen së pari herë kampionat i Formula 1.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kimi Räikkönen ka një sërë suksesesh në garime me vetura duke përfshie dhe rradhitjen si i dyti në Formula Super A garimin Evropian në moshën 10 (dhjetë) vjeçare. Në vitin 2001 përmes ekipit Sauber ai bëhet pjestarë i garave në Formula 1.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Vitet 2001 - 2002[redakto | redakto tekstin burimor]

Vitet 2003 - 2005[redakto | redakto tekstin burimor]

Vitet 2006 - 2007[redakto | redakto tekstin burimor]

Rezultatet e garimeve[redakto | redakto tekstin burimor]

Për më shumë rreth ngjyrave në tabelën e mëposhtme shih këtu : (Sqarim i tabelës)

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Ekipi Vendi Pikët
2001 BMW Sauber AUS
6
MYS
Ret
BRA
Ret
SMR
Ret
ESP
8
AUT
4
MON
10
CAN
4
EUR
10
FRA
7
GBR
5
GER
Ret
HUN
7
BEL
Ret
ITA
7
USA
Ret
JPN
Ret
BMW Sauber 10ti 9
2002 McLaren AUS
3
MYS
Ret
BRA
12
SMR
Ret
ESP
Ret
AUT
Ret
MON
Ret
CAN
4
EUR
3
GBR
Ret
FRA
2
GER
Ret
HUN
4
BEL
Ret
ITA
Ret
USA
Ret
JPN
3
McLaren 6ti 24
2003 McLaren AUS
3
MYS
1
BRA
2
SMR
2
ESP
Ret
AUT
2
MON
2
CAN
6
EUR
Ret
FRA
4
GBR
3
GER
Ret
HUN
2
ITA
4
USA
2
JPN
2
McLaren 2ti 91
2004 McLaren AUS
Ret
MYS
Ret
BAH
Ret
SMR
8
ESP
11
MON
Ret
EUR
Ret
CAN
5
USA
6
FRA
7
GBR
2
GER
Ret
HUN
Ret
BEL
1
ITA
Ret
CHN
3
JPN
6
BRA
2
McLaren 7ti 45
2005 McLaren AUS
8
MYS
9
BAH
3
SMR
Ret
ESP
1
MON
1
EUR
11
CAN
1
USA
DNS
FRA
2
GBR
3
GER
Ret
HUN
1
TUR
1
ITA
4
BEL
1
BRA
2
JPN
1
CHN
2
McLaren 2ti 112
2006 McLaren BAH
3
MYS
Ret
AUS
2
SMR
5
EUR
4
ESP
5
MON
Ret
GBR
3
CAN
3
USA
Ret
FRA
5
GER
3
HUN
Ret
TUR
Ret
ITA
2
CHN
Ret
JPN
5
BRA
5
McLaren 5ti* 65
2007 Ferrari AUS
1
MAL
3
BHR
3
ESP
Ret
MON
8
CAN
5
USA
4
FRA
1
GBR
1
EUR
Ret
HUN
2
TUR
2
ITA
3
BEL
1
JPN
3
CHN
1
BRA
1
Ferrari 1ri* 110*
2008 Ferrari AUS
8
MAL
1
BHR
2
ESP
1
TUR MON CAN FRA GBR GER HUN EUR BEL ITA SIN JPN CHN BRA Ferrari 1ri* 29*

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flamuri M. Schumacher
5 tituj: Flamuri J. M. Fangio  · Flag of the United Kingdom.svg L. Hamilton
4 tituj: Flamuri A. Prost  · Flamuri S. Vettel
3 tituj: Flamuri A. Senna  · Flamuri Jack Brabham  · Flag of the United Kingdom.svg J. Stewart  · Flamuri N. Lauda
2 tituj: Flamuri F. Alonso  · Flamuri A. Ascari  · Flamuri E. Fittipaldi  · Flag of the United Kingdom.svg G. Hill  · Flamuri M. Häkkinen  · Flamuri N. Piquet
1 titull: Flamuri A. Jones  · Flamuri D. Hill  · Flag of New Zealand.svg D. Hulme  · Flamuri G. Farina  · Flag of Canada.svg J. Villeneuve  · Flag of the United Kingdom.svg J. Hunt  · Flamuri J. Clark  · Flag of Austria.svg J. Rindt  · Flamuri J. Scheckter  · Flamuri K. Rosberg  · Flamuri M. Andretti  · Flag of the United Kingdom.svg M. Hawthorn  · Flag of the United Kingdom.svg N.Mansel  · Flamuri P. Hill  · Flag of Finland.svg K. Räikkönen  · Flag of the United Kingdom.svg J. Button  · Flamuri Rosberg


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]