Ayrton Senna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ayrton Senna

Karriera në Formula Një
Kombësia Brazil Brazilian
Vitet aktiv 1984 - 1994
Ekipe Toleman Hart, Lotus,
McLaren Honda,
Williams
Pjesmarrje 162
Kampionate 3 ( 1988, 1990, 1991)
Fitore 41
Podiume 80
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 65
Xhiro të shpejta 19
Pjesmarrja e parë F1 Brazili - 1984
Fitorja e parë F1 Portugalia - 1985
Fitorja e fundit F1 Australia - 1993
Pjesmarrja e fundit F1 San Marino - 1994
Sezoni i fundit 0 (0 pikë)
Skeda:Ayrton Senna.jpg
Ayrton Senna

Ayrton Senna lindi më 21 mars 1960São Paulo, Brazil; vdiq më 1 maj 1994San Marino, afër Imola. Ishte garues në garat automobistike Formula 1. Vije nga Brazili dhe ka fituar tri herë titullin e kampionit në këtë gara.

Ayrton Sena ka vdekur në një akisident më 1 maj 1994 në garat Grand Prix të mbajtura në San Marino , Imola.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimi në Toleman[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

F1 Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet në Lotus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet në McLaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfundimi në Williams[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sjellja në garim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Citate nga Sena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Në një ditë të aktuar, në kushte të caktuara, mendon se ke kufi. Pastaj ti nisesh kah ky kufi dhe e prek këtë kufi, dhe mendon, 'Mirë, ky është kufiri'. Dhe pra e prekë këtë kufi, diçka ndodhë dhe ti papritmas mund të shkosh ka mëtutje (kufirit). Me fuqin e mendjes sate, përcaktimin tënd, instinktin tënd dhe përvojën gjithashtu mund të fluturosh shumë lartë."
  • "Të jesh i dyti është të jesh i pari që humbë."
  • "Nuk ka aksidente të vogla në këtë qark." - duke biseduar mbi qarkun Imola para aksidentit fatal në garën e vitit 1994.
  • "Do të jetë sezon me shum aksidente, dhe me rrezik do të them se do të jemi shumë me fat nëse diçka shumë serioze nuk ndodhë." - para fillimit të sezonit 1994.

Complete F1 Results[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Sqarim i tabelës) (Garat me * mbrapa nënkuptojnë pjesmarrjen në pol pozicion) (Viti me * është viti kur ka fituar titull)

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Ekipi Pozita Pikë
1984 Toleman BRA
Ret
SAF
6
BEL
6
SMR
DNQ
FRA
Ret
MON
2
CAN
7
USE
Ret
USA
Ret
GBR
3
GER
Ret
AUT
Ret
DUT
Ret
ITA
EUR
Ret
POR
3
Toleman 9ti 13
1985 Lotus BRA
Ret
POR
1
SMR
7
MON
Ret
CAN
16
USA
Ret
FRA
Ret
GBR
10
GER
Ret
AUT
2
DUT
3
ITA
3
BEL
1
EUR
2
SAF
Ret
AUS
Ret
Lotus 4ti 38
1986 Lotus BRA
2
ESP
1
SMR
Ret
MON
3
BEL
2
CAN
5
USA
1
FRA
Ret
GBR
Ret
GER
2
HUN
2
AUT
Ret
ITA
Ret
POR
4
MEX
3
AUS
Ret
Lotus 4ti 55
1987 Lotus BRA
Ret
SMR
2
BEL
Ret
MON
1
USA
1
FRA
4
GBR
3
GER
3
HUN
2
AUT
5
ITA
2
POR
7
ESP
5
MEX
Ret
JPN
2
AUS
DSQ
Lotus 3ti 57
1988 McLaren BRA
DSQ
SMR
1
MON
Ret
MEX
2
CAN
1
USA
1
FRA
2
GBR
1
GER
1
HUN
1
BEL
1
ITA
10
POR
6
ESP
4
JPN
1
AUS
2
McLaren 1ri 90
1989 McLaren BRA
11
SMR
1
MON
1
MEX
1
USA
Ret
CAN
7
FRA
Ret
GBR
Ret
GER
1
HUN
2
BEL
1
ITA
Ret
POR
Ret
ESP
1
JPN
DSQ
AUS
Ret
McLaren 2ti 60
1990 McLaren USA
1
BRA
3
SMR
Ret
MON
1
CAN
1
MEX
20
FRA
3
GBR
3
GER
1
HUN
2
BEL
1
ITA
1
POR
2
ESP
Ret
JPN
Ret
AUS
Ret
McLaren 1ri 78
1991 McLaren USA
1
BRA
1
SMR
1
MON
1
CAN
Ret
MEX
3
FRA
3
GBR
4
GER
7
HUN
1
BEL
1
ITA
2
POR
2
ESP
5
JPN
2
AUS
1
McLaren 1ri 96
1992 McLaren RSA
3
MEX
Ret
BRA
Ret
ESP
9
SMR
3
MON
1
CAN
Ret
FRA
Ret
GBR
Ret
GER
2
HUN
1
BEL
5
ITA
1
POR
3
JPN
Ret
AUS
Ret
McLaren 4ti 50
1993 McLaren RSA
2
BRA
1
EUR
1
SMR
Ret
ESP
2
MON
1
CAN
18
FRA
4
GBR
5
GER
4
HUN
Ret
BEL
4
ITA
Ret
POR
Ret
JPN
1
AUS
1
McLaren 2ti 73
1994 Williams BRA
Ret
PFC
Ret
SMR
Ret
MON
ESP
CAN
FRA
GBR
GER
HUN
BEL
ITA
POR
EUR
JPN
AUS
Williams - 0

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flamuri M. Schumacher
5 tituj: Flamuri J. M. Fangio  · Britania e Madhe L. Hamilton
4 tituj: Flamuri A. Prost  · Flamuri S. Vettel
3 tituj: Flamuri A. Senna  · Flamuri Jack Brabham  · Britania e Madhe J. Stewart  · Flamuri N. Lauda
2 tituj: Flamuri F. Alonso  · Flamuri A. Ascari  · Flamuri E. Fittipaldi  · Britania e Madhe G. Hill  · Flamuri M. Häkkinen  · Flamuri N. Piquet
1 titull: Flamuri A. Jones  · Flamuri D. Hill  · New Zealand D. Hulme  · Flamuri G. Farina  · Kanadaja J. Villeneuve  · Britania e Madhe J. Hunt  · Flamuri J. Clark  · Austria J. Rindt  · Flamuri J. Scheckter  · Flamuri K. Rosberg  · Flamuri M. Andretti  · Britania e Madhe M. Hawthorn  · Britania e Madhe N.Mansel  · Flamuri P. Hill  · Finlanda K. Räikkönen  · Britania e Madhe J. Button  · Flamuri Rosberg