Jump to content

Giuseppe Farina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nino Farina
Karriera në Formula Një
Kombësia Italian
Vitet aktiv 1950 - 1955
Ekipe Alfa Romeo, Ferrari
Pjesmarrje 34
Kampionate 1
Fitore 5
Podiume 18
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 5
Xhiro të shpejta 5
Pjesmarrja e parë F1 Anglia - 1950
Fitorja e parë F1 Anglia - 1950
Fitorja e fundit F1 Gjermania - 1953
Pjesmarrja e fundit F1 Italia - 1955
Sezoni i fundit


Dr. Giuseppe "Nino" Farina lindi më 30 tetor 1906 në Torino, Itali; vdiq më 30 qershor 1966 në Chambery, Francë. Ishte një garues automobilash dhe kampioni i parë i Formula 1.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nino Farina ishte ekonomist i diplomuar dhe nipi i dizajnerit të njohur të makinave Battista Farina (Pininfarina). Farina e filloi karrierën e tij si garues automobilash në vitin 1933 me një Alfa Romeo dhe u bë në vitin 1936 anëtar i Ekipit të fabrikës së Alfa Romeo. Pas fitimit në kategori të ndryshme të garave me makina, ai e fitoi në vitin 1950 kampionatin e parë të Formula 1 vetëm me tre fitore para Juan Manuel Fangio. Garën e fundit në Formula 1 e bëri në moshën 57 vjeçare në vitin 1953Gjermani. Në vitin 1956 e mbaroi karrierën si garues me makina.

Rezultatet e garave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Complete Formula One Results[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Gatat me më të zezë janë pol pozitat)

Viti Hyrja Sharia Motori 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pozita Pikë
1950 Alfa Romeo SpA Alfa Romeo 158/50 Alfa Romeo Straight-8 GBR
1
MON
Ret
500
SUI
1
BEL
4
FRA
Ret
ITA
1
1ri 30
1951 Alfa Romeo SpA Alfa Romeo 159A Alfa Romeo Straight-8 SUI
3
500
BEL
1
FRA
5
4ti 19 (22)
Alfa Romeo 159B GBR
Ret
GER
Ret
Alfa Romeo 159M ITA
3*
ESP
3
1952 Scuderia Ferrari Ferrari 500 Ferrari Straight-4 SUI
Ret
500
BEL
2
FRA
2
GBR
6
GER
2
NED
2
ITA
4
2ti 24 (27)
1953 Scuderia Ferrari Ferrari 500 Ferrari Straight-4 ARG
Ret
500
NED
2
BEL
Ret
FRA
5
GBR
3
GER
1
SUI
2
ITA
2
3ti 26 (32)
1954 Scuderia Ferrari Ferrari 625 Ferrari Straight-4 ARG
2
500
FRA
GBR
GER
SUI
ITA
ESP
8ti 6
Ferrari 553 BEL
Ret
1955 Scuderia Ferrari Ferrari 625/555 Ferrari Straight-4 ARG
2*
5ti 10.33
Ferrari 625 MON
4
Ferrari 555 500
BEL
3
Lancia D50 Lancia V8 NED
GBR
ITA
DNS

* Bashkë pilotim

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 30 qershor 1966 Nino Farina e humbi jetën në një ndeshje me një shtyllë telegrafi.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flamuri M. Schumacher
5 tituj: Flamuri J. M. Fangio  · Britania e Madhe L. Hamilton
4 tituj: Flamuri A. Prost  · Flamuri S. Vettel
3 tituj: Flamuri A. Senna  · Flamuri Jack Brabham  · Britania e Madhe J. Stewart  · Flamuri N. Lauda
2 tituj: Flamuri F. Alonso  · Flamuri A. Ascari  · Flamuri E. Fittipaldi  · Britania e Madhe G. Hill  · Flamuri M. Häkkinen  · Flamuri N. Piquet
1 titull: Flamuri A. Jones  · Flamuri D. Hill  · New Zealand D. Hulme  · Flamuri G. Farina  · Kanadaja J. Villeneuve  · Britania e Madhe J. Hunt  · Flamuri J. Clark  · Austria J. Rindt  · Flamuri J. Scheckter  · Flamuri K. Rosberg  · Flamuri M. Andretti  · Britania e Madhe M. Hawthorn  · Britania e Madhe N.Mansel  · Flamuri P. Hill  · Finlanda K. Räikkönen  · Britania e Madhe J. Button  · Flamuri Rosberg