F1 Indianapolis 500 - 1951

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Gara në Indianapolis 500 për çmimin e SHBA-ve ishte gara e dytë e llogaritur për sezonin e vitit 1951 që u mbajt më 30 majIndianapolis Motor Speedway. Në këtë garë duhej bërë 200 xhiro për të përfunduar garën. Vlen të ceket se në këtë garë sikurse edhe një vit më herët kan marr pjesë vetëm garues nga Shtetet e Bashkuara. Në këtë garë morën pjesë 34 garues nga të cilët vetëm 9 mbaruan garën edhe atë mbaruesi i fundit me 20 xhiro mbetje.

Rezultatet[redakto | redakto tekstin burimor]

Pozita Lëvizje Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Mbejta Pikët
1 2 99 U.S. flag, 48 stars.svg Lee Wallard Kurtis Kraft-Offenhauser 200 3:57'38.05 9
2 7 83 U.S. flag, 48 stars.svg Mike Nazaruk Kurtis Kraft-Offenhauser 200 + 1'47.24 6
3 3 9 U.S. flag, 48 stars.svg Jack McGrath
U.S. flag, 48 stars.svg Manny Ayulo
Kurtis Kraft-Offenhauser 200 + 2'51.39 2
2
4 31 57 U.S. flag, 48 stars.svg Andy Linden Sherman-Offenhauser 200 + 4'40.12 3
5 29 52 U.S. flag, 48 stars.svg Bobby Ball Schroeder-Offenhauser 200 + 4'52.23 2
6 17 1 U.S. flag, 48 stars.svg Henry Banks Moore-Offenhauser 200 + 5'40.02  
7 24 68 U.S. flag, 48 stars.svg Carl Forberg Kurtis Kraft-Offenhauser 193 + 7 Laps  
8 4 27 U.S. flag, 48 stars.svg Duane Carter Deidt-Offenhauser 180 + 20 Laps  

Pjesmarrësit që nuk mbaruan garën[redakto | redakto tekstin burimor]

U.S. flag, 48 stars.svg Tony Bettenhausen, U.S. flag, 48 stars.svg Duke Nalon, U.S. flag, 48 stars.svg Gene Force, U.S. flag, 48 stars.svg Sam Hanks, U.S. flag, 48 stars.svg Bill Schindler, U.S. flag, 48 stars.svg Mauri Rose, U.S. flag, 48 stars.svg Walt Faulkner, U.S. flag, 48 stars.svg Jimmy Davies, U.S. flag, 48 stars.svg Fred Agabashian, U.S. flag, 48 stars.svg Carl Scarborough, U.S. flag, 48 stars.svg Bill Mackey, U.S. flag, 48 stars.svg Chuck Stevenson, U.S. flag, 48 stars.svg Johnnie Parsons, U.S. flag, 48 stars.svg Cecil Green, U.S. flag, 48 stars.svg Troy Ruttman, U.S. flag, 48 stars.svg Duke Dinsmore, U.S. flag, 48 stars.svg Chet Miller, U.S. flag, 48 stars.svg Walt Brown, U.S. flag, 48 stars.svg Rodger Ward, U.S. flag, 48 stars.svg Cliff Griffith, U.S. flag, 48 stars.svg Bill Vukovich, U.S. flag, 48 stars.svg George Connor, U.S. flag, 48 stars.svg Mack Hellings, U.S. flag, 48 stars.svg Johnny McDowell, U.S. flag, 48 stars.svg Joe James

Shtojcë[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Pol pozita: Duke Nalon - 4'23.74
  • Xhiro më e shpejtë: Lee Wallard - 1'07.26
  • Ayulo (100 xhiro) dhe McGrath (100 xhiro) kan qenë pilot të së njejtës veturë nga 100 xhiro dhe jan rradhitur në vendin e tretë me nga 2 pikë.

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

FORMULA NJË PËR VITIN 1951
Garat Zvicra | Indianapolis | Belgjika | Franca | Anglia | Gjermania | Italia | Spanja
Pilotët Fangio | Ascari | Gonzales | Farina | Villoresi | Taruffi | Wallard | Bonetto | Nazaruk | Parnell | Fagioli | Simon | Linden | Rosier | Sanesi | Ayulo | Cabantous | Ball | McGrath | de Graffenried | Rose | Chiron | Marimon | Godia | Hallings | Ward | McDowell | Faulkner | Brown | Ruttman | Bettenhausen | Branca | Hanks | Fischer | Pietsch | Manzon | Bira | Levegh | Etancelin | Parker | Whitehead | Walker | Moss | Forberg | Carter | Murray | Griffith | Stevenson | Landi | Miller | Dinsmore | Scarborough | Vukovich | Taylor | Gerard | Schindler | Pilette | Gordini | Claes | Trintignant | Green | Schell | Mackey | Kelly | James | Davies | Swaters | Parsons | Nalon | Louveau | Mairesse | Grignard | Connor | Abecassis | Force | Agabashian | Rol | Chaboud | Hamilton | Banks
Konstruktorët Alfa Romeo | Ferrari | Kurtis-Offenhauser | Ferrari / BRM | Talbot Lago | Maserati | Schroeder-Offenhauser