Jump to content

Sezoni 1951 në Formula Një

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rezultatet e F1 1951)

Formula 11951
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 8
Piloti kampion Juan Manuel Fangio
Ekipi kampion Alfa Romeo
Koment:
Përdorimi i stampës

Formula 1 sezoni i vitit 1951 ishte sezoni i dyte në Formula 1 FIA kampionatin botërorë. Ky sezon filloi më 27 maj të vitit 1951 dhe përfundoi më 28 tetorë pas tetë garave të mbajtura.

Rregullat sezonale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikët gjat këtij sezoni ishin të ndara për pes garuesit e parë në radhitjen 8, 6, 4, 3 dhe 2. Si dhe 1 pikë jepej për xhiron më të shpejtë.

Rezultatet sezonale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Radha Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues Gomat
1 Zvicra F1 Zvicra - 1951 27 maj Bremgarten Juan Manuel Fangio Alfa Romeo P
2 F1 Indianapolis 500 - 1951 30 maj Indianapolis Lee Wallard Kurtis Kraft-Offenhauser F
3 Belgjika F1 Belgjika - 1951 17 qershor Spa-Francorchamps Giuseppe Farina Alfa Romeo P
4 Franca F1 Franca - 1951 1 korrik Reims Juan Manuel Fangio Alfa Romeo P
5 Anglia F1 Anglia - 1951 14 korrik Silverstone José Froilán González Ferrari P
6 Gjermania F1 Gjermania - 1951 29 korrik Nürburgring Alberto Ascari Ferrari P
7 Italia F1 Italia - 1951 16 shtator Monza Alberto Ascari Ferrari P
8 F1 Spanja - 1951 28 tetor Pedralbes Juan Manuel Fangio Alfa Romeo P

Radhitja e pilotëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Pikët që janë të paraqitura në listë janë pikët të cilat jan llogaritur për kampionatin botërorë në Formual 1 në vitin 1951 kurse sa i përket garuesve, ata kan pasur dhe pikë tjera në garat të cilat nuk jan përfshirë si oficiale në këtë sezon.
Pozita Piloti Numri Pikët Fitore Podiume Pol pozita
1 Argjentina Juan Manuel Fangio 22 31 3 5 3
2 Italia Alberto Ascari 2 25 2 3 2
3 Argjentina José Froilán González 6 24 1 5 1
4 Italia Giuseppe Farina 20 19 1 3
5 Italia Luigi Villoresi 4 15 3
6 Italia Piero Taruffi 8 10 1
7 United States Lee Wallard 99 9 1 1
8 Italia Felice Bonetto 24 7 1
9 United States Mike Nazaruk 83 6 1
10 Anglia Reg Parnell 30 5
11 Italia Luigi Fagioli 8 4 1
12 Franca Andre Simon 16 3
13 United States Andy Linden 57 3
14 Franca Louis Rosier 28 3
15 Italia Consalvo Sanesi 3 3
16 United States Manny Ayulo 9 2 1
17 Franca Yves Giraud Cabantous 32 2
18 United States Bobby Ball 52 2
19 United States Jack McGrath 49 2
20 Zvicra Toulo de Graffenried 26 2
21 United States Mauri Rose 16
22 Franca Louis Chiron 30
23 Argjentina Onofre Marimon 50
24 Spanja Paco Godia 44
25 United States Mack Hellings 19
26 United States Rodger Ward 48
27 United States Johnny McDowell 12
28 United States Walt Faulkner 2
29 United States Walt Brown 44
30 United States Troy Ruttman 98
31 United States Tony Bettenhausen 5
32 Zvicra Toni Branca 92
33 United States Sam Hanks 25
34 Zvicra Rudi Fischer 91
35 Gjermania Paul Pietsch 78
36 Franca Robert Manzon 14
37 Thailand Prince Bira 30
38 Franca Pierre Levegh 22
39 Franca Philippe Étancelin 34
40 Anglia Philip Fotheringham-Parker 17
41 Anglia Peter Whitehead 16
42 Anglia Peter Walker 7
43 Anglia Stirling Moss 14
44 United States Carl Forberg 68
45 United States Duane Carter 27
46 Anglia David Murray 15
47 United States Cliff Griffith 23
48 United States Chuck Stevenson 8
49 Brazil Chico Landi 12
50 United States Chet Miller 32
51 United States Duke Dinsmore 6
52 United States Carl Scarborough 73
53 United States Bill Vukovich 81
54 Anglia Brian Shawe Taylor 9
55 Anglia Bob Gerard 8
56 United States Bill Schindler 10
57 Belgjika Andre Pilette 24
58 Franca Aldo Gordini 36
59 Belgjika Johnny Claes 36
60 Franca Maurice Trintignant 12
61 United States Cecil Green 4
62 United States Harry Schell 20
63 United States Bill Mackey 71
64 Republika e Irlandës Joe Kelly 23
65 United States Joe James 26
66 United States Jimmy Davies 76
67 Belgjika Jacques Swaters 28
68 United States Johnnie Parsons 3
69 United States Duke Nalon 18 1
70 Franca Henri Louveau 10
71 Franca Guy Mairesse 48
72 Franca Georges Grignard 38
73 United States George Connor 22
74 Anglia George Abecassis 12
75 United States Gene Force 69
76 United States Fred Agabashian 59
77 Italia Franco Rol 44
78 Franca Eugene Chaboud 44
79 Anglia Duncan Hamilton 88
80 United States Henry Banks 1
FORMULA NJË PËR VITIN 1951
Garat Zvicra | Indianapolis | Belgjika | Franca | Anglia | Gjermania | Italia | Spanja
Pilotët Fangio | Ascari | Gonzales | Farina | Villoresi | Taruffi | Wallard | Bonetto | Nazaruk | Parnell | Fagioli | Simon | Linden | Rosier | Sanesi | Ayulo | Cabantous | Ball | McGrath | de Graffenried | Rose | Chiron | Marimon | Godia | Hallings | Ward | McDowell | Faulkner | Brown | Ruttman | Bettenhausen | Branca | Hanks | Fischer | Pietsch | Manzon | Bira | Levegh | Etancelin | Parker | Whitehead | Walker | Moss | Forberg | Carter | Murray | Griffith | Stevenson | Landi | Miller | Dinsmore | Scarborough | Vukovich | Taylor | Gerard | Schindler | Pilette | Gordini | Claes | Trintignant | Green | Schell | Mackey | Kelly | James | Davies | Swaters | Parsons | Nalon | Louveau | Mairesse | Grignard | Connor | Abecassis | Force | Agabashian | Rol | Chaboud | Hamilton | Banks
Konstruktorët Alfa Romeo | Ferrari | Kurtis-Offenhauser | Ferrari / BRM | Talbot Lago | Maserati | Schroeder-Offenhauser

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]