Sezoni 1951 në Formula Një

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 11951
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 8
Piloti kampion Juan Manuel Fangio
Ekipi kampion Alfa Romeo
Koment:
Përdorimi i stampës

Formula 1 sezoni i vitit 1951 ishte sezoni i dyte në Formula 1 FIA kampionatin botërorë. Ky sezon filloi më 27 maj të vitit 1951 dhe përfundoi më 28 tetorë pas tetë garave të mbajtura.

Rregullat sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikët gjat këtij sezoni ishin të ndara për pes garuesit e parë në radhitjen 8, 6, 4, 3 dhe 2. Si dhe 1 pikë jepej për xhiron më të shpejtë.

Rezultatet sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues Gomat
1 Flag of Switzerland.svg F1 Zvicra - 1951 27 maj Bremgarten Juan Manuel Fangio Alfa Romeo P
2 Flag of the United States (1912-1959).svg F1 Indianapolis 500 - 1951 30 maj Indianapolis Lee Wallard Kurtis Kraft-Offenhauser F
3 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 1951 17 qershor Spa-Francorchamps Giuseppe Farina Alfa Romeo P
4 Flag of France.svg F1 Franca - 1951 1 korrik Reims Juan Manuel Fangio Alfa Romeo P
5 Flag of England.svg F1 Anglia - 1951 14 korrik Silverstone José Froilán González Ferrari P
6 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 1951 29 korrik Nürburgring Alberto Ascari Ferrari P
7 Flag of Italy.svg F1 Italia - 1951 16 shtator Monza Alberto Ascari Ferrari P
8 Flag of Spain (1945–1977).svg F1 Spanja - 1951 28 tetor Pedralbes Juan Manuel Fangio Alfa Romeo P

Radhitja e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikët që janë të paraqitura në listë janë pikët të cilat jan llogaritur për kampionatin botërorë në Formual 1 në vitin 1951 kurse sa i përket garuesve, ata kan pasur dhe pikë tjera në garat të cilat nuk jan përfshirë si oficiale në këtë sezon.
Pozita Piloti Numri Pikët Fitore Podiume Pol pozita
1 Flag of Argentina.svg Juan Manuel Fangio 22 31 3 5 3
2 Flag of Italy.svg Alberto Ascari 2 25 2 3 2
3 Flag of Argentina.svg José Froilán González 6 24 1 5 1
4 Flag of Italy.svg Giuseppe Farina 20 19 1 3
5 Flag of Italy.svg Luigi Villoresi 4 15 3
6 Flag of Italy.svg Piero Taruffi 8 10 1
7 Flag of the United States.svg Lee Wallard 99 9 1 1
8 Flag of Italy.svg Felice Bonetto 24 7 1
9 Flag of the United States.svg Mike Nazaruk 83 6 1
10 Flag of England.svg Reg Parnell 30 5
11 Flag of Italy.svg Luigi Fagioli 8 4 1
12 Flag of France.svg Andre Simon 16 3
13 Flag of the United States.svg Andy Linden 57 3
14 Flag of France.svg Louis Rosier 28 3
15 Flag of Italy.svg Consalvo Sanesi 3 3
16 Flag of the United States.svg Manny Ayulo 9 2 1
17 Flag of France.svg Yves Giraud Cabantous 32 2
18 Flag of the United States.svg Bobby Ball 52 2
19 Flag of the United States.svg Jack McGrath 49 2
20 Flag of Switzerland.svg Toulo de Graffenried 26 2
21 Flag of the United States.svg Mauri Rose 16
22 Flag of France.svg Louis Chiron 30
23 Flag of Argentina.svg Onofre Marimon 50
24 Flag of Spain.svg Paco Godia 44
25 Flag of the United States.svg Mack Hellings 19
26 Flag of the United States.svg Rodger Ward 48
27 Flag of the United States.svg Johnny McDowell 12
28 Flag of the United States.svg Walt Faulkner 2
29 Flag of the United States.svg Walt Brown 44
30 Flag of the United States.svg Troy Ruttman 98
31 Flag of the United States.svg Tony Bettenhausen 5
32 Flag of Switzerland.svg Toni Branca 92
33 Flag of the United States.svg Sam Hanks 25
34 Flag of Switzerland.svg Rudi Fischer 91
35 Flag of Germany.svg Paul Pietsch 78
36 Flag of France.svg Robert Manzon 14
37 Flag of Thailand.svg Prince Bira 30
38 Flag of France.svg Pierre Levegh 22
39 Flag of France.svg Philippe Étancelin 34
40 Flag of England.svg Philip Fotheringham-Parker 17
41 Flag of England.svg Peter Whitehead 16
42 Flag of England.svg Peter Walker 7
43 Flag of England.svg Stirling Moss 14
44 Flag of the United States.svg Carl Forberg 68
45 Flag of the United States.svg Duane Carter 27
46 Flag of England.svg David Murray 15
47 Flag of the United States.svg Cliff Griffith 23
48 Flag of the United States.svg Chuck Stevenson 8
49 Flag of Brazil.svg Chico Landi 12
50 Flag of the United States.svg Chet Miller 32
51 Flag of the United States.svg Duke Dinsmore 6
52 Flag of the United States.svg Carl Scarborough 73
53 Flag of the United States.svg Bill Vukovich 81
54 Flag of England.svg Brian Shawe Taylor 9
55 Flag of England.svg Bob Gerard 8
56 Flag of the United States.svg Bill Schindler 10
57 Flag of Belgium.svg Andre Pilette 24
58 Flag of France.svg Aldo Gordini 36
59 Flag of Belgium.svg Johnny Claes 36
60 Flag of France.svg Maurice Trintignant 12
61 Flag of the United States.svg Cecil Green 4
62 Flag of the United States.svg Harry Schell 20
63 Flag of the United States.svg Bill Mackey 71
64 Flag of Ireland.svg Joe Kelly 23
65 Flag of the United States.svg Joe James 26
66 Flag of the United States.svg Jimmy Davies 76
67 Flag of Belgium.svg Jacques Swaters 28
68 Flag of the United States.svg Johnnie Parsons 3
69 Flag of the United States.svg Duke Nalon 18 1
70 Flag of France.svg Henri Louveau 10
71 Flag of France.svg Guy Mairesse 48
72 Flag of France.svg Georges Grignard 38
73 Flag of the United States.svg George Connor 22
74 Flag of England.svg George Abecassis 12
75 Flag of the United States.svg Gene Force 69
76 Flag of the United States.svg Fred Agabashian 59
77 Flag of Italy.svg Franco Rol 44
78 Flag of France.svg Eugene Chaboud 44
79 Flag of England.svg Duncan Hamilton 88
80 Flag of the United States.svg Henry Banks 1

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 1951
Garat Zvicra | Indianapolis | Belgjika | Franca | Anglia | Gjermania | Italia | Spanja
Pilotët Fangio | Ascari | Gonzales | Farina | Villoresi | Taruffi | Wallard | Bonetto | Nazaruk | Parnell | Fagioli | Simon | Linden | Rosier | Sanesi | Ayulo | Cabantous | Ball | McGrath | de Graffenried | Rose | Chiron | Marimon | Godia | Hallings | Ward | McDowell | Faulkner | Brown | Ruttman | Bettenhausen | Branca | Hanks | Fischer | Pietsch | Manzon | Bira | Levegh | Etancelin | Parker | Whitehead | Walker | Moss | Forberg | Carter | Murray | Griffith | Stevenson | Landi | Miller | Dinsmore | Scarborough | Vukovich | Taylor | Gerard | Schindler | Pilette | Gordini | Claes | Trintignant | Green | Schell | Mackey | Kelly | James | Davies | Swaters | Parsons | Nalon | Louveau | Mairesse | Grignard | Connor | Abecassis | Force | Agabashian | Rol | Chaboud | Hamilton | Banks
Konstruktorët Alfa Romeo | Ferrari | Kurtis-Offenhauser | Ferrari / BRM | Talbot Lago | Maserati | Schroeder-Offenhauser

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]