Jump to content

Manny Ayulo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manny Ayulo
Karriera në Formula Një
Kombësia United States Amerikan
Vitet aktiv
Ekipe
Pjesmarrje 5
Kampionate
Fitore 0
Podiume 1
Pikët gjithsej 0
Pol pozita
Xhiro të shpejta
Pjesmarrja e parë 1949
Fitorja e parë
Fitorja e fundit
Pjesmarrja e fundit 1954
Sezoni i fundit


Manuel Ayulo lindi më 20 tetor 1921Burbank, Kaliforni; vdiq më 16 maj 1955Indianapolis, Indiana. Ishte një garues automobilasht dhe Formula 1 pilot amerikan. Ayulo vdiq në një ndeshje gjat ushtrimeve për garën në Indianapolis 500 në vitin 1955.

Rezultatet e Indianapolis 500

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Vetura Starti Koha Pozita Mbarimi Xhiro Udhëheqje
1949 52 33 125.799 33 28 24 0
1951 9 - - - 3* 200 11
1952 8 28 135.982 10 20 184 0
1953 88 4 136.384 15 13 184 0
1954 88 22 138.164 23 13 197 0
Gjithësej 589 11
Fillime 4
Pol pozita 0
Rendi i parë 0
Fitore 0
Top 5 1
Top 10 1
Largime 2

* bashkëpilotim me pilotin Jack McGrath

Kampionati botërorë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manuel Ayulo participated mori pjesë 5 herë në Kampionatin Botërorë në Formula 1 gjat të cilave gara suksesin më të madh q arriti ishte pozita e tretë në bashkëpilotim me pilotin Jack McGrath në garën e vitit 1951). Ai arriti gjat karrierës së tijë 2 pikë kampionale.