Indianapolis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Indianapolis
Indianapolis
Qytet
IndianapolisC12.png
Flag of {{{official_name}}}
Population
 • Total(2.010) 829,718
Websitewww.indy.gov
Vendodhja e Indianapolisit në Indiana

Indianapolis është kryeqyteti i shtetit amerikan të Indianës, dhe qendra e qarkut Marion. Në regjistrimin e vitit 2010, popullsia e qytetit ishte 829.718 banorë. Ai është qyteti më i madh i Indianës dhe i 12-ti më i madh në SHBA. Indianapolis është gjithashtu një nga rajonet me rritje më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara.