Indianapolis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Indianapolis
Indianapolis
Qytet
noform
Flamuri_figura
Vendndodhja
Indianapolis (SHBA)
Indianapolis
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana
Qarku Marion
Kryetari i Bashkisë Gregory A. Ballard
Statistika dhe Transporti
Lartësia 218 m (m.n.d.)
Themelimi 1821
Sipërfaqja 963,5 km2
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 317
Demografia
Popullsia (2010) 829.718 banorë
Dendësia 861 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.indy.gov
Vendodhja e Indianapolisit në Indiana

Indianapolis është kryeqyteti i shtetit amerikan të Indianës, dhe qendra e qarkut Marion. Në regjistrimin e vitit 2010, popullsia e qytetit ishte 829.718 banorë. Ai është qyteti më i madh i Indianës dhe i 12-ti më i madh në SHBA. Indianapolis është gjithashtu një nga rajonet me rritje më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara.