Jump to content

Louis Rosier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Louis Rosier
Karriera në Formula Një
Kombësia Francez
Vitet aktiv 1950 - 1956
Ekipe Talbot, Ferrari, Maserati
Pjesmarrje 38
Kampionate 0
Fitore 0
Podiume 2
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 0
Xhiro të shpejta 0
Pjesmarrja e parë F1 Anglia - 1950
Fitorja e parë
Fitorja e fundit
Pjesmarrja e fundit F1 Gjermania - 1956
Sezoni i fundit 19 ti

Louis Rosier lindi në Chapdes-Beaufort5 nëntor 1905 ; vdiq në Neuilly-sur-Seine29 tetor 1956. Louis Rosier ishte Formula 1 pilotë nga Franca. Ai morri pjese në 38 çmime duke u paraqitur për herë të parë në garën për çmimin e madh të Anglisë13 maj të vitit 1950. Gjatë karrierës së tij arriti 2 podiume dhe 18 pikë kampionale. Ai fitoi çmimin e Holandës dy herë një pas një gjatë viteve 1950 dhe 1951.

Rezultatet e garave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Ekipi Vendi Pikë
1950 Talbot GBR
5
MON
ret
IND
SWI
3
BEL
3
FRA
ret
ITA
4
Talbot 4ti 13
1951 Talbot SWI
9
IND
BEL
4
FRA
ret
GBR
10
GER
8
ITA
7
ESP
7
Talbot 13ti 3
1952 Ferrari SWI
ret
IND
BEL
ret
FRA
ret
GBR
GER
DUT
ITA
10
Ferrari NA 0
1953 Ferrari ARG
IND
DUT
7
BEL
8
FRA
8
GBR
10
GER
10
SWI
ret
ITA
16
Ferrari NA 0
1954 Ferrari ARG
ret
IND
BEL
FRA
ret
GBR
ret
GER
8
SWI
ITA
8
ESP
7
Maserati NA 0
1955 Maserati ARG
MON
ret
IND
BEL
9
DUT
9
GBR
ITA
Maserati NA 0
1956 Maserati ARG
MON
ret
IND
BEL
8
FRA
6
GBR
ret
GER
5
ITA
Maserati 19ti 2

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]