F1 Zvicra - 1953

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
F1 Zvicra - 1953
Data / Vendi 23 gusht, 1953
Qarku Bremgarten Circuit
Pol pozita Juan Manuel Fangio - 2'40.1
Xhiro më e shp. Alberto Ascari - 2'41.3
Fituesi Alberto Ascari
I dyti Nino Farina
I treti Mike Hawthorn

Çmimi i madh për ZvicërFormula 2 për vitin 1953 u mbajt më 23 gusht, 1953 në qarkun garues në Bremgarten Circuit. Kjo garë ishte pjesë e garave të kampionatit botërorë për vitin 1953, që u zhvillua sipas rregullave të vitit 1952 dhe 1953 për dallim nga rregullat e përdorura nga Formula 1 kampionati i rregullt. Fitues i garës doli piloti Alberto Ascari nga ekipi Scuderia Ferrari.

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koment mbi garën ...

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Nr. Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 46 Flag of Italy.svg Alberto Ascari Ferrari 65 3:01'34.40 2 9
2 24 Flag of Italy.svg Nino Farina Ferrari 65 + 1'12.93 3 6
3 26 Flag of England.svg Mike Hawthorn Ferrari 65 + 1'35.96 7 4
4 32 Flag of Argentina.svg Juan Manuel Fangio Maserati 64 + 1 xhiro 1 1.5
BPL 32 Flag of Italy.svg Felice Bonetto Maserati       1.5
5 34 Flag of Germany.svg Hermann Lang Maserati 62 + 3 xhiro 11 2
6 28 Flag of Italy.svg Luigi Villoresi Ferrari 62 + 3 xhiro 6  
7 20 Flag of England.svg Ken Wharton Cooper-Bristol 62 + 3 xhiro 9  
8 40 Flag of Switzerland.svg Max de Terra Ferrari 51 + 14 xhiro 19  
9 18 Flag of Switzerland.svg Albert Scherrer HWM-Alta 49 + 16 xhiro 18  
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 4 Flag of Brazil.svg Chico Landi Maserati 54 20  
Ret 42 Flag of Switzerland.svg Toulo de Graffenried Maserati 49 8  
Ret 36 Flag of Argentina.svg Onofre Marimon Maserati 46 5  
Ret 8 Flag of France.svg Maurice Trintignant Gordini 43 4  
Ret 6 Flag of France.svg Jean Behra Gordini 37 12  
Ret 30 Flag of Italy.svg Felice Bonetto Maserati 29 10  
BPL 30 Flag of Argentina.svg Juan Manuel Fangio Maserati        
Ret 16 Flag of England.svg Lance Macklin HWM-Alta 29 15  
Ret 38 Flag of Switzerland.svg Peter Hirt Ferrari 17 17  
Ret 14 Flag of Belgium.svg Paul Frere HWM-Alta 1 16  
Ret 2 Flag of Belgium.svg Jacques Swaters Ferrari 0 13  
Ret 10 Flag of France.svg Louis Rosier Ferrari 0 14  

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Pol pozita: Juan Manuel Fangio - 2'40.1
  • Xhiro më e shpejtë: Alberto Ascari 2'41.3
  • Bashkë pilotim: (Fangio dhe Bonetto ndërrur veturat)
    • Vetura #32: Fangio (12 xhiro) pastaj Bonetto (52 xhiro). Pilotët i ndanë pikët e pozitës së katërt.
    • Vetura #30: Bonetto (12 xhiro) pastaj Fangio (17 xhiro)
FORMULA NJË PËR VITIN 1953
Garat Argjentinë | Indianapolis 500 | Holandë | Belgjikë | Francë | Angli | Gjermani | Zvicër | Itali
Pilotët Ascari | Fangio | Farina | Hawthorn | Villoresi | González | Vukovich | Graffenried | Bonetto | Cross | Trintignant | Marimon | McGrath | Carter | Hanks | Galvez | Lang | Agabashian | Russo | Frere | Flaherty | Birger | Karch | Nazaruk | de Terra | Teague | Ayulo | Rosier | Macklin | Collins | Chiron | Webb | Cabantous | Adolff | Heeks | Faulkner | Maglioli | Rolt | Crook | Bettenhausen | Helfrich | Seidel | Moss | Hirt | Mantovani | Krause | Salvadori | Nuckey | Ward | Mieres | Manzon | Bira | Carini | Whitehead | Fitzau | Menditeguy | Wacker | Bauer | Klodwig | McCoy | Bayol | Barth | Hamilton | Nalon | Freeland | Hartley | Landi | Sweikert | Scarborough | Niday | Scott | Holland | Linden | Pilette | Scherrer | Brown | McAlpine | Stevenson | Stewart | Berger | Thomson | Claes | Parsons | Fitch | Gerard | Barber | Wharton | Daywalt | Davies | Schell | Bechem | Stuck | Bryan | Stewart | Fairman | Swaters | Behra | Hoyt | Rathmann | Herrmann
Konstruktorët Kurtis Kraft-Offenhauser | Stevens-Offenhauser | Ferrari | Maserati | Gordini | HWM-Alta | Connaught-Lea-Francis | Cooper-Bristol