Jump to content

Hans Herrmann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hans Herrmann
Karriera në Formula Një
Kombësia Gjermania German
Vitet aktiv 1953 - 1955
1957 - 1961
Ekipe Veritas
Mercedes
Maserati
Cooper
BRM
Porsche
Pjesmarrje 19
Kampionate 0
Fitore 0
Podiume 1
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 0
Xhiro të shpejta 1
Pjesmarrja e parë F1 Gjermania - 1953
Fitorja e parë
Fitorja e fundit
Pjesmarrja e fundit F1 Gjermania - 1961
Sezoni i fundit
Hans Herrmann duke pilotuar RS 61 në qarkun Nürburgring në vitin 1962
Hans Herrmann para fillimit të garës së vitit 1965 në 1000km Nürburgring, pas tijë Fiat Abarth
Hans Herrmann duke pilotuar Porsche 908/03 në vitin 1970

Hans Herrmann (23 shkurt, 1928) ishte pilot në Formula One dhe garues automobilash gjerman nga qyteti Stuttgart, Gjermani.

Formula 1 morri pjesë në 18 gara kampionale duke debituar më 2 gusht të vitit, 1953. Në karrierën e tijë arriti 1 podium dhe mblodhi gjithsej 10 pikë kampionale (të kampionatit botërorë).

garat automoilistike, ai gjithashtu arriti fitoren e pare në 24 Hours of Le Mans për ekipin Porsche në vitin 1970, duke pilotuar veturën Porsche 917.

Në garën F1 Gjermania - 1969, sikur që i kishte premtuar gruas së tijë tanimë 42 vjeçarë menjëherë u pensionua nga garimet me automobila duke qenë dëshmitarë i aksidentit fatal në të cilin vdiq kolegu dhe fqiu i tijë, piloti Gerhard Mitter.

Duke shfrytëzuar autoritetin dhe shoqërinë Herrmann themeloi një kompani të suksesëshme të pjesëve automobilistike.

U kidnapua një herë në vitet e 1990-ta dhe u mbajt në pjesën e prapme të veturës për shumë orë gjersa ka arritur të ikë.

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Ekipi
1953 Veri ARG IND DUT BEL FRA GBR DEU SWI ITA       Veri
1954 Merc ARG IND BEL FRA GBR DEU SWI ITA SPA       Merc
1955 Merc ARG MON IND BEL DUT GBR ITA           Merc
1957 Mase ARG MON IND FRA GBR DEU PES ITA         Mase
1958 Mase ARG MON DUT IND BEL FRA GBR DEU POR ITA MOR   Mase
1959 Coop MON IND DUT FRA GBR DEU POR ITA USA       BRM
1960 Pors ARG MON IND DUT BEL FRA GBR POR ITA USA     Pors
1961 Pors MON DUT BEL FRA GBR DEU ITA USA         Pors
1966 Brab MON BEL FRA GBR DUT DEU ITA USA MEX       Brab
1969 Lotu SAF SPA MON DUT BEL FRA GBR DEU ITA CAN USA MEX Lotu

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]