Sezoni 1953 në Formula Një

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rezultatet e F1 1953)
110px-F1 logo svg.png

Formula 11953
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 9
Piloti kampion Alberto Ascari
Ekipi kampion Ferrari
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1953 ishte kampionati i 4 i organizuar nga FIA. Ky kampionati filloi më 18 janar dhe zgjati gjer më 13 shtator duke përfshirë në vete 9 (tetë) gara kampionale.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikët në gara iu dhan 5 mbaruesve të garave edhe atë:8, 6, 4, 3, dhe 2, kurse 1 iu dha pilotit për xhiro më të shpejtë. Vetem katë nga tetë rezultatete më të mira u llogaritën në këtë sezon. Në vitin 1952, tëgjitha garat kampionale u zhvilluan sipas rregullave të Formula 2.

Nr. Gara Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues Gomat
1 Flag of Argentina.svg F1 Argjentina - 1953 18 janar Oscar Gálvez Alberto Ascari Ferrari P
2 Flag of the United States (1912-1959).svg F1 Indianapolis 500 - 1953 30 maj Indianapolis Bill Vukovich Kurtis Kraft-Offenhauser F
3 Flag of the Netherlands.svg F1 Holanda - 1953 7 qershor Zandvoort Alberto Ascari Ferrari P
4 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 1953 21 qershor Spa-Francorchamps Alberto Ascari Ferrari P
5 Flag of France.svg F1 Franca - 1953 5 korrik Reims Mike Hawthorn Ferrari P
6 Flag of England.svg F1 Anglia - 1953 18 korrik Silverstone Alberto Ascari Ferrari P
7 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 1953 2 gusht Nürburgring Giuseppe Farina Ferrari P
8 Flag of Switzerland.svg F1 Zvicra - 1953 23 gusht Bremgarten Alberto Ascari Ferrari P
9 Flag of Italy.svg F1 Italia - 1953 13 shtator Monza Juan Manuel Fangio Maserati P

Radhitja përfundimtare e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Numri Vendi Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Alberto Ascari 4 Italia Italia 34.5 (46.5) 5 5 6
2 Juan Manuel Fangio 50 Argjentina Argjentina 28 (29.5) 1 4 1
2 Giuseppe Farina 6 Italia Italia 26 (32) 1 5
4 Mike Hawthorn 8 Britania e Madhe Anglia 19 (27) 1 3
5 Luigi Villoresi 2 Italia Italia 17 3
6 José Froilán González 24 Argjentina Argjentina 13.5 (14.5) 3
7 Bill Vukovich 14 Flag of the United States.svg SHBA 9 1 1 1
8 Toulo de Graffenried 58 Zvicra Zvicra 7
9 Felice Bonetto 52 Italia Italia 6.5 1
10 Art Cross 16 Flag of the United States.svg SHBA 6 1
11 Maurice Trintignant 36 Franca Franca 4
12 Onofre Marimon 54 Argjentina Argjentina 4 1
13 Jack McGrath 5 Flag of the United States.svg SHBA 2
14 Duane Carter 4 Flag of the United States.svg SHBA 2
15 Sam Hanks 3 Flag of the United States.svg SHBA 2 1
16 Oscar Alfredo Galvez 8 Argjentina Argjentina 2
17 Hermann Lang 34 Gjermania Gjermania 2
18 Fred Agabashian 59 Flag of the United States.svg SHBA 1.5
19 Paul Russo 59 Flag of the United States.svg SHBA 1.5
20 Paul Frere 14 Belgjika Belgjika
21 Pat Flaherty 77 Flag of the United States.svg SHBA
22 Pablo Birger 34 Argjentina Argjentina
23 Oswald Karch 26 Gjermania Gjermania
24 Mike Nazaruk 83 Flag of the United States.svg SHBA
25 Max de Terra 40 Zvicra Zvicra
26 Marshall Teague 22 Flag of the United States.svg SHBA
27 Manny Ayulo 88 Flag of the United States.svg SHBA
28 Louis Rosier 64 Franca Franca
29 Lance Macklin 16 Britania e Madhe Anglia
30 Peter Collins 2 Britania e Madhe Anglia
31 Louis Chiron 32 Franca Franca
32 Spider Webb 62 Flag of the United States.svg SHBA
33 Yves Giraud Cabantous 16 Franca Franca
34 Kurt Adolff 34 Gjermania Gjermania
35 Willi Heeks 23 Gjermania Gjermania
36 Walt Faulkner 23 Flag of the United States.svg SHBA
37 Umberto Maglioli 10 Italia Italia
38 Tony Rolt 14 Britania e Madhe Anglia
39 Tony Crook 23 Britania e Madhe Anglia
40 Tony Bettenhausen 98 Flag of the United States.svg SHBA
41 Theo Helfrich 24 Gjermania Gjermania
42 Wolfgang Seidel 22 Gjermania Gjermania
43 Stirling Moss 28 Britania e Madhe Anglia
44 Peter Hirt 38 Zvicra Zvicra
45 Sergio Mantovani 56 Italia Italia
46 Rudolf Krause 36 Gjermania Gjermania
47 Roy Salvadori 22 Britania e Madhe Anglia
48 Rodney Nuckey 40 Britania e Madhe Anglia
49 Rodger Ward 92 Flag of the United States.svg SHBA
50 Roberto Mieres 40 Argjentina Argjentina
51 Robert Manzon 26 Franca Franca
52 Prince Bira 44 Flag of Thailand.svg Tailanda
53 Piero Carini 12 Italia Italia
54 Peter Whitehead 20 Britania e Madhe Anglia
55 Theo Fitzau 28 Gjermania Gjermania
56 Carlos Menditeguy 32 Argjentina Argjentina
57 Fred Wacker 38 Flag of the United States.svg SHBA
58 Erwin Bauer 32 Gjermania Gjermania
59 Ernst Klodwig 37 Gjermania Gjermania
60 Ernie McCoy 12 Flag of the United States.svg SHBA
61 Elie Bayol 34 Franca Franca
62 Edgar Barth 35 Gjermania Gjermania
63 Duncan Hamilton 3 Britania e Madhe Anglia
64 Duke Nalon 9 Flag of the United States.svg SHBA
65 Don Freeland 38 Flag of the United States.svg SHBA
66 Gene Hartley 41 Flag of the United States.svg SHBA
67 Chico Landi 2 Flag of Brazil.svg Brazili
68 Bob Sweikert 51 Flag of the United States.svg SHBA
69 Carl Scarborough 73 Flag of the United States.svg SHBA
70 Cal Niday 99 Flag of the United States.svg SHBA
71 Bob Scott 29 Flag of the United States.svg SHBA
72 Bill Holland 49 Flag of the United States.svg SHBA
73 Andy Linden 57 Flag of the United States.svg SHBA
74 Andre Pilette 40 Belgjika Belgjika
75 Albert Scherrer 18 Zvicra Zvicra
76 Alan Brown 46 Britania e Madhe Anglia
77 Kenneth McAlpine 24 Britania e Madhe Anglia
78 Chuck Stevenson 97 Flag of the United States.svg SHBA
79 Jimmy Stewart 18 Britania e Madhe Anglia
80 Georges Berger 34 Belgjika Belgjika
81 Johnny Thomson 56 Flag of the United States.svg SHBA
82 Johnny Claes 26 Belgjika Belgjika
83 Johnnie Parsons 21 Flag of the United States.svg SHBA
84 John Fitch 18 Flag of the United States.svg SHBA
85 Bob Gerard 38 Britania e Madhe Anglia
86 John Barber 22 Flag of the United States.svg SHBA
87 Ken Wharton 30 Britania e Madhe Anglia
88 Jimmy Daywalt 48 Flag of the United States.svg SHBA
89 Jimmy Davies 53 Flag of the United States.svg SHBA
90 Harry Schell 38 Flag of the United States.svg SHBA
91 Guenther Bechem 41 Gjermania Gjermania
92 Hans Stuck 48 Gjermania Gjermania
93 Jimmy Bryan 8 Flag of the United States.svg SHBA
94 Ian Stewart 15 Britania e Madhe Anglia
95 Jack Fairman 20 Britania e Madhe Anglia
96 Jacques Swaters 2 Belgjika Belgjika
97 Jean Behra 6 Franca Franca
98 Jerry Hoyt 55 Flag of the United States.svg SHBA
99 Jim Rathmann 2 Flag of the United States.svg SHBA
100 Hans Herrmann 31 Gjermania Gjermania

Pikët e arritura dhe të marra parasysh në kampionat jan të paraqituramë sipër, kurse ato në kllapa jan të arritura në gjat gjith vitit.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 1953
Garat Argjentinë | Indianapolis 500 | Holandë | Belgjikë | Francë | Angli | Gjermani | Zvicër | Itali
Pilotët Ascari | Fangio | Farina | Hawthorn | Villoresi | González | Vukovich | Graffenried | Bonetto | Cross | Trintignant | Marimon | McGrath | Carter | Hanks | Galvez | Lang | Agabashian | Russo | Frere | Flaherty | Birger | Karch | Nazaruk | de Terra | Teague | Ayulo | Rosier | Macklin | Collins | Chiron | Webb | Cabantous | Adolff | Heeks | Faulkner | Maglioli | Rolt | Crook | Bettenhausen | Helfrich | Seidel | Moss | Hirt | Mantovani | Krause | Salvadori | Nuckey | Ward | Mieres | Manzon | Bira | Carini | Whitehead | Fitzau | Menditeguy | Wacker | Bauer | Klodwig | McCoy | Bayol | Barth | Hamilton | Nalon | Freeland | Hartley | Landi | Sweikert | Scarborough | Niday | Scott | Holland | Linden | Pilette | Scherrer | Brown | McAlpine | Stevenson | Stewart | Berger | Thomson | Claes | Parsons | Fitch | Gerard | Barber | Wharton | Daywalt | Davies | Schell | Bechem | Stuck | Bryan | Stewart | Fairman | Swaters | Behra | Hoyt | Rathmann | Herrmann
Konstruktorët Kurtis Kraft-Offenhauser | Stevens-Offenhauser | Ferrari | Maserati | Gordini | HWM-Alta | Connaught-Lea-Francis | Cooper-Bristol