Sezoni 1963 i Formula Një

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 11963
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 10
Piloti kampion Jim Clark
Ekipi kampion Lotus
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1963 ishte kampionati i 14të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 26 maj dhe mbaroi më 28 dhjetor ku fitues doli anglezi, Jim Clark pas 7 fitoresh nga 10 garat e zhvilluara.

Garat sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of Monaco.svg F1 Monako - 1963 26 maj Monaco Graham Hill BRM
2 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 1963 9 qershor Spa-Francorchamps Jim Clark Lotus-Climax
3 Flag of the Netherlands.svg F1 Holanda - 1963 23 qershor Zandvoort Jim Clark Lotus-Climax
4 Flag of France.svg F1 Franca - 1963 30 qershor Reims-Gueux Jim Clark Lotus-Climax
5 Flag of England.svg F1 Anglia - 1963 20 korrik Silverstone Jim Clark Lotus-Climax
6 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 1963 4 gusht Nürburgring John Surtees Ferrari
7 Flag of Italy.svg F1 Italia - 1963 8 shtator Monza Jim Clark Lotus-Climax
8 Flag of the United States.svg F1 SHBA - 1963 6 tetor Watkins Glen Graham Hill BRM
9 Flag of Mexico.svg F1 Meksiko - 1963 27 tetor Hermanos Rodriguez Jim Clark Lotus-Climax
10 Flag of South Africa.svg F1 Afrika Jugore - 1963 28 dhjetor Prince George Jim Clark Lotus-Climax

Konstruktorët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi Ekipi Pikë
1 Lotus-Climax 54
2 BRM 36
3 Brabham-Climax 28
4 Ferrari 26
5 Cooper-Climax 25
6 BRP-BRM 6
7 Porsche 5
8 Lotus-BRM 4
9 Stebro-Ford 0
10 Scirocco-BRM 0
11 Alfa Romeo 0
12 Lotus-Borgward 0
13 Lola-Climax 0
14 LDS-Alfa Romeo 0
15 Gilby-BRM 0
16 De Tomaso-Ferrari 0
17 Cooper-Maserati 0
18 ATS 0
19 Lotus-Ford 0

Pilotët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Nr. Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Jim Clark 1 73 7 9 7
2 Richie Ginther 6 34 5
3 Graham Hill 5 29 2 5 2
4 John Surtees 3 22 1 3 1
5 Dan Gurney 9 19 3
6 Bruce McLaren 10 17 3
7 Jack Brabham 8 14 1
8 Tony Maggs 11 9 1
9 Jo Bonnier 12 6
10 Innes Ireland 32 6
11 Lorenzo Bandini 4 6
12 Jim Hall 16 3
13 Gerhard Mitter 26 3
14 Carel Godin de Beaufort 14 2
15 Jo Siffert 14 1
16 Ludovico Scarfiotti 4 1
17 Trevor Taylor 2 1
18 Bob Anderson 48
19 Phil Hill 25
20 Maurice Trintignant 66
21 Mike Hailwood 40]]
22 Mike Spence 6
23 Moises Solana 13
24 Pedro Rodriguez 10
25 Masten Gregory 17
26 Peter de Klerk 18
27 Trevor Blokdyk 23
28 Roberto Lippi 50
29 Rodger Ward 18
30 Tim Parnell 30
31 Tony Settember 34
32 Willy Mairesse 8
33 Andre Pilette 46
34 Peter Broeker 21
35 Ernie Pieterse 7
36 Bernard Collomb 28
37 Brausch Niemann 21
38 Chris Amon 18
39 David Prophet 22
40 Mario de Araujo Cabral 22
41 Ernesto Brambilla 62
42 Giancarlo Baghetti 26
43 Hap Sharp 22
44 Ian Burgess 24
45 Ian Raby 50
46 John Campbell-Jones 24
47 John Love 9
48 Lucien Bianchi 22
49 Doug Serrurier 16

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]