Rezultatet e F1 1964

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 11964
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 10
Piloti kampion John Surtees
Ekipi kampion Ferrari
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1964 ishte kampionati i 15të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 10 maj dhe mbaroi më 28 tetor ku fitues doli anglezi, John Surtees pas 2 fitoresh dhe 6 podiumesh nga 10 garat e zhvilluara.

Garat sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of Monaco.svg F1 Monako - 1964 10 maj Monaco Graham Hill BRM
2 Flag of the Netherlands.svg F1 Holanda - 1964 24 maj Zandvoort Jim Clark Lotus-Climax
3 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 1964 14 qershor Spa-Francorchamps Jim Clark Lotus-Climax
4 Flag of France.svg F1 Franca - 1964 28 qershor Rouen-Les-Essarts Dan Gurney Brabham-Climax
5 Flag of England.svg F1 Anglia - 1964 11 korrik Brands Hatch Jim Clark Lotus-Climax
6 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 1964 2 gusht Nürburgring John Surtees Ferrari
7 Flag of Austria.svg F1 Austria - 1964 23 gusht Zeltweg Lorenzo Bandini Ferrari
8 Flag of Italy.svg F1 Italia - 1964 6 shtator Monza John Surtees Ferrari
9 Flag of the United States.svg F1 SHBA - 1964 4 tetor Watkins Glen Graham Hill BRM
10 Flag of Mexico.svg F1 Meksiko - 1964 2 tetor Hermanos Rodriguez Dan Gurney Brabham-Climax

Konstruktorët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi Ekipi Pikë
1 Ferrari 45
2 BRM 42
3 Lotus-Climax 37
4 Brabham-Climax 30
5 Cooper-Climax 16
6 Brabham-BRM 7
7 BRP-BRM 5
8 Lotus-BRM 3
9 Derrington-Francis-ATS 0
10 Honda 0
11 Porsche 0
12 Scirocco-Climax 0
13 Brabham-Ford 0

Pilotët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Nr. Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 John Surtees 7 40 2 6 2
2 Graham Hill 3 39 2 5 1
3 Jim Clark 1 32 3 3 5
4 Richie Ginther 4 23 2
5 Lorenzo Bandini 8 23 1 4
6 Dan Gurney 6 19 2 2 2
7 Bruce McLaren 9 13 2
8 Peter Arundell 4 11 2
9 Jack Brabham 5 11 2
10 Jo Siffert 22 7 1
11 Bob Anderson 22 5 1
12 Innes Ireland 11 4
13 Tony Maggs 19 4
14 Mike Spence 2 4 1
15 Jo Bonnier 16 3
16 Walt Hansgen 17 2
17 Maurice Trintignant 48 2
18 Chris Amon 15 2
19 Pedro Rodriguez 18 1
20 Phil Hill 10 1
21 Mike Hailwood 14 1
22 Trevor Taylor 12 1
23 Jochen Rindt 12
24 John Love 24
25 John Taylor 22
26 Ludovico Scarfiotti 6
27 Peter Revson 38
28 Ronnie Bucknum 25
29 Moises Solana 17
30 Giancarlo Baghetti 30
31 Ian Raby 23
32 Mario de Araujo Cabral 50
33 Andre Pilette 28
34 Bernard Collomb 28
35 Carel Godin de Beaufort 28
36 Edgar Barth 12
37 Frank Gardner 26
38 Gerhard Mitter 23
39 Geki 36
40 Hap Sharp 23

Statistikat e 5 pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Flag of Monaco.svg
MON
Flag of the Netherlands.svg
NED
Flag of Belgium.svg
BEL
Flag of France.svg
FRA
Flag of England.svg
ANG
Flag of Germany.svg
GJER
Flag of Austria.svg
AUS
Flag of Italy.svg
ITA
Flag of the United States.svg
SHBA
Flag of Mexico.svg
MEX
Gjithsej
1 John Surtees 6 4 9 9 6 6 40
2 Graham Hill 9 3 2 6 6 6 9 39
3 Jim Clark 3 9 9 9 2 32
4/5 Richie Ginther 6 3 2 6 3 3 23
4/5 Lorenzo Bandini 2 4 9 4 4 23

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]