Kampionati Botëror i Formula Një 2018

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Formula 12018
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 21
Piloti kampion Lewis Hamilton
Ekipi kampion Mercedes
Koment: Hamilton fitoi titullin e pestë në karrierë.
Përdorimi i stampës

Kampionati Botëror i Formula Një 2018 ishte një kampionat garash për makinat e Formula Një dhe edicioni i 69të i Kampionatit Botëror të Formula Një. Formula Një njihet nga organi qeverisës i garave automobilistike, Fédération Internationale de l'Automobile (FIA), si kompeticioni më i rëndësishëm dhe klasi i parë i garit me makina. Plotët dhe ekipet garuan në njëzetenjë Çmime të mëdha për titujt kampion të pilotit dhe konstruktorit.

Lewis Hamilton fitoi titullin kampion për pilotë, kurse ekipi i tij Mercedes, fitoi titullin për konstruktorë. Hamilton siguroi titullin e pestë të tij në Çmimin e madh të Meksikës 2018,[1] kurse ekipi i tij siguroi titullin e pestë në garën pasuese.[2] Piloti i Ferrarit Sebastian Vettel përfundoi në vendin e dytë me 88 pikë më pak, kurse shoku i tij Kimi Räikkönen përfundoi i treti. Në renditjen për konstruktorë, Mercedes AMG Petronas Motorsport përfundoi 84 pikë para Scuderia Ferrarit, kurse Aston Martin Red Bull Racing u rendit e treta.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Formula 1/ Hamilton zyrtarisht kampion bote". Telegraf.al. 28 tetor 2018. Marrë më 15 prill 2019.
  2. ^ "F1, Hamilton fiton garën në Brazil; Mercedesi, titullin e Konstruktorëve". Top-Channel.tv. 11 nëntor 2018. Marrë më 15 prill 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]