Sebastian Vettel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sebastian Vettel
[[Skeda:
Sebastian Vettel 829444a.jpg
|200px|Sebastian Vettel]]
Lindi me: 3 Qershor 1987
Lindi në: Gjermani
Profesioni: Pilot i Formula 1

Sebastian Vettel lindi më 3 Qershor 1987 është një pilot gjerman i Formula 1 i cili garon për skuadrën Red Bull Racing. Ai është Kampion i Botës aktual në Formula 1, pasi ka fituar kampionatin e vitit 2010 dhe 2011.

Kariera[redakto | redakto tekstin burimor]

2006–2007: BMW Sauber[redakto | redakto tekstin burimor]

2006[redakto | redakto tekstin burimor]

Vettel u bë shoferi i tretë për BMW Sauber në Pistën e madhe të Turqisë.Në debutimin e tij në testimin, Vettel vendosi kohën më të shpejtë në provat e dyta para garës.Gjithashtu edhe në Pistën e Italisë në vitin 2006 vendosi kohën më të shpejtë në të 2 seancat praktike para ndeshjes.

2007[redakto | redakto tekstin burimor]

Vettel u konfirmua si shofer i BMW për vitin 2007.Ai doli në vendin e tretë në Kampionatin Botëror.Vettel njihej si marrësi i pikëve më i mirë në atë kohë.

2007–2008: Toro Rosso[redakto | redakto tekstin burimor]

2007[redakto | redakto tekstin burimor]

Në 31 Korrik BMW e la të lirë Vettelin të shkonte te skuadra Scuderia Toro Rosso.Ai fitoi afërsisht $ 165,000 me Toro Rosso.Ai ishte pilot i pestë dhe i gjashtë për këtë skuadër.

2008[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas katër gara të sezonit 2008, Vettel ishte shoferi i vetëm që kishte dështuar për të përfunduar një garë të vetme.Në secilën nga këto tri raste, ai ishte i përfshirë në aksidente të shkaktuara nga shoferët e tjerë.Vettel shënoi pikët e tij të para të sezonit me vendin e pestë.

Red Bull Racing[redakto | redakto tekstin burimor]

2009[redakto | redakto tekstin burimor]

Në fillim të sezonit 2009, Vettel zëvendësoi në pension David CoulthardRed Bull Racing, dhe filloi me forcë në Garën e Australisë.Ai mendojë se mund të parakalonte kur flamuri i verdhë u ngrit.

2010[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2010 ai u fitoi Kampionatin e Botës në Formula 1.Me këtë fitore Vettel u bë një nga pilotët më të mirë të Formula 1.

2011[redakto | redakto tekstin burimor]

Edhe në këtë vit Vettel fitoi Kampionatin Botëror duke lënë pas shokun e skuadrës Mark Webber,Fernadno Alonso dhe Janson Button.Stampa:Link GA Stampa:Link FA