Sebastian Vettel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sebastian Vetel
Sebastian Vettel 2015 Malaysia podium 2.jpg
Sebastian Vettel
F1 Statistikat
Kombësia Flamuri Gjerman
Vetura # 5
Ekipi aktual Scuderia Ferrari
Pjesmarrje 149
Kampionate 5 (2010, 2011, 2012, 2013)
Fitore 41
Podiume 73
Pol pozita 45
Xhiro të shpejta 24
Pjesmarrja e parë 2007 Çmimi i madh i Shteteve të Bashkuara
Fitorja e parë 2008 Çmimi i madh i Italisë
Sezoni i fundit 5ti (167 pikë)

Sebastian Vettel lindi më 3 qershor 1987 është një pilot gjerman i Formula 1 i cili garon për skuadrën Red Bull Racing. Ai është Kampion i Botës aktual në Formula 1, pasi ka fituar kampionatin e vitit 2010 dhe 2011.

Kariera[redakto | redakto tekstin burimor]

2006–2007: BMW Sauber[redakto | redakto tekstin burimor]

2006[redakto | redakto tekstin burimor]

Vettel u bë shoferi i tretë për BMW Sauber në Pistën e madhe të Turqisë.Në debutimin e tij në testimin, Vettel vendosi kohën më të shpejtë në provat e dyta para garës.Gjithashtu edhe në Pistën e Italisë në vitin 2006 vendosi kohën më të shpejtë në të 2 seancat praktike para ndeshjes.

2007[redakto | redakto tekstin burimor]

Vettel u konfirmua si shofer i BMW për vitin 2007.Ai doli në vendin e tretë në Kampionatin Botëror.Vettel njihej si marrësi i pikëve më i mirë në atë kohë.

2007–2008: Toro Rosso[redakto | redakto tekstin burimor]

2007[redakto | redakto tekstin burimor]

Në 31 korrik BMW e la të lirë Vettelin të shkonte te skuadra Scuderia Toro Rosso.Ai fitoi afërsisht $ 165,000 me Toro Rosso.Ai ishte pilot i pestë dhe i gjashtë për këtë skuadër.

2008[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas katër gara të sezonit 2008, Vettel ishte shoferi i vetëm që kishte dështuar për të përfunduar një garë të vetme.Në secilën nga këto tri raste, ai ishte i përfshirë në aksidente të shkaktuara nga shoferët e tjerë.Vettel shënoi pikët e tij të para të sezonit me vendin e pestë.

Red Bull Racing[redakto | redakto tekstin burimor]

2009[redakto | redakto tekstin burimor]

Në fillim të sezonit 2009, Vettel zëvendësoi në pension David CoulthardRed Bull Racing, dhe filloi me forcë në Garën e Australisë.Ai mendojë se mund të parakalonte kur flamuri i verdhë u ngrit.

2010[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2010 ai u fitoi Kampionatin e Botës në Formula 1.Me këtë fitore Vettel u bë një nga pilotët më të mirë të Formula 1.

2011[redakto | redakto tekstin burimor]

Edhe në këtë vit Vettel fitoi Kampionatin Botëror duke lënë pas shokun e skuadrës Mark Webber,Fernadno Alonso dhe Janson Button.

Ferrari (2015–)[redakto | redakto tekstin burimor]

Faza tjetër e karrierës time në Formula 1 do të jetë me Scuderinë Ferrari dhe kjo për mua është realizimi i një ëndrre të një jete të tërë. Kur unë isha i vogël, Michael Schumacher në makinën e kuqe ishte idhulli im më i madhë dhe tashmë është një nder i jashtëzakonshëm që të kem mundësim për të garuar me një Ferrari. Unë tashmë e kam marrë një shije të vogël se çfarë është shpirti i Ferrarit, kur mora fitoren time të parë në Monza në 2008, me një motorr nga Prancing Horse e ndërtuar në Maranello. Scuderia ka një traditë të madhe në këtë sport dhe unë jam ekstremisht i motivuar për ta ndihmuar këtë skuadër për t'u kthyer në nivelet më të larta. Do të vendos zemrën dhe shpirtin që kjo të ndodhi.

Sebastian Vettel, rreth ëndrrës për të ngasur një Ferrari.

Vettel përmendi se ai do të kishte pasur dëshirë për të garuar me Ferrarin në të njëjtën pikë të karrierës së tij dhe ishte përfolur se palët kishin një kontratë jo të ndërtuar, me mundësi për t'u bashkuar në vitin 2014.[1] Red Bulli besonte se ai do të qëndronte me skuadrën për sa kohë që ata ndërtonin një makinë konkuruese.[2]

Në ditën që Vettel dhe Red Bull lajmëruan ndarjen, shefi i skuadrës Christian Horner lajmëroi se Vettel do të firmoste me Ferrari.[3] Pas kësaj u desh 20 nëntori që Ferrari të zyrtarizonte kontratën tre vjeçare me Vettel.[4] Në të njëjtën kohë, Ferrari lajmëroi se rivali i gjatë për titull i Vettelit, Fernando Alonso, do të largohej nga skuadra në fundin e sezonit; kjo do të thoshte se Vettel do të ishte partneri i Kimi Räikkönen në skuadër.[5]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Benson, Andrew (21 qershor 2012). "Fernando Alonso says he would team up with Lewis Hamilton". BBC Sport. Marrë më 21 qershor 2012. Ishte shfaqur që Vettel dhe Ferrari kanë një formë para-kontrate, që ka mundësi për të dyja të dyja anët dhe i përket performancës së skuadrës në vitin 2013. Detajet e sakta nuk dihen. 
  2. ^ "I've got wings! Sebastian Vettel shuns Ferrari to commit to Red Bull to 2014". Daily Mail. Londër. 14 mars 2011. Marrë më 2 qershor 2011. 
  3. ^ "Red Bull: Sebastian Vettel announced Ferrari intentions on Friday". Autosport. 4 tetor 2014. Marrë më 4 tetor 2014. 
  4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Welcome Sebastian
  5. ^ "Thank you Fernando". Scuderia Ferrari. Marrë më 20 dhjetor 2014.