Jump to content

Felipe Massa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Felipe Massa
[[Image:|200px|Massa - 2005 United States Grand Prix]]
Massa - 2005 United States Grand Prix
Karriera në Formula Një
Kombësia Brazil Brazilian
Ekipi aktual
Numri i makinës 19 ]
 Team = Scuderia Williams[Martini] Racing]
 Team for 2007 = Scuderia Ferrari
Pjesmarrje 71
Kampionate 0
Fitore 2
Podiume 7
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 3
Xhiro të shpejta 2
Pjesmarrja e parë F1 Australia - 2002
Fitorja e parë F1 Turqia - 2006
Fitorja e fundit
Pjesmarrja e fundit
Sezoni i fundit 3ti (80 pikë)


Filipe Massa (lindur më 21 prill 1981) është një pilot brazilian që për momentin është pjesë e Scuderisë Ferrari përkrah spanjollit Fernando Alonso. Massa filloi karrierën e tij në moshën 8 vjeçare në "go-karting" dhe vazhdoi të garojë në kampionate kombëtare edhe për 7 vite të tjera. Ai më pas lëvizi tek Formula Chevrolet ku fitoi titullin për pilotë. Ai më pas lëvizi tek Italian Formula Renault në vitin 2000 dhe fitoi titullin sëbashku me titullin europian. Massa gjithashtu ka garuar edhe në Euro Formula 3000 duke arritur të fitoj edhe titullin.

Massa filloi karrierën e tij në Formula 1 me Sauberin përpara se të shkonte tek Ferrari si pilot testues në vitin 2003.

Vitet 2002 - 2005

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 2006 - 2007

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e garimeve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Sqarim i tabelës)

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Ekipi Vendi Pikët
2002 Sauber AUS
Ret
MYS
6
BRA
Ret
SMR
8
SPA
5
AUT
Ret
MON
Ret
CAN
9
EUR
6
GBR
9
FRA
Ret
DEU
7
HUN
7
BEL
Ret
ITA
Ret
USA
DNP
JPN
Ret
Sauber 13ti 4
2004 Sauber AUS
Ret
MYS
8
BAH
12
SMR
10
SPA
9
MON
5
EUR
9
CAN
Ret
USA
Ret
FRA
13
GBR
9
DEU
13
HUN
Ret
BEL
4
ITA
12
CHN
8
JPN
9
BRA
8
Sauber 12ti 12
2005 Sauber AUS
10
MYS
10
BAH
7
SMR
10
ESP
11
MON
9
EUR
14
CAN
4
USA
DNS
FRA
Ret
GBR
10
DEU
8
HUN
14
TUR
Ret
ITA
9
BEL
10
BRA
11
JPN
10
CHN
6
Sauber 13ti 11
2006 Ferrari BAH
9
MYS
5
AUS
Ret
SMR
4
EUR
3
SPA
4
MON
9
GBR
5
CAN
6
USA
2
FRA
3
DEU
2
HUN
7
TUR
1
ITA
9
CHN
Ret
JPN
2
BRA
1
Ferrari 3ti* 80*

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Felipe Massa – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale