F1 Kina - 2005

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Si gara e fundit e 2005,Sinopec Çmimi i madh i Kinës ishte në Shanghai.Për pilotët sezoni i kryesuesve mbaroi,me Räikkönen të dorëzuar për titull, pasi Alonso e mori 2 gara para titullin.Gara zgjati 305,256 km ose 189,672 milje.Starti dhe gara ishin me Alonson që udhëhoqi garën e nisur nga pole position.Fisichella mori një penalitet drive-through.Gara mbaroi me Renault fiton konstruktorët dhe Alonso titullin.Ferrari mbylli një vit për t'u harruar,si në 1993.