Alberto Ascari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Alberto Ascari (1952 F1)

Alberto Ascari lindi më 13 qershor 1918Milano Itali; vdiq më 26 maj 1955Monza, Itali. Ishte një garues makinash nga Italia.

Alberto Ascari është djali i Antonio Ascari gjithashtu garues i njohur me makina në vitet 1920. Ai e fitoi 2 herë titullin e kampionit të Formula 1 dhe ishte kampioni i parë me makinën e Ferrait. Ai fitoj gjithsej 12 gara dhe korri 140,5 pikë në Formula 1.


Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flag of Germany.svg Michael Schumacher
5 tituj: Flag of Argentina.svg Juan Manuel Fangio
4 tituj: Flag of France.svg Alain Prost
3 tituj: Flag of Brazil.svg Ayrton Senna  · Flag of Australia.svg Jack Brabham  · Flag of Scotland.svg Jackie Stewart  · Flag of Austria.svg Niki Lauda
2 tituj: Flag of Spain.svg F. Alonso  · Flag of Italy.svg A. Ascari  · Flag of Brazil.svg E. Fittipaldi  · Flag of England.svg G. Hill  · Flag of Finland.svg M. Häkkinen  · Flag of Brazil.svg N. Piquet
1 titull: Flag of Australia.svg A. Jones  · Flag of England.svg D. Hill  · Flag of New Zealand.svg D. Hulme  · Flag of Italy.svg G. Farina  · Flag of Canada.svg J. Villeneuve  · Flag of England.svg J. Hunt  · Flag of Scotland.svg J. Clark  · Flag of Austria.svg J. Rindt  · Flag of South Africa.svg J. Scheckter  · Flag of Finland.svg K. Rosberg  · Flag of the United States.svg M. Andretti  · Flag of England.svg M. Hawthorn  · Flag of England.svg N.Mansel  · Flag of the United States.svg P. Hill  · Flag of Finland.svg K. Räikkönen  · Flag of the United Kingdom.svg L. Hamilton  · Flag of the United Kingdom.svg J. Button


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]