Alberto Ascari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alberto Ascari (1952 F1)

Alberto Ascari lindi më 13 qershor 1918Milano Itali; vdiq më 26 maj 1955Monza, Itali. Ishte një garues makinash nga Italia.

Alberto Ascari është djali i Antonio Ascari gjithashtu garues i njohur me makina në vitet 1920. Ai e fitoi 2 herë titullin e kampionit të Formula 1 dhe ishte kampioni i parë me makinën e Ferrait. Ai fitoj gjithsej 12 gara dhe korri 140,5 pikë në Formula 1.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flamuri M. Schumacher
5 tituj: Flamuri J. M. Fangio  · Britania e Madhe L. Hamilton
4 tituj: Flamuri A. Prost  · Flamuri S. Vettel
3 tituj: Flamuri A. Senna  · Flamuri Jack Brabham  · Britania e Madhe J. Stewart  · Flamuri N. Lauda
2 tituj: Flamuri F. Alonso  · Flamuri A. Ascari  · Flamuri E. Fittipaldi  · Britania e Madhe G. Hill  · Flamuri M. Häkkinen  · Flamuri N. Piquet
1 titull: Flamuri A. Jones  · Flamuri D. Hill  · New Zealand D. Hulme  · Flamuri G. Farina  · Kanadaja J. Villeneuve  · Britania e Madhe J. Hunt  · Flamuri J. Clark  · Austria J. Rindt  · Flamuri J. Scheckter  · Flamuri K. Rosberg  · Flamuri M. Andretti  · Britania e Madhe M. Hawthorn  · Britania e Madhe N.Mansel  · Flamuri P. Hill  · Finlanda K. Räikkönen  · Britania e Madhe J. Button  · Flamuri Rosberg


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]