Jump to content

Monza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monza
Popullsia
 • Gjithsej121.980
Emri i banorëveMonzesi
{{{postal_code_type}}}
20900
Faqja zyrtarewww.comune.monza.it

Monza është një qytet dhe komunë në rajonin e Lombardisë, dhe kryeqendra e Provinca e Monxës e Brianxës, në veri të Italisë. Qyteti ka rreth 122,000 banorë dhe ndodhet 15 kilometra larg Milanos.