Rubens Barrichello

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rubens Barrichello
Barrichello në vitin 2010
Barrichello në vitin 2010
Karriera në Formula Një
Kombësia Flamuri Brazilian
Vitet aktiv 19932011
Ekipe Jordan, Stewart, Ferrari, Honda, Brawn, Williams
Pjesmarrje 326 (322 nisje)
Kampionate 0
Fitore 11
Podiume 68
Pikët gjithsej 658
Pol pozita 14
Xhiro të shpejta 17
Pjesmarrja e parë Çmimi i madh i Afrikës së Jugut 1993
Fitorja e parë Çmimi i madh i Gjermanisë 2000
Fitorja e fundit Çmimi i madh i Italisë 2009
Pjesmarrja e fundit Çmimi i madh i Brazilit 2011
Sezoni i fundit 2011; 17të (4 pikë)
Barrichello në ekipin Scuderia Ferrari në vitin 2003.

Rubens Gonçalves Barrichello ka lindur më 23 maj të vitit 1972 dhe është një Formula 1 pilot brazilian i cili për momentin garon për ekipin Honda Racing. Më së miri është i njohur si kolegu i pilotit Michael Schumacher gjat kohës së garimit për ekipin Ferrari nga viti 2000 gjer në vitin 2005, ku arriti sukses të dukshëm. Me largimin e M. Schumacherit në fund të vitit 2006 e bën këtë pilotin më me përvojë në sezon.

Jeta e tijë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka lindur në São Paulo. Barrichello ishte pilot premtues në rinin duhe fituar 5 karting tituj në Brazil para kalimit në Evropë për të garuar për Formula Lotus në vitin 1990. Në vitin e tijë të parë fitoi titullin e kampionit, vitin vijues kalon në Angli në kampionatin në Formula 3 ku mund emrin e ri anglez David Coulthard. Me 19 vite i bashkangjitet garimeve në Formula 1.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet triumfuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula Një[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ferrari (2000–2005)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

vitin 2000, Barrichello fitoi garën e parë në Formula Një, duke triumfuar në cirkuitin e lagur të Hockenheim në Çmimin e madh të Gjermanisë. Ai tregoi edhe një herë aftësitë e tij në shi, duke garuar me goma për pistë të thatë edhe pse një pjesë e pistës ishte e largur.[1] Ky vendim i rrezikshëm bëri që braziliani të krijonte një distancë të konsiderueshme nga makinat McLaren, që kryen pit stop dhe vendosën goma për shi, duke marrë një fitore të merituar dhe emocionale pasi e kishe nisur garën nga vendi i 18të.[2] Ai u bë gjithashtu piloti që kishte pritur më gjatë për të fituar një Çmim të madh të Formula Një.[3] Barrichello pati një sezon debutues pozitiv me Ferrarin, duke arritur podiumin në shumicën e garave, por shënoi më pak pikë se tre pilotë të tjerë pretendentë; Michael Schumacher, Mika Häkkinen dhe David Coulthard. Barrichello përfundoi i katërti në renditjen për pilotë, duke pasur më shumë rol mbështetës për pilotin e parë Schumacher, i cili mposhti Häkkinen dhe fitoi titullin kampion. Ai gjithashtu kontriboi në fitimin e titullit për kontruktorë për Ferrarin.

Barrichello u rendit i treti në sezonin 2001, duke arritur gjithsej 10 podiume dhe 56 pikë në kampionat. Ai për pak arriti një fitore në Monza, ku ekujpazhi i Ferrarit performoi dobët gjatë pit stopeve.[4] Ai e përfundoi sezonin pa fitore, por sërisht luajti një rol të madh mbështetës për Schumacherin, i cili fitoi titullin e dytë kampion me Ferrarin si dhe ndihmoi ekipin italian të fitonte titullin kampion për konstruktorë.[5]

Suksesi i Barrichellos te Ferrari vazhdoi edhe në sezonin 2002, ku ai fitoi katër gara për ekipin dhe përfundoi i dyti në renditjen e përgjithshme për titullin e pilotit, duke arritur rezultatin më të mirë në karrierë. Megjithatë, ky vit u përfshi edhe nga polemikat, kur urdhërat e ekipit i kërkuan Barrichellos të lejonte Schumacherin të kalonte para dhe të fitonte në kthesën e fundit të Çmimit të madh të Austrisë.[6] Schumacher ndërroi vendet e podiumit me Barrichellos në ceremoninë e podiumit, dhe pavarësisht se fitoi garën, mori trofeun e vendit të dytë, duke i dhënë brazilianit atë të fituesit.[7]

Rekordi i garimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e garave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Ekipi Vendi Pikë
1993 Jordan RSA
Ret
BRA
Ret
EUR
Ret
SMR
Ret
ESP
12
MON
9
CAN
Ret
FRA
7
GBR
10
DEU
Ret
HUN
Ret
BEL
Ret
ITA
Ret
POR
13
JPN
5
AUS
Ret
Jordan 18ti 2
1994 Jordan BRA
4
PAC
3
SMR
DNQ
MON
Ret
ESP
Ret
CAN
7
FRA
Ret
GBR
4
DEU
Ret
HUN
Ret
BEL
Ret
ITA
4
POR
4
EUR
12
JPN
Ret
AUS
4
Jordan 6ti 19
1995 Jordan BRA
Ret
ARG
Ret
SMR
Ret
ESP
7
MON
Ret
CAN
2
FRA
6
GBR
11
GER
Ret
HUN
7
BEL
6
ITA
Ret
POR
11
EUR
4
PFC
Ret
JPN
Ret
AUS
Ret
Jordan 11ti 11
1996 Jordan AUS
Ret
BRA
Ret
ARG
4
EUR
5
SMR
5
MON
Ret
ESP
Ret
CAN
Ret
FRA
9
GBR
4
GER
6
HUN
6
BEL
Ret
ITA
5
POR
Ret
JPN
9
Jordan 8ti 14
1997 Stewart AUS
Ret
BRA
Ret
ARG
Ret
SMR
Ret
MON
2
ESP
Ret
CAN
Ret
FRA
Ret
GBR
Ret
GER
Ret
HUN
Ret
BEL
Ret
ITA
13
AUT
14
LUX
Ret
JPN
Ret
EUR
Ret
Stewart 13ti 6
1998 Stewart AUS
Ret
BRA
Ret
ARG
10
SMR
Ret
ESP
5
MON
Ret
CAN
5
FRA
10
GBR
Ret
AUT
Ret
GER
Ret
HUN
Ret
BEL
DNS
ITA
10
LUX
11
JPN
Ret
Stewart 12ti 4
1999 Stewart AUS
5
BRA
Ret
SMR
3
MON
9
ESP
Ret
CAN
Ret
FRA
3
GBR
8
AUT
Ret
GER
Ret
HUN
5
BEL
10
ITA
4
EUR
3
MYS
5
JPN
8
Stewart 7ti 21
2000 Ferrari AUS
2
BRA
Ret
SMR
4
GBR
Ret
ESP
3
EUR
4
MON
2
CAN
2
FRA
3
AUT
3
GER
1
HUN
4
BEL
Ret
ITA
Ret
USA
2
JPN
4
MYS
3
Ferrari 4ti 62
2001 Ferrari AUS
3
MYS
2
BRA
Ret
SMR
3
ESP
Ret
AUT
3
MON
2
CAN
Ret
EUR
5
FRA
3
GBR
3
GER
2
HUN
2
BEL
5
ITA
2
USA
15
JPN
5
Ferrari 3ti 56
2002 Ferrari AUS
Ret
MYS
Ret
BRA
Ret
SMR
2
ESP
DNS
AUT
2
MON
7
CAN
3
EUR
1
GBR
2
FRA
DNS
GER
4
HUN
1
BEL
2
ITA
1
USA
1
JPN
2
Ferrari 2ti 77
2003 Ferrari AUS
Ret
MYS
2
BRA
Ret
SMR
3
ESP
3
AUT
3
MON
8
CAN
5
EUR
3
FRA
7
GBR
1
GER
Ret
HUN
Ret
ITA
3
USA
Ret
JPN
1
Ferrari 4ti 65
2004 Ferrari AUS
2
MYS
4
BAH
2
SMR
6
ESP
2
MON
3
EUR
2
CAN
2
USA
2
FRA
3
GBR
3
GER
12
HUN
2
BEL
3
ITA
1
CHN
1
JPN
Ret
BRA
3
Ferrari 2ti 114
2005 Ferrari AUS
2
MYS
Ret
BAH
9
SMR
Ret
ESP
9
MON
8
EUR
3
CAN
3
USA
2
FRA
9
GBR
7
GER
10
HUN
10
TUR
10
ITA
12
BEL
5
BRA
6
JPN
11
CHN
12
Ferrari 8ti 38
2006 Honda BAH
15
MYS
10
AUS
7
SMR
10
EUR
5
ESP
7
MON
4
GBR
10
CAN
Ret
USA
6
FRA
Ret
GER
Ret
HUN
4
TUR
8
ITA
6
CHN
6
JPN
12
BRA
7
Honda 7ti 30

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rubens Barrichello's first win" [Fitorja e parë e Rubens Barrichellos] (në anglisht). Formula One Ferrari. 30 korrik 2000. Marrë më 8 maj 2019.
  2. ^ "German GP Barrichello storms to first career victory" [Çmimi i madh i Gjermanisë Barrichello vërshon drejt fitores së parë në karrierë] (në anglisht). Motorsport.com. 31 korrik 2000. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2019. Marrë më 8 maj 2019.
  3. ^ "F1 drivers with longest wait for first Grand Prix win: Who took more races to reach the top than Valtteri Bottas?" [Pilotët e Formula Një që pritën më gjatë për fitimin për herë të parë të një Çmimi të madh? Kujt j'u deshën më shumë gara për të arritur në majë se Valtteri Bottas?] (në anglisht). The Telegraph. 1 maj 2007. Marrë më 8 maj 2019.
  4. ^ "Montoya's first win mature but muted" [Fitorja e parë e Montoyës është e pjekur por pa zë] (në anglisht). The Guardian. 17 shtator 2001. Marrë më 8 maj 2019.
  5. ^ "RUBENS BARRICHELLO: MICHAEL SCHUMACHER BENEFITED FROM TEAM ORDERS TO WIN FORMULA ONE TITLES" [Rubens Barrichello: Michael Schumacher përfitoi nga urdhërat e ekipit për të fituar tituj në Formula Një] (në anglisht). Autoweek.com. 20 mars 2015. Marrë më 8 maj 2019.
  6. ^ "Formula One: Ferrari team-mate hands Schumacher controversial victory" [Formula Një: Shoku i skuadrës te Ferrari i jep fitoren me polemika Schumacherit] (në anglisht). The Telegraph. 12 maj 2002. Marrë më 8 maj 2019.
  7. ^ "Official FIA Press Release - The 2002 Austrian Grand Prix" [Deklaratë zyrtare për shtyp - Çmimi i madh i Austrisë 2002] (në anglisht). www.fia.com. 26 qershor 2002. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2006. Marrë më 26 tetor 2006.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]