Kampionati Botëror i Formula Një 2002

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 12002
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Scuderia Ferrari
Koment:
Gjat këtij sezoni ekipi Scuderia Ferrari arriti 15 fitore nga 17 gara, nga këto gara 11 i arriti piloti nr.1 i ekpiti Michael Schumacher
Përdorimi i stampës

Formula 1 sezoni i vitit 2002 ishte kampionati i 53të i ogranizuar nga FIA në garimet nëFormula 1. Ky kampionat u mbajt nga 3 mars gjer më 13 tetor, 2002 me gjithësej 17 gara të zhvilluara. Dominues në këtë sezon si dhe në dy sezonët e mëparshme ishte piloti Michael Schumacher dhe ekipi i tij Scuderia Ferrari Marlboro.

Kampionati Botëror i Formula Një 2002 - komente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky ishte sezoni më i suksesëshmi në gjith karrierën e pilotit Michael Schumacher duke arritur 11 fitore, 5 vende të dyta dhe 1 vend të tretë nga 17 gara, që don të thotë 17 podiume nga 17 gara dhe gara më e dobët ka qenë F1 Malajzia ku ka arritur vendin e tretë, kurse ekipi i konstruktorëve Scuderia Ferrari kishte sezonin më të suksesëshëm gjat gjith ekzistimit të vetë duke arritur 15 fitore dhe 10 vende të dyta duke arritur 221 pikë dhe duke i lënë pas konkurentët me vetëm 92 pikë (i dyti).

Pilotët dhe ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve pjesmarrës në kampionatin e vitit 2002 në Formula 1 të organizuar nga FIA.

Ekipi Shasia Motori Goma Nr. Piloti Piloti i tretë Test piloti
Flag of Italy.svg Scuderia Ferrari Marlboro Ferrari F2001B
F2002
Ferrari 050 3.0 V10
Ferrari 051 3.0 V10
B 1 Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Luca Badoer
2 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello
Flag of England.svg West McLaren Mercedes McLaren MP4-17 Mercedes-Benz FO110M 3.0 V10 M 3 Flag of England.svg David Coulthard Flag of Austria.svg Alexander Wurz
4 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen
Flag of England.svg BMW WilliamsF1 Team Williams FW24 BMW P82 3.0 V10 M 5 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Flag of Brazil.svg Antônio Pizzonia
6 Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya
Flag of Switzerland.svg Sauber Petronas Sauber C21 Petronas 02A 3.0 V10 B 7 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld Flag of Switzerland.svg Neel Jani
8 Flag of Brazil.svg Felipe Massa
Flag of Germany.svg Heinz-Harald Frentzen
Flag of Ireland.svg Jordan Honda Jordan EJ12 Honda RA002E 3.0 V10 B 9 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella n/a
10 Flag of Japan.svg Takuma Sato
Flag of England.svg Lucky Strike BAR Honda BAR 004 Honda RA002E 3.0 V10 B 11 Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve Flag of England.svg Darren Manning
12 Flag of France.svg Olivier Panis
Flag of France.svg Mild Seven Renault F1 Team Renault R202 Renault RS22 3.0 V10 M 14 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Flag of Spain.svg Fernando Alonso
15 Flag of England.svg Jenson Button
Flag of England.svg Jaguar Racing Jaguar R3
R3B
Cosworth CR-3 3.0 V10
Cosworth CR-4 3.0 V10
M 16 Flag of England.svg Eddie Irvine Flag of Germany.svg André Lotterer
17 Flag of Spain.svg Pedro de la Rosa
Flag of England.svg Orange Arrows Arrows A23 Cosworth CR-3 3.0 V10
Cosworth CR-4 3.0 V10
B 20 Flag of Germany.svg Heinz-Harald Frentzen none
21 Flag of Brazil.svg Enrique Bernoldi
Flag of Italy.svg KL Minardi Asiatech Minardi PS02 Asiatech AT02 3.0 V10 M 22 Flag of Malaysia.svg Alex Yoong Flag of Brazil.svg Tarso Marques
Flag of England.svg Anthony Davidson
23 Flag of Australia.svg Mark Webber
Flag of Japan.svg Panasonic Toyota Racing Toyota TF102 Toyota RVX-02 3.0 V10 M 24 Flag of Finland.svg Mika Salo none
25 Flag of England.svg Allan McNish

Garat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of Australia.svg F1 Australia - 2002 3 mars Melbourne Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
2 Flag of Malaysia.svg F1 Malajzia - 2002 17 mars Sepang Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Flag of England.svg Williams-BMW
3 Flag of Brazil.svg F1 Brazili - 2002 31 mars Interlagos Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
4 Flag of San Marino.svg F1 San Marino - 2002 14 prill Imola Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
5 Flag of Spain.svg F1 Spanja - 2002 28 prill Catalunya Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
6 Flag of Austria.svg F1 Austria - 2002 12 maj A1-Ring Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
7 Flag of Monaco.svg Monaco Grand Prix 26 maj Monaco Flag of England.svg David Coulthard Flag of England.svg McLaren-Mercedes
8 Flag of Canada.svg F1 Kanada - 2002 9 qershor Circuit Gilles Villeneuve Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
9 Flag of Europe.svg F1 Evropa - 2002 23 qershor Nürburgring Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Italy.svg Ferrari
10 Flag of England.svg F1 Anglia - 2002 7 korrik Silverstone Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
11 Flag of France.svg F1 Franca - 2002 21 korrik Magny-Cours Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
12 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 2002 28 korrik Hockenheimring Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
13 Flag of Hungary.svg F1 Hungaria - 2002 18 gusht Hungaroring Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Italy.svg Ferrari
14 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 2002 1 shtator Spa-Francorchamps Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
15 Flag of Italy.svg F1 Italia - 2002 15 shtator Monza Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Italy.svg Ferrari
16 Flag of the United States.svg F1 SHBA - 2002 29 shtator Indianapolis Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Italy.svg Ferrari
17 Flag of Japan.svg F1 Japonia - 2002 13 tetor Suzuka Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari

Radhitja e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti AUS Flag of Australia.svg MYS Flag of Malaysia.svg BRA Flag of Brazil.svg SMR Flag of San Marino.svg ESP Flag of Spain.svg AUT Flag of Austria.svg MCO Flag of Monaco.svg CAN Flag of Canada.svg EUR Flag of Europe.svg GBR Flag of England.svg FRA Flag of France.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg BEL Flag of Belgium.svg ITA Flag of Italy.svg USA Flag of the United States.svg JPN Flag of Japan.svg Pikë
1 Flag of Germany.svg M.Schumacher 1 3 1 1 1 1 2 1 2 1 1 1 2 1 2 2 1 144
2 Flag of Brazil.svg Barrichello Ret Ret Ret 2 DNS 2 7 3 1 2 DNS 4 1 2 1 1 2 77
3 Flag of Colombia.svg Montoya 2 2 5 4 2 3 Ret Ret Ret 3 4 2 11 3 Ret 4 4 50
4 Flag of Germany.svg R.Schumacher Ret 1 2 3 11 4 3 7 4 8 5 3 3 5 Ret 16 11 42
5 Flag of England.svg Coulthard Ret Ret 3 6 3 6 1 2 Ret 10 3 5 5 4 7 3 Ret 41
6 Flag of Finland.svg Räikkönen 3 Ret 12 Ret Ret Ret Ret 4 3 Ret 2 Ret 4 Ret Ret Ret 3 24
7 Flag of England.svg Button Ret 4 4 5 12 7 Ret 15 5 12 6 Ret Ret Ret 5 8 6 14
8 Flag of Italy.svg Trulli Ret Ret Ret 9 10 Ret 4 6 8 Ret Ret Ret 8 Ret 4 5 Ret 9
9 Flag of England.svg Irvine 4 Ret 7 Ret Ret Ret 9 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 6 3 10 9 8
10 Flag of Germany.svg Heidfeld Ret 5 Ret 10 4 Ret 8 12 7 6 7 6 9 10 10 9 7 7
11 Flag of Italy.svg Fisichella Ret 13 Ret Ret Ret 5 5 5 Ret 7 Ret 6 Ret 8 7 Ret 7
12 Flag of Canada.svg Villeneuve Ret 8 10 7 7 10 Ret Ret 12 4 Ret Ret Ret 8 9 6 Ret 4
13 Flag of Brazil.svg Massa Ret 6 Ret 8 5 Ret Ret 9 6 9 Ret 7 7 Ret Ret Ret 4
14 Flag of France.svg Panis Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 8 9 5 Ret Ret 12 12 6 12 Ret 3
15 Flag of Japan.svg Sato Ret 9 9 Ret Ret Ret Ret 10 16 Ret Ret 8 10 11 12 11 5 2
16 Flag of Australia.svg Webber 5 Ret 11 11 12 11 11 15 Ret 8 Ret 16 Ret Ret Ret 10 2
17 Flag of Finland.svg Salo 6 12 6 Ret 9 8 Ret Ret Ret Ret Ret 9 15 7 11 14 8 2
18 Flag of Germany.svg Frentzen DSQ 11 Ret Ret 6 11 6 13 13 Ret DNQ Ret 13 2
19 Flag of England.svg McNish Ret 7 Ret Ret 8 9 Ret Ret 14 Ret 11 Ret 14 9 Ret 15 0
20 Flag of Malaysia.svg Yoong 7 Ret 13 DNQ Ret Ret 14 Ret DNQ 10 DNQ 13 Ret Ret 0
21 Flag of Spain.svg de la Rosa 8 10 8 Ret Ret Ret 10 Ret 10 11 9 Ret 13 Ret Ret Ret Ret 0
22 Flag of Brazil.svg Bernoldi DSQ Ret Ret Ret Ret Ret 12 Ret 11 Ret DNQ Ret 0
Flag of England.svg Davidson Ret Ret 0
Pozita Piloti AUS Flag of Australia.svg MYS Flag of Malaysia.svg BRA Flag of Brazil.svg SMR Flag of San Marino.svg ESP Flag of Spain.svg AUT Flag of Austria.svg MCO Flag of Monaco.svg CAN Flag of Canada.svg EUR Flag of Europe.svg GBR Flag of England.svg FRA Flag of France.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg BEL Flag of Belgium.svg ITA Flag of Italy.svg USA Flag of the United States.svg JPN Flag of Japan.svg Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Flag of Italy.svg Ferrari F2001
F2002
Ferrari 050 V10
Ferrari 051 V10
B 221 15 27 10
2 Flag of England.svg Williams-BMW FW26 BMW P82 V10 M 92 1 13 7
3 Flag of England.svg McLaren-Mercedes MP4-17 Mercedes-Benz F0110M V10 M 65 1 10
4 Flag of France.svg Renault R202 RS22 V10 M 23
5 Flag of Switzerland.svg Sauber-Petronas C21 Petronas 02A V10 B 11
6 Flag of Ireland.svg Jordan-Honda EJ12 Honda RA002E V10 B 9
7 Flag of England.svg Jaguar-Cosworth R3
R3B
Cosworth CR-3 V10 M 8 1
8 Flag of England.svg BAR-Honda BAR04 Honda RA002E V10 B 7
9 Flag of England.svg Arrows-Cosworth A23 Cosworth CR-3 V10 B 2
10 Flag of Italy.svg Minardi-Asiatech PS02 Asiatech AT02 V10 M 2
11 Flag of Japan.svg Toyota TF102 RVX-02 V10 M 2

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2002
Garat Australi | Malajzi | Brazil | San Marino | Spanjë | Austri | Monako | Kanada | Evropë | Angli | Franc| | Gjermani | Hungari | Belgjik| | Itali | ShBA | Japoni
Pilotët M.Schumacher | Barrichello | Montoya | R.Schumacher | Coulthard | Räikkönen | Button | Trulli | Irvine | Heidfeld | Fisichella | Villeneuve | Massa | Panis | Sato | Webber | Salo | Frentzen | McNish | Yoong | de la Rosa | Bernoldi | Davidson
Konstruktorët Ferrari | Williams-BMW | McLaren-Mercedes | Renault | Sauber-Petronas | Jordan-Honda | Jaguar-Cosworth | BAR-Honda | Arrows-Cosworth | Minardi-Asiatech | Toyota

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]