Jump to content

Panasonic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.
LlojiPublic (NYSEMC,Stampa:Tyo)
IndustriaElectronics
Themeluar nëMarch, 1918
Zyrat qendrore Kadoma, Osaka, Japan
Njerëzit kyç
Fumio Ohtsubo, president
ProdhimiTelevision products
telephones
computers
digital cameras
Fitimet ¥8,137 (në miliard)
276.784.000.000 Jeni japonez (2017) Edit this on Wikidata
149.360.000.000 Jeni japonez (2017) Edit this on Wikidata
Total assets5.982.961.000.000 Jeni japonez (2017) Edit this on Wikidata
Numri i punëtorëve
334,402
Faqja e internetitFaqja globale

Panasonic (lexo: Panasonik) është një emër marke i kompanisë japoneze të prodhimit të produkteve elektronike Matsushita Electric Industrial Co. Nën këtë markë Matsushita shet plasma dhe televizone CRT, DVD, telefona, projektorë, VCR, kamera digjitale, laptopë nën nën-markën Toughbook etj, të cilat i përcjell motoja "Ideas for Life." (lexo: Ajdias for llajf, sq.: Ide për jetë).

Marka Panasonic u krijua në vitin 1955 për tregun në ShBA, Kanada dhe Meksikë sepse marka kombëtare (japoneze) tanimë ishte regjistruar nga të tjerët. Marka Pansonic u krijua nga fjalët Pan që don të thot Gjithë dhe sonic që don ë thot sepse ishte përdorur për herë të parë për audio paisje.

Matsushita - trivia

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • 1918 – Matsushita - themelimi.
  • 1927 – U prezentua marka kombëtare.
  • 1931 – Filloi prodhimi i radios.
  • 1932 – Prodhimi i radios u patentua në Japoni.
  • 1954 – Filloi bashkëpunimi me ompaninë Victor Company.
  • 1957 – Filloi sistemi i shitjes kombëtare.
  • 1977 – Filloi shitja e video-ve VHS.
  • 1983 - U lëshua në shitje Panasonic JR-200 kmpjuter personal.
  • 1986 – Filli përdorimi i emrit Panasonic si mark në Japoni.
  • 2003 – Prezentoi moton globale të shitjes, “Panasonic. Ideas for life.” (sq.: "Panasonik. Ide për jetë.")
Panasonic është sponzor kryesor i ekipit Toyota F1, ekip garues në Frmula 1.

Panasonic është sponzori kryesorë i ekipit japones Toyota, garues në Formula 1, kështu që ky ekip oficialisht njihet si Panasonic Toyota Racing. Hiro Matsushita, nipi i themeluesit të kompanisë është ish garues automobilash i cili është akoma i involvuar në garime automobilash.

Panasonic është partner zyrtarë si dhe sponzor i major League Soccer.

Panasonic gjithashtu posedon Gamba Osaka, ekip nga liga J.League, liga e parë e futbollit në Japoni.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]