Kampionati Botëror i Formula Një 1994

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Formula 11995
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Benetton
Koment: Këtë vit filloi të ndahet çmimi i madhë për Evropën përmes garës F1 Evropa me seli në Jerez de la Frontera nga Donington Park.
Përdorimi i stampës

Formula 1 kampionati i vitit 1994 ishte Formula 1 Kampionati Botërorë i 45-ti me radhë i organizuar nga FIA i cili filloi më 27 mars dhe mbaroi më 13 nëntor, pas 16 (gjashtëmbëdhjet) garave të zhvilluara.

Sezoni mbahet mend si një nga sezonet më tragjike dhe më kontraverze në historinë e Formula 1 garimeve. F1 1994 ishte sezoni me rezultat më të ngushtë në historinë e kërij sporti gjer në këtë vit meqë Michael Schumacher fitoi titullin me vetëm 1 pikë dallim nga piloti Damon Hill.

Sezoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skeda:Ayrton Senna.jpg
Ayrton Senna
Varri i pilotit Ayrton Senna.

U bënë ndryshime të rëndësishme të rregullave garuese në këtë sezon, duke ndaluar të ndihmuarit e pilotit në veturë, siç ishte kontrolli tradicional, u ndryshuan rregullat në pit-stop, kështu që rol të rëndësishëm tani do të luante taktika e ekipit.[1] Para fillimit të sezonit supozohej se pilotii kipit Williams, braziliani Ayrton Senna, do të fitonte titullin e tij të katërt dhe ekipit të tij do t'i sillte titullin e shtatë në garën për titullin e konstruktorëve.[2]

Gara e parë e vitit 1994 u zhvillua në qarkun Autódromo José Carlos Pace, emëruar sipas pilotit brazilian José Carlos Pace, në São Paulo, Brazil. Senna arriti pol-pozitën në venin e tijë të lindjes për 3/10 e sekondës më shpejtë se piloti gjerman Michael Schumacher i cili pilotonte për ekipin Benetton-Ford. Alesi, Hill, Frentzen dhe Morbidelli u radhitën pas tyre, e që tëgjith për rreth 1 sekondë më të ngadalshëm se Senna.[3] Senna nuk mundi të konkuronte me veturën e Schumacherit kështu që u largua nga gara më herët.[4] Schumacheri vazhdoi dhe arrti të fitojë garën, i dyti u rradhit Damon Hill, i treti Jean Alesi. Gara mbahet në mend nga aksidenti ku ishin të kyçur Jos Verstappen në debitimin e tij dhe Martin Brundle i ekipit McLaren.

TI Qarku i posa konstruktuar ishte nikoqir i garës së dytë, Senna përsëri arriti pol-pozitën i përcjellur nga Michael Schumacher. Senna nuk arriti të kompletojë as edhe një xhiro sepse u shtyt nga gara nga ish kolegu i tijë Mika Häkkinen. Schumacher përsëri fitoi garën i përcjellur nga Gerhard Berger dhe Rubens Barrichello, të cilët jo vetëm që arritën podiumet e tyre të para por edhe për ekipin Jordan, ishin këto podiumet e para.

Në fillim kishte dhe komlikime tjera që kur JJ Lehto kishte aksident me pilotin Pedro Lamy që shkaktoi paraqitjen e veturës së sigurimit. Pas 6 xhirove me veturë të sigurimit garimi vazhdoi, por vetëm një xhiro më vonë Senna doli nga qarku dhe ndodhi aksidenti fatal i cili i shkaktoi vdekjen pilotit.

Formula 1 e tronditur vazhdoi garimet në Monako ku Karl Wendlinger pati aksident të rëndë me Sauberin e tijë gjatë kualifikimeve duke mbetur në koma për dy javë. Michael Schumacher arriti pol pozitën para pilotit Mika Häkkinen. Shumi arriti që me superioritet të lartë të e përfundojë garën duke udhëhequr gjatë tërë kohës, Brundle dhe Berger arritën në podium.

Duke parë aksidentet në Imola dhe Monako, shumica e pilotëve insistuan në sigurimin e qarkut Circuit de Catalunya për garim më të sigurtë në Spannjë. Kjo çoi në rregullimin e konstruksioneve të përkohëshme në pjesët e qarkut të cilat u konsideruan si të rrezikshme.[5] Schumacheri arriti pol pozitën e dytë në sezon me mbi gjysmë sekonde më shumë shpejtësi se sa piloti Damon Hill.

Benetton bëri që Schumacher të marrë pjesë në qarkun nikoqir pët të në Gjermani ku u kualifikua i katërsti pas pilotëve Berger, Alesi dhe Hill. Schumacher nuk arriti të e përfundojë garën pasiqë u largua nga gar në xhiron e 20të të garës 45 xhiroshe pasi që kishte probleme me motorin. Në garë mbeti Gerhard Berger i cili arriti fitoren e 58 për ekipin e tijë Ferrari. Gara mbahet mend për dy incidente: në të parin incident morën pjesë 11 vetura për të cilin Mika Häkkinen më vonë u akuzua nga FIA dhe u dënua më një garë largim[6] dhe incidenti i dytë ishte kur në pit stop vetura e Jos Verstappen, Benetton u ndez zjarrë pasi që derivati aksidentalisht ishte shpërndarë në pjesët e nxehta të veturës, Verstappen në këtë ras shpëtoi me djegje të vogla në hundën e tijë.[7]

Në garën në Adelaide, Australi Schumacher kishte vetëm një gjë nën kokën e tijë: aerodinamikët. Krahët e përparëm të veturës ishin të zbritur në pikat më të ulëta duke i mundësuar të arrijë shpejtësi maksimale por duke hyr në rrezik për pushtimin e kthesave. Kjo taktikë u bë për të arritur shpejtësi konkuruese ndaj veturave të fuqishme të ekipit Williams-Renault. Kampioni i vitit [[Rezultatet e F1 1992|1992, Nigel Mansell ndërhyri në garë duke arritur pol pozitën duke e lën gjermanin prapa. Megjithatë pas fillimit të garës Mansell mbeti prapa në pozitën e tretë për shkak të startit të dobët, kurse dy protagonistët për titull filluan garën njëri pas tjetrit. Aerodinamikët e Shumaherit filluan të ndikojnë më vonë në garë kur ai për një moment doli nga qarku dhe u ndesh me murin rrethues . Hill rrëshqiti në një nga anët por Schumacher u kthye direkt në veturën e Hillit që u bë shkakë të largimit të të dyve nga gara. Schumacher në moshën 25 vjeçare u bë gjermani i parë Kampion Botërorë në Formula 1 por nën kushte shumë kontraverze, megjithatë asnjë veprim nuk është marr kundër tijë lidhur me ngjarjen në këtë garë. Pas largimit të dy udhëheqësve dhe konkurentëve për titull Mansell arriti fitoren e tijë të 31 dhe të fundit në karierë.

Pilotët dhe konstruktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela në vijim paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve të cilët do të jenë pjesmarrës në kampionatin botërorë të Formula 1 për vitin 1994.

Ekipi Shasia Motorii Goma Nr. Piloti Test piloti
United Kingdom Rothmans Williams Renault FW16
FW16B
Renault
RS6 3.5 V10
G 1 United Kingdom Damon Hill United Kingdom David Coulthard
2 Brazil Ayrton Senna
United Kingdom David Coulthard
United Kingdom Nigel Mansell
United Kingdom Tyrrell 022 Yamaha
OX10B 3.5 V10
G 3 Japonia Ukyo Katayama n/a
4 United Kingdom Mark Blundell
United Kingdom Mild Seven Benetton Ford B194 Ford
ECA Zetec-R 3.5 V8
G 5 Gjermania Michael Schumacher Netherlands Jos Verstappen
5/6 Finlanda JJ Lehto
6 Netherlands Jos Verstappen
United Kingdom Johnny Herbert
United Kingdom Marlboro McLaren Peugeot MP4-9 Peugeot
A6 3.5 V10
G 7 Finlanda Mika Häkkinen Franca Philippe Alliot
Franca Philippe Alliot
8 United Kingdom Martin Brundle
United Kingdom Footwork Ford FA15 Ford
HBE7/8 3.5 V8
G 9 Brazil Christian Fittipaldi n/a
10 Italia Gianni Morbidelli
United Kingdom Team Lotus 107C
109
Mugen Honda
MF-351 HB 3.5 V10
G 11 Portugalia Pedro Lamy n/a
Belgjika Philippe Adams
Finlanda Mika Salo
11/12 Italia Alessandro Zanardi
12 United Kingdom Johnny Herbert
Franca Eric Bernard
Republika e Irlandës Sasol Jordan 194 Hart
1035 3.5 V10
G 14 Brazil Rubens Barrichello n/a
15 United Kingdom Eddie Irvine
Japonia Aguri Suzuki
Italia Andrea de Cesaris
Franca Tourtel Larrousse F1 LH94 Ford
HBF7/8 3.5 V8
G 19 Monako Olivier Beretta n/a
Franca Philippe Alliot
Franca Yannick Dalmas
Japonia Hideki Noda
20 Franca Érik Comas
Zvicra Jean-Denis Deletraz
Italia Minardi Scuderia Italia M193B
M194
Ford
HBC7/8 3.5 V8
G 23 Italia Pierluigi Martini Italia Luca Badoer
24 Italia Michele Alboreto
Franca Ligier Gitanes Blondes JS39B Renault
RS6 3.5 V10
G 25 Franca Eric Bernard Franca Franck Lagorce
United Kingdom Johnny Herbert
Franca Franck Lagorce
26 Franca Olivier Panis
Italia Scuderia Ferrari 412T1
412T1B
Ferrari
043 3.5 V12
G 27 Franca Jean Alesi Italia Nicola Larini
Italia Nicola Larini
28 Austria Gerhard Berger
Zvicra Broker Sauber Mercedes C13 Mercedes-Benz
2175B 3.5 V10
G 29 Austria Karl Wendlinger n/a
Italia Andrea De Cesaris
Finlanda JJ Lehto
30 Gjermania Heinz-Harald Frentzen
United Kingdom MTV Simtek Ford S941 Ford
HBD6 3.5 V8
G 31 Australia David Brabham Italia Andrea Montermini
32 Austria Roland Ratzenberger
Italia Andrea Montermini
Franca Jean-Marc Gounon
Italia Mimmo Schiattarella
Japonia Taki Inoue
United Kingdom Pacific Grand Prix Ltd
Ursus Pacific Grand Prix
PR01 Ilmor
2175A 3.5 V10
G 33 Franca Paul Belmondo Italia Giovanni Lavaggi
United Kingdom Oliver Gavin
34 Belgjika Bertrand Gachot

Garat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1 Brazil F1 Brazili - 1994 March 27 Interlagos Gjermania Michael Schumacher Benetton-Ford
2 F1 Paqësori - 1994 April 17 TI Circuit, Aida Gjermania Michael Schumacher Benetton-Ford
3 San Marino F1 San Marino - 1994 May 1 Imola Gjermania Michael Schumacher Benetton-Ford
4 Monako F1 Monako - 1994 May 15 Monaco Gjermania Michael Schumacher Benetton-Ford
5 Spanja F1 Spanja - 1994 May 29 Catalunya United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
6 Kanadaja F1 Kanada - 1994 June 12 Circuit Gilles Villeneuve Gjermania Michael Schumacher Benetton-Ford
7 Franca F1 Franca - 1994 July 3 Magny-Cours Gjermania Michael Schumacher Benetton-Ford
8 United Kingdom F1 Anglia - 1994 July 10 Silverstone United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
9 Gjermania F1 Gjermania - 1994 July 31 Hockenheimring Austria Gerhard Berger Ferrari
10 Hungaria F1 Hungaria - 1994 August 14 Hungaroring Gjermania Michael Schumacher Benetton-Ford
11 Belgjika F1 Belgjika - 1994 August 28 Spa-Francorchamps United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
12 Italia F1 Italia - 1994 September 11 Monza United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
13 Portugalia F1 Portugalia - 1994 September 25 Estoril United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
14 Stampa:Country data Europe F1 Evropa - 1994 October 16 Jerez Gjermania Michael Schumacher Benetton-Ford
15 Japonia F1 Japonia - 1994 November 6 Suzuka United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
16 Australia F1 Australia - 1994 November 13 Adelaide United Kingdom Nigel Mansell Williams-Renault

Rradhitja e pilotve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti BRA Brazil PAC SMR San Marino MON Monako ESP Spanja CAN Kanadaja FRA Franca GBR United Kingdom GER Gjermania HUN Hungaria BEL Belgjika ITA Italia POR Portugalia EUR Stampa:Country data the European Union JPN Japonia AUS Australia Pikë
1 Gjermania Schumacher 1 1 1 1 2 1 1 DSQ Ret 1 DSQ Ex Ex 1 2 Ret 92
2 United Kingdom Hill 2 Ret 6 Ret 1 2 2 1 8 2 1 1 1 2 1 Ret 91
3 Austria Berger Ret 2 Ret 3 Ret 4 3 Ret 1 12 Ret 2 Ret 5 Ret 2 41
4 Finlanda Häkkinen Ret Ret 3 Ret Ret Ret Ret 3 Ret 2 3 3 3 7 12 26
5 Franca Alesi 3 5 4 3 Ret 2 Ret Ret Ret Ret Ret 10 3 6 24
6 Brazil Barrichello 4 3 DNQ Ret Ret 7 Ret 4 Ret Ret Ret 4 4 12 Ret 4 19
7 United Kingdom Brundle Ret Ret 8 2 11 Ret Ret Ret Ret 4 Ret 5 6 Ret Ret 3 16
8 United Kingdom Coulthard Ret 5 5 Ret Ret 4 6 2 14
9 United Kingdom Mansell Ret Ret 4 1 13
10 Netherlands Verstappen Ret Ret Ret 8 Ret 3 3 Ret 5 Ret 10
11 Franca Panis 11 9 11 9 7 12 Ret 12 2 6 7 10 DSQ 9 11 5 9
12 United Kingdom Blundell Ret Ret 9 Ret 3 10 10 Ret Ret 5 5 Ret Ret 13 Ret Ret 8
13 Gjermania Frentzen Ret 5 7 DNQ Ret Ret 4 7 Ret Ret Ret Ret Ret 6 6 7 7
14 Italia Larini Ret 2 6
15 Brazil Fittipaldi Ret 4 13 Ret Ret DSQ 8 9 4 14 Ret Ret 8 17 8 8 6
16 United Kingdom Irvine Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret 13 Ret 7 4 5 Ret 6
17 Japonia Katayama 5 Ret 5 Ret Ret Ret Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret 7 Ret Ret 5
18 Franca Bernard Ret 10 12 Ret 8 13 Ret 13 3 10 10 7 10 18 4
19 Austria Wendlinger 6 Ret 4 DNQ 4
19 Italia de Cesaris Ret 4 Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 4
21 Italia Martini 8 Ret Ret Ret 5 9 5 10 Ret Ret 8 Ret 12 15 Ret 9 4
22 Italia Morbidelli Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 5 Ret 6 Ret 9 11 Ret Ret 3
23 Franca Comas 9 6 Ret 10 Ret Ret 11 Ret 6 8 Ret 8 Ret Ret 9 2
24 Finlanda JJ Lehto Ret 7 Ret 6 9 Ret Ret 10 1
25 Italia Alboreto Ret Ret Ret 6 Ret 11 Ret Ret Ret 7 9 Ret 13 14 Ret Ret 1
26 United Kingdom Herbert 7 7 10 Ret Ret 8 7 11 Ret Ret 12 Ret 11 8 Ret Ret 0
27 Monako Beretta Ret Ret Ret 8 Ret Ret Ret 14 7 9 0
28 Portugalia Lamy 10 8 Ret 11 0
29 Franca Gounon 9 16 Ret Ret 11 Ret 15 0
30 Italia Zanardi 9 15 Ret Ret Ret 13 Ret 16 13 Ret 0
31 Australia Brabham 12 Ret Ret Ret 10 14 Ret 15 Ret 11 Ret Ret Ret Ret 12 Ret 0
32 Finlanda Salo 10 Ret 0
33 Austria Ratzenberger DNQ 11 DNS 0
33 Franca Lagorce Ret 11 0
35 Franca Dalmas Ret 14 0
36 Belgjika Adams Ret 16 0
37 Italia Schiattarella 19 Ret 0
Japonia Suzuki Ret 0
Brazil Senna Ret Ret Ret 0
Belgjika Gachot Ret DNQ Ret Ret Ret Ret DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ 0
Japonia Noda Ret Ret Ret 0
Zvicra Deletraz Ret 0
Franca Belmondo DNQ DNQ DNQ Ret Ret DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ 0
Franca Alliot Ret Ret 0
Italia Montermini DNQ 0
Japonia Inoue Ret 0
Pozita Piloti BRA Brazil PAC SMR San Marino MON Monako ESP Spanja CAN Kanadaja FRA Franca GBR United Kingdom GER Gjermania HUN Hungaria BEL Belgjika ITA Italia POR Portugalia EUR Stampa:Country data the European Union JPN Japonia AUS Australia Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 United Kingdom Williams-Renault FW16
FW16B
RS6 3.5 V10 G 118 7 13 6
2 United Kingdom Benetton-Ford B194 ECA Zetec-R 3.5 V8 G 103 8 12 6
3 Italia Ferrari 412T1
412T1B
043 3.5 V12 G 71 1 11 3
4 United Kingdom McLaren-Peugeot MP4/9 A6 3.5 V10 G 42 8
5 Republika e Irlandës Jordan-Hart 194 1035 3.5 V10 G 28 1 1
6 United Kingdom Tyrrell-Yamaha 023 OX10B 3.5 V10 G 13 1
7 Franca Ligier-Renault JS39B RS6 3.5 V10 G 13 2
8 Zvicra Sauber-Mercedes C13 2175B 3.5 V10 G 12
9 United Kingdom Footwork-Ford FA15 HBE7/8 3.5 V8 G 9
10 Italia Minardi-Ford M193
M194
HBC7/8 3.5 V8 G 5
11 Franca Larrousse-Ford LH94 HBF7/8 3.5 V8 G 2
12 United Kingdom Pacific-Ilmor PR01 2175A 3.5 V10 G
13 United Kingdom Lotus-Mugen-Honda 107C
109
MF-351 HB 3.5 V10 G
14 United Kingdom Simtek-Ford S941 HBD6 3.5 V8 G

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 72, Line 16-18. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  2. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 72, Line 1-5. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  3. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 72, Line 19-25. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  4. ^ Bruce Jones (1995), [The Ultimate Encyclopedia of Formula One] Page 72, Line 28-30. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  5. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Faqe 73, Line 9-16. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9
  6. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Faqe 73, Line 67-69. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9
  7. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 73, Line 61-65. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]