Jump to content

Williams Grand Prix Engineering

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga WilliamsF1)
Flamuri Williams-Mercedes
Emri i plotë ROKiT Williams Racing
Vendndodhja Grove, Oxfordshire, Mbretëria e Bashkuar
Drejtori i ekipit Sir Frank Williams
Claire Williams
Drejtori teknik ska
Pilotët kryesorë 63. Flamuri George Russell
88. Flamuri Robert Kubica
Pilotët testues Flamuri Nicholas Latifi
Shasia FW42
Motorri Mercedes M10 EQ Power+
Gomat Pirelli
Gara e parë Çmimi i madh i Spanjës 1977
Gara të zhvilluara 713
Tituj konstruktorësh 9 (1980, 1981, 1986, 1987, 1992, 1993, 1994, 1996, 1997)
Tituj pilotësh 7 (1980, 1982, 1987, 1992, 1993, 1996, 1997)
Gara të fituara 114
Pol pozita 128
Xhiro të shpejta 133

Williams Grand Prix Engineering Limited, aktualisht garon në Formula Një si ROKiT Williams Racing, është një ekip dhe konstruktor britanik garash. Është themeluar nga Sir Frank Williams dhe inxhinjeri Sir Patrick Head, dhe ende udhëheqet nga Williams. Ekipi u krijua në sezonin 1977 pas dy tentavitave të më parëshme të pasuksesshme në F1: Frank Williams Racing Cars (1969 në 1975) dhe Wolf–Williams Racing (1976).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]