Benetton Formula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Benetton
Emri i plotë Benetton Formula
Vendndodhja Witney, Mbretëria e Bashkuar (1986–1991)
Enstone, Mbretëria e Bashkuar (1992–2001)
Drejtori i ekipit
Drejtori teknik Flavio Briatore
Rocco Benetton
Ross Brawn
Mike Gascoyne
Nigel Stepney
Pat Symonds
Steve Matchett
David Richards
Peter Collins
Rory Byrne
Nicholas Tombazis
Pat Fry
Nick Wirth
John Barnard
Greg Field
Pilotët kryesorë Teo Fabi
Gerhard Berger
Thierry Boutsen
Alessandro Nannini
Johnny Herbert
Emanuele Pirro
Nelson Piquet
Roberto Moreno
Michael Schumacher
Martin Brundle
Riccardo Patrese
Jean Alesi
Alexander Wurz
Giancarlo Fisichella
Jenson Button
Jos Verstappen
Pilotët testues
Shasia
Motorri
Gomat
Gara e parë Brazil 1986
Gara të zhvilluara 260
Tituj konstruktorësh 1 (1995)
Tituj pilotësh 2 (1994, 1995)
Gara të fituara 27
Pol pozita 15
Xhiro të shpejta 36

Benetton Formula Ltd., ose siç njihet në publik si Benetton, ishte ekip në Formula 1 e cila mori pjesë në gara aktive gjatë viteve 1986 - 2001. Ekipin e posedonte familja Benetton e cila gjithashtu posedon zinxhir në përmasa botërore të shitoreve për veshje. Skuadra u udhëhoq nga Alessandro Benetton nga viti 1988 deri në vitin 1998.

Edhe pse në vitin 2000 ekipi u ble nga Renault, në sezonet 2000 dhe 001 garoi si Benetton. Në vitin 2002, u shndërrua Renault F1.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]