Kampionati Botëror i Formula Një 1995

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rezultatet e F1 1995)

Formula 11995
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Benetton
Koment: Këtë vit filloi të ndahet çmimi i madhë për Evropën përmes garës F1 Evropa me seli në Nürburgring.
Përdorimi i stampës

Formula 1 kampionati i vitit 1995 ishte Formula 1 Kampionati Botërorë i 46-ti me radhë i organizuar nga FIA i cili filloi më 26 mars dhe mbaroi më 12 nëntor, pas 17 (shtatëmbëdhjet) garave të zhvilluara.

Këtë vit kampionatin si pilot e fitoi Michael Schumacher me ekipin Benetton që ishte viti i dytë me rradhë duke e mundur pilotin Damon Hill nga ekipi WilliamsF1 me 33 pikë dallim. Ekipi Benetton u bë kampion në garën e konstruktorëve duke e mundur ekipin Williams me 29 pikë dallim.

Sezoni u përshkua nga rivaliteti mes pilotëve Schumacher dhe Hill, ku Schumacher fitoi 9 gara kurse Hill 4. Gjat gjithë sezonit dominuan pilotët e këtyre dy ekipeve duke fituar 16 gara dhe 1 garë fitoi Alesi me Scuderia Ferrari.

Sezoni 1995[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth sezonit ...

Pilotët dhe konstruktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela në vijim paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve të cilët do të jenë pjesmarrës në kampionatin botërorë të Formula 1 për vitin 1995.

Ekipi Shasia Motorii Goma Nr. Piloti Test piloti
Benetton B195 Renault RS7 3.0 V10 G 1 Michael Schumacher Emmanuel Collard
2 Johnny Herbert
Tyrrell 023 Yamaha OX10C 3.0 V10 G 3 Ukyo Katayama Gabriele Tarquini
Gabriele Tarquini
4 Mika Salo
Williams FW17
FW17B
Renault RS7 3.0 V10 G 5 Damon Hill Jean-Christophe Boullion
6 David Coulthard
McLaren MP4-10
MP4-10B
MP4-10C
Mercedes FO 110 3.0 V10 G 7 Mark Blundell Jan Magnussen
Nigel Mansell
8 Mika Häkkinen
Jan Magnussen
Footwork FA16 Hart 830 3.0 V8 G 9 Max Papis s'ka
Gianni Morbidelli
10 Taki Inoue
Simtek S951 Ford EDB 3.0 V8 G 11 Domenico Schiattarella Hideki Noda
12 Jos Verstappen
Jordan 195 Peugeot A10 3.0 V10 G 14 Rubens Barrichello s'ka
15 Eddie Irvine
Pacific PR02 Ford EDC 3.0 V8 G 16 Bertrand Gachot Oliver Gavin
Giovanni Lavaggi
Jean-Denis Délétraz
17 Andrea Montermini
Forti FG01 Ford EDD 3.0 V8 G 21 Pedro Diniz s'ka
22 Roberto Moreno
Minardi M195 Ford EDM 3.0 V8 G 23 Pierluigi Martini Giancarlo Fisichella
Pedro Lamy
24 Luca Badoer
Ligier JS41 Mugen-Honda MF-301 3.0 V10 G 25 Aguri Suzuki Franck Lagorce
Martin Brundle
26 Olivier Panis
Ferrari 412T2 Ferrari 044/1 3.0 V12 G 27 Jean Alesi Nicola Larini
28 Gerhard Berger
Sauber C14 Ford ECA Zetec-R 3.0 V8 G 29 Karl Wendlinger Norberto Fontana
Jean-Christophe Boullion
30 Heinz-Harald Frentzen

Garat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1 F1 Brazili - 1995 26 mars Interlagos Michael Schumacher Benetton-Renault
2 F1 Argjentina - 1995 9 prill Oscar Gálvez Damon Hill Williams-Renault
3 F1 San Marino - 1995 30 prill Imola Damon Hill Williams-Renault
4 F1 Spanja - 1995 14 maj Catalunya Michael Schumacher Benetton-Renault
5 F1 Monako - 1995 28 maj Monaco Michael Schumacher Benetton-Renault
6 F1 Kanada - 1995 11 qershor Circuit Gilles Villeneuve Jean Alesi Ferrari
7 F1 Franca - 1995 2 korrik Magny-Cours Michael Schumacher Benetton-Renault
8 F1 Anglia - 1995 16 korrik Silverstone Johnny Herbert Benetton-Renault
9 F1 Gjermania - 1995 30 korrik Hockenheimring Michael Schumacher Benetton-Renault
10 F1 Hungaria - 1995 13 gusht Hungaroring Damon Hill Williams-Renault
11 F1 Belgjika - 1995 27 gusht Spa-Francorchamps Michael Schumacher Benetton-Renault
12 F1 Italia - 1995 10 shtator Monza Johnny Herbert Benetton-Renault
13 F1 Portugalia - 1995 24 shtator Estoril David Coulthard Williams-Renault
14 F1 Evropa - 1995 1 tetor Nürburgring Michael Schumacher Benetton-Renault
15 F1 Paqësori - 1995 22 tetor TI Circuit, Aida Michael Schumacher Benetton-Renault
16 F1 Japonia - 1995 29 tetor Suzuka Michael Schumacher Benetton-Renault
17 F1 Australia - 1995 12 nëntor Adelaide Damon Hill Williams-Renault

Rradhitja e pilotve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti BRA ARG SMR ESP MON CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR EUR PAC JPN AUS Pikë
1 M.Schumacher 1 3 Ret 1 1 5 1 Ret 1 11 1 Ret 2 1 1 1 Ret 102
2 Hill Ret 1 1 4 2 Ret 2 Ret Ret 1 2 Ret 3 Ret 3 Ret 1 69
3 Coulthard 2 Ret 4 Ret Ret Ret 3 3 2 2 Ret Ret 1 3 2 Ret Ret 49
4 Herbert Ret 4 7 2 4 Ret Ret 1 4 4 7 1 7 5 6 3 Ret 45
5 Alesi 5 2 2 Ret Ret 1 5 2 Ret Ret Ret Ret 5 2 5 Ret Ret 42
6 Berger 3 6 3 3 3 Ret 12 Ret 3 3 Ret Ret 4 Ret 4 Ret Ret 31
7 Häkkinen 4 Ret 5 Ret Ret Ret 7 Ret Ret Ret Ret 2 Ret 8 2 DNS 17
8 Panis Ret 7 9 6 Ret 4 8 4 Ret 6 9 Ret Ret Ret 8 5 2 16
9 Frentzen Ret 5 6 8 6 Ret 10 6 Ret 5 4 3 6 Ret 7 8 Ret 15
10 Blundell 6 Ret 5 Ret 11 5 Ret Ret 5 4 9 Ret 9 7 4 13
11 Barrichello Ret Ret Ret 7 Ret 2 6 11 Ret 7 6 Ret 11 4 Ret Ret Ret 11
12 Irvine Ret Ret 8 5 Ret 3 9 Ret 9 13 Ret Ret 10 6 11 4 Ret 10
13 Brundle 9 Ret Ret 4 Ret Ret 3 Ret 8 7 Ret 7
14 Morbidelli Ret Ret 13 11 9 6 14 Ret Ret 3 5
15 Salo 7 Ret Ret 10 Ret 7 15 8 Ret Ret 8 5 13 10 12 6 5 5
16 Boullion 8 Ret Ret 9 5 10 11 6 12 Ret Ret 3
17 Suzuki 8 Ret 11 6 Ret DNS 1
18 Lamy 9 10 Ret Ret 9 13 11 6 1
19 Martini Ret Ret 12 14 7 Ret Ret 7 Ret 0
20 Katayama Ret 8 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 7 Ret Ret NC Ret 14 Ret Ret 0
21 Diniz 10 NC NC Ret 10 Ret Ret Ret Ret Ret 13 9 16 13 17 Ret 7 0
22 Papis Ret Ret Ret Ret 7 Ret 12 0
23 Badoer Ret Ret 14 Ret Ret 8 13 10 Ret 8 Ret Ret 14 11 15 9 DNS 0
24 Inoue Ret Ret Ret Ret Ret 9 Ret Ret Ret Ret 12 8 15 Ret Ret 12 Ret 0
25 Montermini 9 Ret Ret DNS DSQ Ret NC Ret 8 12 Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 0
26 Gachot Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 12 Ret Ret 8 0
27 Schiattarella Ret 9 Ret 15 Ret 0
28 Wendlinger Ret Ret Ret 13 10 Ret 0
29 Magnussen 10 0
29 Mansell 10 Ret 0
31 Verstappen Ret Ret Ret 12 Ret 0
32 Moreno Ret NC NC Ret Ret Ret 16 Ret Ret Ret 14 Ret 17 Ret 16 Ret Ret 0
33 Tarquini 14 0
Lavaggi Ret Ret Ret Ret 0
Délétraz Ret NC 0
Pikë Piloti BRA ARG SMR ESP MON CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR EUR PAC JPN AUS Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol pozits Xh.Shpejt Pikë
1 Michael Schumacher Benetton Renault 17 9 11 4 8 102
2 Damon Hill Williams Renault 17 4 9 7 4 69
3 David Coulthard Williams Renault 17 1 8 5 2 49
4 Johnny Herbert Benetton Renault 17 2 4 0 0 45
5 Jean Alesi Ferrari 17 1 5 0 1 42
6 Gerhard Berger Ferrari 17 0 6 1 2 31
7 Mika Häkkinen McLaren Mercedes 16 0 2 0 0 17
8 Olivier Panis Ligier Mugen-Honda 17 0 1 0 0 16
9 Heinz-Harald Frentzen Sauber Ford 17 0 1 0 0 15
10 Mark Blundell McLaren Mercedes 15 0 0 0 0 13
11 Rubens Barrichello Jordan Peugeot 17 0 1 0 0 11
12 Eddie Irvine Jordan Peugeot 17 0 1 0 0 10
13 Martin Brundle Ligier Mugen-Honda 11 0 1 0 0 7
14 Gianni Morbidelli Footwork Hart 10 0 1 0 0 5
15 Mika Salo Tyrrell Yamaha 17 0 0 0 0 5
16 Jean-Christophe Boullion Sauber Ford 11 0 0 0 0 3
17 Aguri Suzuki Ligier Mugen-Honda 6 0 0 0 0 1
18 Pedro Lamy Minardi Ford 8 0 0 0 0 1
19 Pierluigi Martini Minardi Ford 9 0 0 0 0 0
20 Ukyo Katayama Tyrrell Yamaha 16 0 0 0 0 0
21 Pedro Diniz Forti Ford 17 0 0 0 0 0
22 Max Papis Footwork Hart 7 0 0 0 0 0
23 Luca Badoer Minardi Ford 17 0 0 0 0 0
24 Taki Inoue Footwork Hart 17 0 0 0 0 0
25 Andrea Montermini Pacific Ford 17 0 0 0 0 0
26 Bertrand Gachot Pacific Ford 11 0 0 0 0 0
27 Domenico Schiattarella Simtek Ford 5 0 0 0 0 0
28 Karl Wendlinger Sauber Ford 6 0 0 0 0 0
29 Jan Magnussen McLaren Mercedes 1 0 0 0 0 0
30 Nigel Mansell McLaren Mercedes 2 0 0 0 0 0
31 Jos Verstappen Simtek Ford 5 0 0 0 0 0
32 Roberto Moreno Forti Ford 17 0 0 0 0 0
33 Gabriele Tarquini Tyrrell Yamaha 1 0 0 0 0 0
Giovanni Lavaggi Pacific Ford 4 0 0 0 0 0
Jean-Denis Délétraz Pacific Ford 2 0 0 0 0 0

Statistikat e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Gara Fitore Podiume Pol pozita Xh. shpejta Pikë
1 Benetton B195 Renault G 17 11 15 4 8 147
2 Williams FW17
FW17B
Renault G 17 5 17 12 6 118
3 Ferrari 412T Ferrari G 17 1 11 1 3 73
4 McLaren MP4/10
MP4/10B
MP4/10C
Mercedes G 17 0 2 0 0 30
5 Ligier JS41 Mugen-Honda G 17 0 2 0 0 24
6 Jordan 195 Peugeot G 17 0 2 0 0 21
7 Sauber C14 Ford G 17 0 1 0 0 18
8 Tyrrell 023 Yamaha G 17 0 0 0 0 5
9 Footwork FA16 Hart G 17 0 1 0 0 5
10 Minardi M195 Ford G 17 0 0 0 0 1
11 Pacific PR02 Ford G 17 0 0 0 0 0
12 Forti FG01 Ford G 17 0 0 0 0 0
13 Simtek S951 Ford G 17 0 0 0 0 0

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]