Kampionati Botëror i Formula Një 2003

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Formula 12003
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 18
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Scuderia Ferrari
Koment:
Përdorimi i stampës
Ralf Schumacher duke pilotuar për WilliamsF1 SHBA - 2003. Për vllaun e Michael Schumacherit sezoni 2003 ishte më i suksesëshmi në karrierë

Formula 1 sezoni i vitit 2003 ishte kampionati i 54të i ogranizuar nga FIA në garimet nëFormula 1. Ky kampionat u mbajt nga 9 mars gjer më 12 tetor, 2003 me gjithësej 16 gara të zhvilluara. Dominues në këtë sezon si dhe në tre sezonët e mëparshme ishte piloti Michael Schumacher dhe ekipi i tij Scuderia Ferrari Marlboro.

Kampionati Botëror i Formula Një 2003 - komente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse në tri garat e para Michael Schumacher arriti vetëm një podium dhe 6 pikët e para ,përkundër konkurrenitit të tij direk të sezonit Kimi Räikkönen i cili në tri garat kishte 3 podiume 1 vend të parë dhe 24 pikë, prap se prap në përmbyllje të sezonit arriti të fitoj titullin e kampionit në vitin e katër rradhazi dhe për herë të gjashtë në karrierën e tijë. Këtë sukses ai e arriti duke fituar 6 gara sezonale dhe duke fituar në 15 nga 16 garat pikë (në garën për çmimin e madh të Brazilit duk arriuj të përfundojë).

Gjithashtu edhe Ferrari arrin të fitojë titullin e konstruktorëve për herë të pestë rradhazi.

Pilotët dhe ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve pjesmarrës në kampionatin e 54të në Formula 1 të organizuar nga FIA.

Ekipi Shasia Motori Goma Nr. Piloti Piloti i tretë Test piloti
Italia Scuderia Ferrari Marlboro Ferrari F2002
F2003-GA
Ferrari 051 3.0 V10
Ferrari 052 3.0 V10
B 1 Gjermania Michael Schumacher Italia Luca Badoer
Brazil Felipe Massa
2 Brazil Rubens Barrichello
Anglia BMW WilliamsF1 Team Williams FW25 BMW P83 3.0 V10 M 3 Kolumbia Juan Pablo Montoya Brazil Antônio Pizzonia
Spanja Marc Gené
4 Gjermania Ralf Schumacher
Anglia West McLaren Mercedes McLaren MP4-17D Mercedes FO110M 3.0 V10
Mercedes FO110P 3.0 V10
M 5 Anglia David Coulthard Austria Alexander Wurz
6 Finlanda Kimi Räikkönen
Franca Mild Seven Renault F1 Team Renault R23
R23B
Renault RS23 3.0 V10 M 7 Italia Jarno Trulli Anglia Allan McNish
8 Spanja Fernando Alonso
Zvicra Sauber Petronas Sauber C22 Petronas 03A 3.0 V10 B 9 Gjermania Nick Heidfeld Zvicra Neel Jani
10 Gjermania Heinz Harald Frentzen
Republika e Irlandës Benson & Hedges Jordan Ford Jordan EJ13 Ford RS1 3.0 V10 B 11 Italia Giancarlo Fisichella Hungaria Zsolt Baumgartner
12 Republika e Irlandës Ralph Firman
Hungaria Zsolt Baumgartner
Anglia Jaguar Racing Jaguar R4 Cosworth CR-5 3.0 V10 M 14 Australia Mark Webber Gjermania Andre Lotterer
15 Brazil Antônio Pizzonia
Anglia Justin Wilson>
Anglia Lucky Strike BAR Honda BAR 005 Honda RA003e 3.0 V10 B 16 Kanadaja Jacques Villeneuve
Japonia Takuma Sato
Japonia Takuma Sato
17 Anglia Jenson Button
Italia European Minardi Cosworth Minardi PS03 Cosworth CR-3 3.0 V10 B 18 Anglia Justin Wilson Danimarka Nicolas Kiesa
Italia Matteo Bobbi
Danimarka Nicolas Kiesa
19 Netherlands Jos Verstappen
Japonia Panasonic Toyota Racing Toyota TF103 Toyota RVX-03 3.0 V10 M 20 Franca Olivier Panis Brazil Ricardo Zonta
21 Brazil Cristiano da Matta

Garat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1 Australia F1 Australia - 2003 9 mars Melbourne Anglia David Coulthard Anglia McLaren-Mercedes
2 Malaysia F1 Malajzia - 2003 23 mars Sepang Finlanda Kimi Räikkönen Anglia McLaren-Mercedes
3 Brazil F1 Brazili - 2003 6 prill Interlagos Italia Giancarlo Fisichella Republika e Irlandës Jordan-Ford
4 San Marino F1 San Marino - 2003 20 prill Imola Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
5 Spanja F1 Spanja - 2003 4 maj Catalunya Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
6 Austria F1 Austria - 2003 18 maj A1-Ring Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
7 Monako F1 Monako - 2003 1 qershor Monaco Kolumbia Juan Pablo Montoya Anglia Williams-BMW
8 Kanadaja F1 Kanada - 2003 15 qershor Circuit Gilles Villeneuve Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
9 F1 Evropa - 2003 29 qershor Nürburgring Gjermania Ralf Schumacher Anglia Williams-BMW
10 Franca F1 Franca - 2003 6 korrik Magny-Cours Gjermania Ralf Schumacher Anglia Williams-BMW
11 Anglia F1 Anglia - 2003 20 korrik Silverstone Brazil Rubens Barrichello Italia Ferrari
12 Gjermania F1 Gjermania - 2003 3 gusht Hockenheimring Kolumbia Juan Pablo Montoya Anglia Williams-BMW
13 Hungaria F1 Hungaria - 2003 24 gusht Hungaroring Spanja Fernando Alonso Franca Renault
14 Italia F1 Italia - 2003 14 shtator Monza Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
15 Shtetet e Bashkuara të Amerikës F1 SHBA - 2003 28 shtator Indianapolis Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari
16 Japonia F1 Japonia - 2003 12 tetor Suzuka Brazil Rubens Barrichello Italia Ferrari

Radhitja e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti AUS Australia MYS Malaysia BRA Brazil SMR San Marino ESP Spanja AUT Austria MCO Monako CAN Kanadaja EUR Stampa:Country data the European Union FRA Franca GBR Anglia DEU Gjermania HUN Hungaria ITA Italia USA United States JPN Japonia Pikë
1 Gjermania M.Schumacher 4 3 Ret 1 1 1 3 1 5 3 4 7 8 1 1 8 93
2 Finlanda Räikkönen 3 1 2 2 Ret 2 2 6 Ret 4 3 Ret 2 4 2 2 91
3 Kolumbia Montoya 2 12 Ret 7 4 Ret 1 3 2 2 2 1 3 2 6 Ret 82
4 Brazil Barrichello Ret 2 Ret 3 3 3 8 5 3 7 1 Ret Ret 3 Ret 1 65
5 Gjermania R.Schumacher 8 4 7 4 5 6 4 2 1 1 9 Ret 4 Ret 12 58
6 Spanja Alonso 7 3 3 6 2 Ret 5 4 4 Ret Ret 4 1 8 Ret Ret 55
7 Anglia Coulthard 1 Ret 4 5 Ret 5 7 Ret 15 5 5 2 5 Ret Ret 3 51
8 Italia Trulli 5 5 8 13 Ret 8 6 Ret Ret Ret 6 3 7 Ret 4 5 33
9 Anglia Button 10 7 Ret 8 9 4 Ret Ret 7 Ret 8 8 10 Ret Ret 4 17
10 Australia Webber Ret Ret Ret Ret 7 7 Ret 7 6 6 14 11 6 7 Ret 11 17
11 Gjermania Frentzen 6 9 5 11 Ret DNS Ret Ret 9 12 12 Ret Ret 13 3 Ret 13
12 Italia Fisichella Ret Ret 1 15 Ret Ret 10 Ret 12 Ret Ret 13 Ret 10 7 Ret 12
13 Brazil da Matta Ret 11 10 12 6 10 9 11 Ret 11 7 6 11 Ret 9 7 10
14 Gjermania Heidfeld Ret 8 Ret 10 10 Ret 11 Ret 8 13 17 10 9 9 5 9 6
15 Franca Panis Ret Ret Ret 9 Ret Ret 13 8 Ret 8 11 5 Ret Ret Ret 10 6
16 Kanadaja Villeneuve 9 DNS 6 Ret Ret 12 Ret Ret Ret 9 10 9 Ret 6 Ret 6
17 Spanja Gené 5 4
18 Japonia Sato 6 3
19 Anglia Firman Ret 10 Ret Ret 8 11 12 Ret 11 15 13 Ret Ret 14 1
20 Anglia Wilson Ret Ret Ret Ret 11 13 Ret Ret 13 14 16 Ret Ret Ret 8 13 1
21 Brazil Pizzonia Ret Ret Ret 14 Ret 9 Ret 10 10 10 Ret 0
22 Netherlands Verstappen 11 13 Ret Ret 12 Ret Ret 9 14 16 15 Ret 12 Ret 10 15 0
23 Danimarka Kiesa 12 13 12 11 16 0
24 Hungaria Baumgartner Ret 11 0
Pozita Piloti AUS Australia MYS Malaysia BRA Brazil SMR San Marino ESP Spanja AUT Austria MCO Monako CAN Kanadaja EUR Stampa:Country data the European Union FRA Franca GBR Anglia DEU Gjermania HUN Hungaria ITA Italia USA United States JPN Japonia Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1 Gjermania Michael Schumacher Italia Ferrari 16 6 8 5 5 93
2 Finlanda Kimi Räikkönen Anglia McLaren Mercedes 16 1 10 2 3 91
3 Kolumbia Juan Pablo Montoya Anglia Williams BMW 16 2 9 1 3 82
4 Brazil Rubens Barrichello Italia Ferrari 16 2 8 3 3 65
5 Gjermania Ralf Schumacher Anglia Williams BMW 16 2 3 3 1 58
6 Spanja Fernando Alonso Franca Renault 16 1 4 2 1 55
7 Anglia David Coulthard Anglia McLaren Mercedes 16 1 3 0 0 51
8 Italia Jarno Trulli Franca Renault 16 0 1 0 0 33
9 Anglia Jenson Button Anglia BAR Honda 16 0 0 0 0 17
10 Australia Mark Webber Anglia Jaguar Cosworth 16 0 0 0 0 17
11 Gjermania Heinz-Harald Frentzen Zvicra Sauber Petronas 16 0 1 0 0 13
12 Italia Giancarlo Fisichella Republika e Irlandës Jordan Ford 16 1 1 0 0 12
13 Brazil Cristiano da Matta Japonia Toyota 16 0 0 0 0 10
14 Gjermania Nick Heidfeld Zvicra Sauber Petronas 16 0 0 0 0 6
15 Franca Olivier Panis Japonia Toyota 16 0 0 0 0 6
16 Kanadaja Jacques Villeneuve Anglia BAR Honda 15 0 0 0 0 6
17 Spanja Marc Gené Anglia Williams BMW 1 0 0 0 0 4
18 Japonia Takuma Sato Anglia BAR Honda 1 0 0 0 0 3
19 Anglia Ralph Firman Republika e Irlandës Jordan Ford 14 0 0 0 0 1
20 Anglia Justin Wilson Italia Minardi Cosworth
Anglia Jaguar Cosworth
16 0 0 0 0 1
21 Brazil Antônio Pizzonia Anglia Jaguar Cosworth 11 0 0 0 0 0
22 Netherlands Jos Verstappen Italia Minardi Cosworth 16 0 0 0 0 0
23 Danimarka Nicolas Kiesa Italia Minardi Cosworth 5 0 0 0 0 0
24 Hungaria Zsolt Baumgartner Republika e Irlandës Jordan Ford 2 0 0 0 0 0

Radhitja e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi AUS Australia MYS Malaysia BRA Brazil SMR San Marino ESP Spanja AUT Austria MCO Monako CAN Kanadaja EUR Stampa:Country data the European Union FRA Franca GBR Anglia DEU Gjermania HUN Hungaria ITA Italia USA United States JPN Japonia Pikë
1 Italia Ferrari 4
Ret
3
2
Ret
Ret
1
3
1
3
1
3
3
8
1
5
5
3
3
7
4
1
7
Ret
8
Ret
1
3
1
Ret
8
1
158
2 Anglia Williams 2
8
12
4
Ret
7
7
4
4
5
Ret
6
1
4
3
2
2
1
2
1
2
9
1
Ret
3
4
2
5
6
Ret
Ret
12
144
3 Anglia McLaren 3
1
1
Ret
2
4
2
5
Ret
Ret
2
5
2
7
6
Ret
Ret
15
4
5
3
5
Ret
2
2
5
4
Ret
2
Ret
2
3
142
4 Franca Renault 7
5
3
5
3
8
6
13
2
Ret
Ret
8
5
6
4
Ret
4
Ret
Ret
Ret
Ret
6
4
3
1
7
8
Ret
Ret
4
Ret
5
88
5 Anglia BAR 10
9
7
DNS
Ret
6
8
Ret
9
Ret
4
12
Ret
Ret
Ret
Ret
7
Ret
Ret
9
8
10
8
9
10
Ret
Ret
6
Ret
Ret
4
6
26
6 Zvicra Sauber 6
Ret
9
8
5
Ret
11
10
Ret
10
DNS
Ret
Ret
11
Ret
Ret
9
8
12
13
12
17
Ret
10
Ret
9
13
9
3
5
Ret
9
19
7 Anglia Jaguar Ret
Ret
Ret
Ret
Ret
Ret
Ret
14
7
Ret
7
9
Ret
Ret
7
10
6
10
6
10
14
Ret
11
Ret
6
Ret
7
Ret
Ret
8
11
13
18
8 Japonia Toyota Ret
Ret
11
Ret
10
Ret
12
9
6
Ret
10
Ret
9
13
11
8
Ret
Ret
11
8
7
11
6
5
11
Ret
Ret
Ret
9
Ret
7
10
16
9 Republika e Irlandës Jordan Ret
Ret
Ret
10
1
Ret
15
Ret
Ret
8
Ret
11
10
12
Ret
Ret
12
11
Ret
15
Ret
13
13
Ret
Ret
Ret
10
11
7
Ret
Ret
14
13
10 Italia Minardi Ret
11
Ret
13
Ret
Ret
Ret
Ret
11
12
13
Ret
Ret
Ret
Ret
9
13
14
14
16
16
15
12
Ret
13
12
12
Ret
11
10
16
15
0
Pozita Ekipi AUS Australia MYS Malaysia BRA Brazil SMR San Marino ESP Spanja AUT Austria MCO Monako CAN Kanadaja EUR Stampa:Country data the European Union FRA Franca GBR Anglia DEU Gjermania HUN Hungaria ITA Italia USA United States JPN Japonia Pikë

Statistikat e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1 Italia Ferrari F2002
F2003-GA
Ferrari 051 V10
Ferrari 052 V10
B 16 8 16 8 8 158
2 Anglia Williams-BMW FW25 BMW P83 V10 M 16 4 12 4 4 144
3 Anglia McLaren-Mercedes MP4-17D Mercedes Benz F0110M V 10 M 16 2 13 2 3 142
4 Franca Renault R23
R23B
Renault RS23 V10 M 16 1 5 2 1 88
5 Anglia BAR-Honda BAR05 Honda RA003E V10 B 16 0 0 0 0 26
6 Zvicra Sauber-Petronas C22 Petronas 03A V10 B 16 0 1 0 0 19
7 Anglia Jaguar-Cosworth R4 Cosworth CR-5 V10 M 16 0 0 0 0 18
8 Japonia Toyota TF103 Toyota RVX-03 V10 M 16 0 0 0 0 16
9 Republika e Irlandës Jordan-Ford EJ13 Ford CR-5 V10 B 16 1 1 0 0 13
10 Italia Minardi-Cosworth PS03 Cosworth CR-3 V10 B 16 0 0 0 0 0

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Antônio Pizzonia fitoi rol të një test piloti tek Jaguar por u largua e që më vonë të paraqitet si test pilot tek BMW-Williams.
  2. Marc Gené piloti i Williams e zëvendësoi Ralf Schumacher, në garën për çmimin e Italisë.
  3. Ralph Firman pati operacion si rezultat nga aksidenti gjat ushtrimeve në Hungari. Ai u zëvendësua nga Zsolt Baumgartner për disa gara gjat sezonit.
  4. Justin Wilson filli sezonin si pilot në Minardi, më vonë kaloi në Jaguar dhe zëvendësoi 5 garat e fundit të sezonit pilotin Antônio Pizzonia i cili kishte paraqitje të dobët.
  5. Pas paraqitjeve zhgënjyese gjat këtij sezoni piloti Jacques Villeneuve u zëvendësua tek ekipi BAR nga test piloti Takuma Sato për çmimin e Japonisë. Villeneuve më vonë do të garojë për ekipin Renault në vitin 2004 si pilot zëvendësues, dhe nënshkruan kontratë shumë vjeçarenë vitin 2005 tek ekipi Sauber.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2003
Garat Australi | Malajzi | Brazil | San Marino | Spanjë | Austri | Monako | Kanada | Evropë | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Itali | ShBA | Japoni
Pilotët M. Schumacher | Räikkönen | Montoya | Barrichello | R. Schumacher | Alonso | Coulthard | Trulli | Button | Webber | Frentzen | Fisichella | da Matta | Heidfeld | Panis | Villeneuve | Gené | Sato | Firman | Wilson | Pizzonia | Verstappen | Kiesa | Baumgartner
Konstruktorët Scuderia Ferrari | WilliamsF1 | Team McLaren | Renault F1 | British American Racing | BMW Sauber | Jaguar Racing | Toyota F1 | Jordan Grand Prix | Minardi

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]