Kampionati Botëror i Formula Një 2003

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 12003
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 18
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Scuderia Ferrari
Koment:
Përdorimi i stampës
Ralf Schumacher duke pilotuar për WilliamsF1 SHBA - 2003. Për vllaun e Michael Schumacherit sezoni 2003 ishte më i suksesëshmi në karrierë

Formula 1 sezoni i vitit 2003 ishte kampionati i 54të i ogranizuar nga FIA në garimet nëFormula 1. Ky kampionat u mbajt nga 9 mars gjer më 12 tetor, 2003 me gjithësej 16 gara të zhvilluara. Dominues në këtë sezon si dhe në tre sezonët e mëparshme ishte piloti Michael Schumacher dhe ekipi i tij Scuderia Ferrari Marlboro.

Kampionati Botëror i Formula Një 2003 - komente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse në tri garat e para Michael Schumacher arriti vetëm një podium dhe 6 pikët e para ,përkundër konkurrenitit të tij direk të sezonit Kimi Räikkönen i cili në tri garat kishte 3 podiume 1 vend të parë dhe 24 pikë, prap se prap në përmbyllje të sezonit arriti të fitoj titullin e kampionit në vitin e katër rradhazi dhe për herë të gjashtë në karrierën e tijë. Këtë sukses ai e arriti duke fituar 6 gara sezonale dhe duke fituar në 15 nga 16 garat pikë (në garën për çmimin e madh të Brazilit duk arriuj të përfundojë).

Gjithashtu edhe Ferrari arrin të fitojë titullin e konstruktorëve për herë të pestë rradhazi.

Pilotët dhe ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve pjesmarrës në kampionatin e 54të në Formula 1 të organizuar nga FIA.

Ekipi Shasia Motori Goma Nr. Piloti Piloti i tretë Test piloti
Flag of Italy.svg Scuderia Ferrari Marlboro Ferrari F2002
F2003-GA
Ferrari 051 3.0 V10
Ferrari 052 3.0 V10
B 1 Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Luca Badoer
Flag of Brazil.svg Felipe Massa
2 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello
Flag of England.svg BMW WilliamsF1 Team Williams FW25 BMW P83 3.0 V10 M 3 Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya Flag of Brazil.svg Antônio Pizzonia
Flag of Spain.svg Marc Gené
4 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher
Flag of England.svg West McLaren Mercedes McLaren MP4-17D Mercedes FO110M 3.0 V10
Mercedes FO110P 3.0 V10
M 5 Flag of England.svg David Coulthard Flag of Austria.svg Alexander Wurz
6 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen
Flag of France.svg Mild Seven Renault F1 Team Renault R23
R23B
Renault RS23 3.0 V10 M 7 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Flag of England.svg Allan McNish
8 Flag of Spain.svg Fernando Alonso
Flag of Switzerland.svg Sauber Petronas Sauber C22 Petronas 03A 3.0 V10 B 9 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld Flag of Switzerland.svg Neel Jani
10 Flag of Germany.svg Heinz Harald Frentzen
Flag of Ireland.svg Benson & Hedges Jordan Ford Jordan EJ13 Ford RS1 3.0 V10 B 11 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Flag of Hungary.svg Zsolt Baumgartner
12 Flag of Ireland.svg Ralph Firman
Flag of Hungary.svg Zsolt Baumgartner
Flag of England.svg Jaguar Racing Jaguar R4 Cosworth CR-5 3.0 V10 M 14 Flag of Australia.svg Mark Webber Flag of Germany.svg Andre Lotterer
15 Flag of Brazil.svg Antônio Pizzonia
Flag of England.svg Justin Wilson>
Flag of England.svg Lucky Strike BAR Honda BAR 005 Honda RA003e 3.0 V10 B 16 Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve
Flag of Japan.svg Takuma Sato
Flag of Japan.svg Takuma Sato
17 Flag of England.svg Jenson Button
Flag of Italy.svg European Minardi Cosworth Minardi PS03 Cosworth CR-3 3.0 V10 B 18 Flag of England.svg Justin Wilson Flag of Denmark.svg Nicolas Kiesa
Flag of Italy.svg Matteo Bobbi
Flag of Denmark.svg Nicolas Kiesa
19 Flag of the Netherlands.svg Jos Verstappen
Flag of Japan.svg Panasonic Toyota Racing Toyota TF103 Toyota RVX-03 3.0 V10 M 20 Flag of France.svg Olivier Panis Flag of Brazil.svg Ricardo Zonta
21 Flag of Brazil.svg Cristiano da Matta

Garat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of Australia.svg F1 Australia - 2003 9 mars Melbourne Flag of England.svg David Coulthard Flag of England.svg McLaren-Mercedes
2 Flag of Malaysia.svg F1 Malajzia - 2003 23 mars Sepang Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Flag of England.svg McLaren-Mercedes
3 Flag of Brazil.svg F1 Brazili - 2003 6 prill Interlagos Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Flag of Ireland.svg Jordan-Ford
4 Flag of San Marino.svg F1 San Marino - 2003 20 prill Imola Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
5 Flag of Spain.svg F1 Spanja - 2003 4 maj Catalunya Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
6 Flag of Austria.svg F1 Austria - 2003 18 maj A1-Ring Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
7 Flag of Monaco.svg F1 Monako - 2003 1 qershor Monaco Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya Flag of England.svg Williams-BMW
8 Flag of Canada.svg F1 Kanada - 2003 15 qershor Circuit Gilles Villeneuve Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
9 Flag of Europe.svg F1 Evropa - 2003 29 qershor Nürburgring Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Flag of England.svg Williams-BMW
10 Flag of France.svg F1 Franca - 2003 6 korrik Magny-Cours Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Flag of England.svg Williams-BMW
11 Flag of England.svg F1 Anglia - 2003 20 korrik Silverstone Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Italy.svg Ferrari
12 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 2003 3 gusht Hockenheimring Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya Flag of England.svg Williams-BMW
13 Flag of Hungary.svg F1 Hungaria - 2003 24 gusht Hungaroring Flag of Spain.svg Fernando Alonso Flag of France.svg Renault
14 Flag of Italy.svg F1 Italia - 2003 14 shtator Monza Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
15 Flag of the United States.svg F1 SHBA - 2003 28 shtator Indianapolis Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
16 Flag of Japan.svg F1 Japonia - 2003 12 tetor Suzuka Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Italy.svg Ferrari

Radhitja e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti AUS Flag of Australia.svg MYS Flag of Malaysia.svg BRA Flag of Brazil.svg SMR Flag of San Marino.svg ESP Flag of Spain.svg AUT Flag of Austria.svg MCO Flag of Monaco.svg CAN Flag of Canada.svg EUR Flag of Europe.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of England.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg ITA Flag of Italy.svg USA Flag of the United States.svg JPN Flag of Japan.svg Pikë
1 Flag of Germany.svg M.Schumacher 4 3 Ret 1 1 1 3 1 5 3 4 7 8 1 1 8 93
2 Flag of Finland.svg Räikkönen 3 1 2 2 Ret 2 2 6 Ret 4 3 Ret 2 4 2 2 91
3 Flag of Colombia.svg Montoya 2 12 Ret 7 4 Ret 1 3 2 2 2 1 3 2 6 Ret 82
4 Flag of Brazil.svg Barrichello Ret 2 Ret 3 3 3 8 5 3 7 1 Ret Ret 3 Ret 1 65
5 Flag of Germany.svg R.Schumacher 8 4 7 4 5 6 4 2 1 1 9 Ret 4 Ret 12 58
6 Flag of Spain.svg Alonso 7 3 3 6 2 Ret 5 4 4 Ret Ret 4 1 8 Ret Ret 55
7 Flag of England.svg Coulthard 1 Ret 4 5 Ret 5 7 Ret 15 5 5 2 5 Ret Ret 3 51
8 Flag of Italy.svg Trulli 5 5 8 13 Ret 8 6 Ret Ret Ret 6 3 7 Ret 4 5 33
9 Flag of England.svg Button 10 7 Ret 8 9 4 Ret Ret 7 Ret 8 8 10 Ret Ret 4 17
10 Flag of Australia.svg Webber Ret Ret Ret Ret 7 7 Ret 7 6 6 14 11 6 7 Ret 11 17
11 Flag of Germany.svg Frentzen 6 9 5 11 Ret DNS Ret Ret 9 12 12 Ret Ret 13 3 Ret 13
12 Flag of Italy.svg Fisichella Ret Ret 1 15 Ret Ret 10 Ret 12 Ret Ret 13 Ret 10 7 Ret 12
13 Flag of Brazil.svg da Matta Ret 11 10 12 6 10 9 11 Ret 11 7 6 11 Ret 9 7 10
14 Flag of Germany.svg Heidfeld Ret 8 Ret 10 10 Ret 11 Ret 8 13 17 10 9 9 5 9 6
15 Flag of France.svg Panis Ret Ret Ret 9 Ret Ret 13 8 Ret 8 11 5 Ret Ret Ret 10 6
16 Flag of Canada.svg Villeneuve 9 DNS 6 Ret Ret 12 Ret Ret Ret 9 10 9 Ret 6 Ret 6
17 Flag of Spain.svg Gené 5 4
18 Flag of Japan.svg Sato 6 3
19 Flag of England.svg Firman Ret 10 Ret Ret 8 11 12 Ret 11 15 13 Ret Ret 14 1
20 Flag of England.svg Wilson Ret Ret Ret Ret 11 13 Ret Ret 13 14 16 Ret Ret Ret 8 13 1
21 Flag of Brazil.svg Pizzonia Ret Ret Ret 14 Ret 9 Ret 10 10 10 Ret 0
22 Flag of the Netherlands.svg Verstappen 11 13 Ret Ret 12 Ret Ret 9 14 16 15 Ret 12 Ret 10 15 0
23 Flag of Denmark.svg Kiesa 12 13 12 11 16 0
24 Flag of Hungary.svg Baumgartner Ret 11 0
Pozita Piloti AUS Flag of Australia.svg MYS Flag of Malaysia.svg BRA Flag of Brazil.svg SMR Flag of San Marino.svg ESP Flag of Spain.svg AUT Flag of Austria.svg MCO Flag of Monaco.svg CAN Flag of Canada.svg EUR Flag of Europe.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of England.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg ITA Flag of Italy.svg USA Flag of the United States.svg JPN Flag of Japan.svg Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e pilotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1 Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari 16 6 8 5 5 93
2 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Flag of England.svg McLaren Mercedes 16 1 10 2 3 91
3 Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya Flag of England.svg Williams BMW 16 2 9 1 3 82
4 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Italy.svg Ferrari 16 2 8 3 3 65
5 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Flag of England.svg Williams BMW 16 2 3 3 1 58
6 Flag of Spain.svg Fernando Alonso Flag of France.svg Renault 16 1 4 2 1 55
7 Flag of England.svg David Coulthard Flag of England.svg McLaren Mercedes 16 1 3 0 0 51
8 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Flag of France.svg Renault 16 0 1 0 0 33
9 Flag of England.svg Jenson Button Flag of England.svg BAR Honda 16 0 0 0 0 17
10 Flag of Australia.svg Mark Webber Flag of England.svg Jaguar Cosworth 16 0 0 0 0 17
11 Flag of Germany.svg Heinz-Harald Frentzen Flag of Switzerland.svg Sauber Petronas 16 0 1 0 0 13
12 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Flag of Ireland.svg Jordan Ford 16 1 1 0 0 12
13 Flag of Brazil.svg Cristiano da Matta Flag of Japan.svg Toyota 16 0 0 0 0 10
14 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld Flag of Switzerland.svg Sauber Petronas 16 0 0 0 0 6
15 Flag of France.svg Olivier Panis Flag of Japan.svg Toyota 16 0 0 0 0 6
16 Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve Flag of England.svg BAR Honda 15 0 0 0 0 6
17 Flag of Spain.svg Marc Gené Flag of England.svg Williams BMW 1 0 0 0 0 4
18 Flag of Japan.svg Takuma Sato Flag of England.svg BAR Honda 1 0 0 0 0 3
19 Flag of England.svg Ralph Firman Flag of Ireland.svg Jordan Ford 14 0 0 0 0 1
20 Flag of England.svg Justin Wilson Flag of Italy.svg Minardi Cosworth
Flag of England.svg Jaguar Cosworth
16 0 0 0 0 1
21 Flag of Brazil.svg Antônio Pizzonia Flag of England.svg Jaguar Cosworth 11 0 0 0 0 0
22 Flag of the Netherlands.svg Jos Verstappen Flag of Italy.svg Minardi Cosworth 16 0 0 0 0 0
23 Flag of Denmark.svg Nicolas Kiesa Flag of Italy.svg Minardi Cosworth 5 0 0 0 0 0
24 Flag of Hungary.svg Zsolt Baumgartner Flag of Ireland.svg Jordan Ford 2 0 0 0 0 0

Radhitja e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi AUS Flag of Australia.svg MYS Flag of Malaysia.svg BRA Flag of Brazil.svg SMR Flag of San Marino.svg ESP Flag of Spain.svg AUT Flag of Austria.svg MCO Flag of Monaco.svg CAN Flag of Canada.svg EUR Flag of Europe.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of England.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg ITA Flag of Italy.svg USA Flag of the United States.svg JPN Flag of Japan.svg Pikë
1 Flag of Italy.svg Ferrari 4
Ret
3
2
Ret
Ret
1
3
1
3
1
3
3
8
1
5
5
3
3
7
4
1
7
Ret
8
Ret
1
3
1
Ret
8
1
158
2 Flag of England.svg Williams 2
8
12
4
Ret
7
7
4
4
5
Ret
6
1
4
3
2
2
1
2
1
2
9
1
Ret
3
4
2
5
6
Ret
Ret
12
144
3 Flag of England.svg McLaren 3
1
1
Ret
2
4
2
5
Ret
Ret
2
5
2
7
6
Ret
Ret
15
4
5
3
5
Ret
2
2
5
4
Ret
2
Ret
2
3
142
4 Flag of France.svg Renault 7
5
3
5
3
8
6
13
2
Ret
Ret
8
5
6
4
Ret
4
Ret
Ret
Ret
Ret
6
4
3
1
7
8
Ret
Ret
4
Ret
5
88
5 Flag of England.svg BAR 10
9
7
DNS
Ret
6
8
Ret
9
Ret
4
12
Ret
Ret
Ret
Ret
7
Ret
Ret
9
8
10
8
9
10
Ret
Ret
6
Ret
Ret
4
6
26
6 Flag of Switzerland.svg Sauber 6
Ret
9
8
5
Ret
11
10
Ret
10
DNS
Ret
Ret
11
Ret
Ret
9
8
12
13
12
17
Ret
10
Ret
9
13
9
3
5
Ret
9
19
7 Flag of England.svg Jaguar Ret
Ret
Ret
Ret
Ret
Ret
Ret
14
7
Ret
7
9
Ret
Ret
7
10
6
10
6
10
14
Ret
11
Ret
6
Ret
7
Ret
Ret
8
11
13
18
8 Flag of Japan.svg Toyota Ret
Ret
11
Ret
10
Ret
12
9
6
Ret
10
Ret
9
13
11
8
Ret
Ret
11
8
7
11
6
5
11
Ret
Ret
Ret
9
Ret
7
10
16
9 Flag of Ireland.svg Jordan Ret
Ret
Ret
10
1
Ret
15
Ret
Ret
8
Ret
11
10
12
Ret
Ret
12
11
Ret
15
Ret
13
13
Ret
Ret
Ret
10
11
7
Ret
Ret
14
13
10 Flag of Italy.svg Minardi Ret
11
Ret
13
Ret
Ret
Ret
Ret
11
12
13
Ret
Ret
Ret
Ret
9
13
14
14
16
16
15
12
Ret
13
12
12
Ret
11
10
16
15
0
Pozita Ekipi AUS Flag of Australia.svg MYS Flag of Malaysia.svg BRA Flag of Brazil.svg SMR Flag of San Marino.svg ESP Flag of Spain.svg AUT Flag of Austria.svg MCO Flag of Monaco.svg CAN Flag of Canada.svg EUR Flag of Europe.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of England.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg ITA Flag of Italy.svg USA Flag of the United States.svg JPN Flag of Japan.svg Pikë

Statistikat e konstruktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1 Flag of Italy.svg Ferrari F2002
F2003-GA
Ferrari 051 V10
Ferrari 052 V10
B 16 8 16 8 8 158
2 Flag of England.svg Williams-BMW FW25 BMW P83 V10 M 16 4 12 4 4 144
3 Flag of England.svg McLaren-Mercedes MP4-17D Mercedes Benz F0110M V 10 M 16 2 13 2 3 142
4 Flag of France.svg Renault R23
R23B
Renault RS23 V10 M 16 1 5 2 1 88
5 Flag of England.svg BAR-Honda BAR05 Honda RA003E V10 B 16 0 0 0 0 26
6 Flag of Switzerland.svg Sauber-Petronas C22 Petronas 03A V10 B 16 0 1 0 0 19
7 Flag of England.svg Jaguar-Cosworth R4 Cosworth CR-5 V10 M 16 0 0 0 0 18
8 Flag of Japan.svg Toyota TF103 Toyota RVX-03 V10 M 16 0 0 0 0 16
9 Flag of Ireland.svg Jordan-Ford EJ13 Ford CR-5 V10 B 16 1 1 0 0 13
10 Flag of Italy.svg Minardi-Cosworth PS03 Cosworth CR-3 V10 B 16 0 0 0 0 0

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Antônio Pizzonia fitoi rol të një test piloti tek Jaguar por u largua e që më vonë të paraqitet si test pilot tek BMW-Williams.
  2. Marc Gené piloti i Williams e zëvendësoi Ralf Schumacher, në garën për çmimin e Italisë.
  3. Ralph Firman pati operacion si rezultat nga aksidenti gjat ushtrimeve në Hungari. Ai u zëvendësua nga Zsolt Baumgartner për disa gara gjat sezonit.
  4. Justin Wilson filli sezonin si pilot në Minardi, më vonë kaloi në Jaguar dhe zëvendësoi 5 garat e fundit të sezonit pilotin Antônio Pizzonia i cili kishte paraqitje të dobët.
  5. Pas paraqitjeve zhgënjyese gjat këtij sezoni piloti Jacques Villeneuve u zëvendësua tek ekipi BAR nga test piloti Takuma Sato për çmimin e Japonisë. Villeneuve më vonë do të garojë për ekipin Renault në vitin 2004 si pilot zëvendësues, dhe nënshkruan kontratë shumë vjeçarenë vitin 2005 tek ekipi Sauber.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2003
Garat Australi | Malajzi | Brazil | San Marino | Spanjë | Austri | Monako | Kanada | Evropë | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Itali | ShBA | Japoni
Pilotët M. Schumacher | Räikkönen | Montoya | Barrichello | R. Schumacher | Alonso | Coulthard | Trulli | Button | Webber | Frentzen | Fisichella | da Matta | Heidfeld | Panis | Villeneuve | Gené | Sato | Firman | Wilson | Pizzonia | Verstappen | Kiesa | Baumgartner
Konstruktorët Scuderia Ferrari | WilliamsF1 | Team McLaren | Renault F1 | British American Racing | BMW Sauber | Jaguar Racing | Toyota F1 | Jordan Grand Prix | Minardi

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]