Jump to content

Juan Pablo Montoya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Juan Pablo Montoya
Montoya në F1 Franca - 2006
Montoya në F1 Franca - 2006
Karriera në Formula Një
Kombësia Kolumbia Kolumbian
Vitet aktiv 20012006
Ekipe Williams, McLaren
Pjesmarrje 95
Kampionate 0
Fitore 7
Podiume 30
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 13
Xhiro të shpejta 12
Pjesmarrja e parë F1 Australia - 2001
Fitorja e parë F1 Italia - 2001
Fitorja e fundit F1 Brazili - 2005
Pjesmarrja e fundit F1 SHBA - 2006
Sezoni i fundit 5ti (23 pikë)


Juan Pablo Montoya Roldán lindur më 20 shtator të vitit 1975 është një ish Formula 1 pilot që vie nga Bogotá, Kolumbia që garoi në këtë lloj garimi nga viti 2001 gjer më vitin 2006 duke qenë katër vitet e para pjesë e ekipit WilliamsF1 dhe dy vitet e fundit garoi për ekipin McLaren. Me garën për çmimin e ShBA-ve mbaroi karrierën e tij si pilot në Formula 1.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse në një karrierë 6 vjeçare që është mesatarisht e shkurtër Montoya arriti të bëj një karrierë të ndritur në Formula 1 duke zhvilluar 95 gara dhe duke arritur 30 podiume nga të cilat 7 vende të para, 15 vende të dyta dhe 8 vende të treta.

Ai nga 95 garat e zhvilluara në 66 gara ka arritur në përfundim dhe nga këto 61 garë ka përfunduar duke fituar pikë.

2001[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky vit ishte viti i parë në garat në Formula 1 për Montojën duke filluar që me garën e parë për çmimin e Australisë, në këtë garë ai nuk arriti të plasohet në asnjë pozitë sepse nuk arriti të përfundojë garën. Pas kësaj gare pasuan dhe tri gara tjera pa përfundim për të arritur në çmimin e Spanjës ku arriti të plasohet si i dyti duke fituar 8 pikat e para në sezonin e vitit 2001 si dhe në karrierën e tij. Më pas gjatë këtij sezoni pasuan dhe dy vende të dyta një vend i tetë si dhe një vend i parë në garën e mbajtur për çmimin e madh të Italisë, kjo ishte fitorja e parë në karrierën e tij si dhe në sezonin e vitit 2001. Këto tëgjitha ishin plasimet e vitit 2001 nga 17 garat e zhvilluara. Në këtë sezon Montoya përfundoi si i gjashti me 31 pikë të grumbulluara.

2002[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2003[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2004[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2005[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2006[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistika e përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e garave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Ekipi Vendi Pikët
2001 Williams AUS
Ret
MYS
Ret
BRA
Ret
SMR
Ret
ESP
2
AUT
Ret
MON
Ret
CAN
Ret
EUR
2
FRA
Ret
GBR
4
GER
Ret
HUN
8
BEL
Ret
ITA
1
USA
Ret
JPN
2
Williams 6 ti 31
2002 Williams AUS
2
MYS
2
BRA
5
SMR
4
ESP
2
AUT
3
MON
Ret
CAN
Ret
EUR
Ret
GBR
3
FRA
4
GER
2
HUN
11
BEL
3
ITA
Ret
USA
4
JPN
4
Williams 3 ti 50
2003 Williams AUS
2
MYS
12
BRA
Ret
SMR
7
ESP
4
AUT
Ret
MON
1
CAN
3
EUR
2
FRA
2
GBR
2
GER
1
HUN
3
ITA
2
USA
6
JPN
Ret
Williams 3 ti 82
2004 Williams AUS
5
MYS
2
BAH
13
SMR
3
ESP
Ret
MON
4
EUR
8
CAN
DSQ
USA
DSQ
FRA
8
GBR
5
GER
5
HUN
4
BEL
Ret
ITA
5
CHN
5
JPN
7
BRA
1
Williams 5 ti 58
2005 McLaren AUS
6
MYS
4
BAH
Inj
SMR
Inj
ESP
7
MON
5
EUR
7
CAN
DSQ
USA
DNS
FRA
Ret
GBR
1
GER
2
HUN
Ret
TUR
3
ITA
1
BEL
14
BRA
1
JPN
Ret
CHN
Ret
McLaren 4 ti 60
2006 McLaren BAH
5
MYS
4
AUS
Ret
SMR
3
EUR
Ret
ESP
Ret
MON
2
GBR
6
CAN
Ret
USA
Ret
- - - - - - - - - McLaren 7 ti 26

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]