Honda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Honda Motor Co., Ltd.
本田技研工業株式会社
LlojiPublik TYO:7267
IndustriaProdhues veturash dhe kamionësh
Themeluar24 shtator, 1948
SeliaFlag of Japan (bordered).svg Tokyo, Japan
KryesuesitSoichiro Honda, Themelues
Takeo Fukui, CEO
Produktevetura, kamionë, motorë, skutera, ATV, gjeneratorë elektrik, robotikë, anije elektrike dhe paisje për mirmbajtje terreni
Të ardhuratGreen Arrow Up Darker.svg $79.222 miliard SHBA (2004)
Punonjësit131,600
Adresa e internetitwww.honda.co.jp

Honda Motor Co. Ltd. (TYO: 7267, NYSE:HMC) (japonisht: 本田技研工業株式会社 - Honda Giken Kōgyō, Kabushiki kaisha, ose Honda Technology Research Institute, Co., Ltd.), ose thjesht njohur si Honda është prodhues japonez i veturave, kamionëve, motorëve, skuterëve dhe robotëve.

Kompania Honda më shumë mund të radhitet në grupin e kompanive për prodhimin e elektrik të motorëve se sa në të prodhimit të veturave.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë e prodhimit të veturave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë e prodhimit të kamionëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë e prodhimit të motorrëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë e prodhimit të robotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]