Honda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Honda Motor Co., Ltd.
本田技研工業株式会社
LlojiPublik TYO:7267
IndustriaProdhues veturash dhe kamionësh
Themeluar në24 shtator, 1948
Zyrat qendrore Tokyo, Japan
Njerëzit kyç
Soichiro Honda, Themelues
Takeo Fukui, CEO
Prodhimivetura, kamionë, motorë, skutera, ATV, gjeneratorë elektrik, robotikë, anije elektrike dhe paisje për mirmbajtje terreni
Fitimet $79.222 miliard SHBA (2004)
Numri i punëtorëve
131,600
Faqja e internetitwww.honda.co.jp

Honda Motor Co. Ltd. (TYO: 7267, NYSE:HMC) (japonisht: 本田技研工業株式会社 - Honda Giken Kōgyō, Kabushiki kaisha, ose Honda Technology Research Institute, Co., Ltd.), ose thjesht njohur si Honda është prodhues japonez i veturave, kamionëve, motorëve, skuterëve dhe robotëve.

Kompania Honda më shumë mund të radhitet në grupin e kompanive për prodhimin e elektrik të motorëve se sa në të prodhimit të veturave.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë e prodhimit të veturave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë e prodhimit të kamionëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë e prodhimit të motorrëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë e prodhimit të robotëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]