Bridgestone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bridgestone Corporation
LlojiPublike
IndustriaPjesë per Makina dhe Kamion
Themeluar nëMarch 1, 1931 (Kurume, Fukuoka)
Zyrat qendroreKyobashi, Tokjo, Japoni
Njerëzit kyç
Shoshi Arakawa
(Kryetari i bordit)
Masaaki Tsuya
(Drejtori i përgjithshëm)
ProdhimiGoma automobilash
FitimetIncrease JPY¥ 3.024 trilionë (2011)
Increase JPY¥ 191.32 miliardë (2011)
Increase JPY¥ 102.97 miliardë (2011)
Total assetsIncrease JPY¥ 2.677 trilionë (2011)
Total equityIncrease JPY¥ 1.165 trilionë (2011)
Numri i punëtorëve
139,822
Faqja e internetitwww.bridgestone.com

Bridgestone Corporation është një kompani ndërkombëtare për prodhimin e pjesëve për automjete dhe kamiona themeluar në 1931 nga Shojiro Ishibashi në qytetin e Kurume, Fukuoka, Japoni.

Objektet e prodhimit që i përkasin Bridgestone janë në njëzet e katër vende, deri në fund të vitit 2005.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goma e parë Bridgestone u prodhua ne 9 prill 1930, nga Japonezja "Tabi" Divizioni i gomave (asokohe prodhonte jika-tabi).Një vit më vonë në 1 mars 1931, Themeluesi, Shojiro Ishibashi, bëri të pavarur degen e gomave të "Tabi" dhe krijoi kompaninë Bridgestone Tire Co., Ltd. në qytetin e Kurume, Fukuoka. "Bridgestone" ju dha emri i themeluesit të saj , Shojiro Ishibashi (Ishi = Stone = Gur, Bashi = Bridge = Urë ).

Risi teknologjike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seksioni tërthor i një gome

Në vitin 1951, Bridgestone ishte kompania e parë në Japoni që filloi të shesë goma me kurriz prej fijesh artificiale, nisi nje plan 5-vjeçar per modernizimin e linjave të prodhimit. Në këtë vit u ndërtua edhe ndërtesa Bridgestone në Kyōbashi, Tokjo, e cila kishte Muzeun Bridgestone. Shitjet tejkaluan 10 miliardë jen në 1953, duke e vendosur Bridgestone në maje të industrisë së gomave në Japoni.