Goma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gomat Rally me performancë të lartë.

Një gomë është një komponent në formë unaze që rrethon buzën e një rrote për të transferuar ngarkesën e një automjeti nga boshti përmes timonit në tokë dhe për të siguruar tërheqje në sipërfaqen mbi të cilën lëviz rrota. Shumica e gomave, të tilla si ato për automobila dhe biçikleta, janë struktura të fryra pneumatike, të cilat ofrojnë gjithashtu një jastëk fleksibël që thith goditjet ndërsa goma rrotullohet mbi tipare të përafërta në sipërfaqe. Gomat sigurojnë një gjurmë, të quajtur një copëz kontakti, e cila është projektuar për të përputhur peshën e automjetit me forcën mbajtëse të sipërfaqes që ajo rrotullohet duke siguruar një presion mbajtës që nuk do ta deformojë shumë sipërfaqen.

Materialet e gomave moderne pneumatike janë goma sintetike, goma natyrale, pëlhura dhe teli, së bashku me karbonin e zi dhe përbërje të tjera kimike. Ato përbëhen nga një shkel dhe një trup. Shkelja siguron tërheqje ndërsa trupi siguron përmbajtje për një sasi ajri të kompresuar. Para se të zhvillohej goma, versionet e para të gomave ishin thjesht shirita metalikë të vendosur rreth rrotave prej druri për të parandaluar konsumimin. Gomat e hershme të gomës ishin të forta (jo pneumatike). Gomat pneumatike përdoren në shumë lloje automjetesh, duke përfshirë makinat, biçikletat, motoçikletat, autobusët, kamionët, pajisjet e rënda dhe avionët. Gomat metalike përdoren ende në lokomotiva dhe makina hekurudhore, dhe gomat prej gome të ngurta (ose polimere të tjera) përdoren ende në aplikime të ndryshme jo automobilistike, të tilla si disa rrota, karroca, kositëse lëndine dhe karroca me rrota.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]