Jump to content

Nick Heidfeld

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nick Heidfeld
[[Image:
Nick Heidfeld at Nürburgring, 2006
Nick Heidfeld at Nürburgring, 2006
|200px|Nick Heidfeld në Nürburgring, 2006]]
Nick Heidfeld në Nürburgring, 2006
Karriera në Formula Një
Kombësia Gjermania German
Ekipi aktual BMW Sauber
Numri i makinës 9
Pjesmarrje 129 (126 starte)
Kampionate 0
Fitore 0
Podiume 7
Pikët gjithsej 121
Pol pozita 1
Xhiro të shpejta 0
Pjesmarrja e parë F1 Australia 2000
Fitorja e parë
Fitorja e fundit
Pjesmarrja e fundit F1 Hungaria 2007
Sezoni i fundit 5ti (42 pikë)


Nicklaus "Nick" Heidfeld, (lexo: Niklaus Haifild) shpesh njohur quajtur Quick Nick (lexo:Kuik Nik, Niku i Shpejtë), lindi më 10 maj 1977, është garues automobilash si dhe Formula 1 pilot gjerman, momentalisht pilot i ekipit BMW Sauber[1].

Kariera e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Heidfeld linid në Mönchengladbach, Gjermani dhe filloi garimin me automobil në vitin 1988. Në vitin 1994, kaloi në Formula Ford Gjermani dhe tërhoqi vëmendjen duke fituar 8 nga 9 garat për titull. Në vitin 1995 fitoi kampionatin "German International Formula Ford 1800, dhe arriti i dyti në Zetec Cup. Kjo i hapi rrugë që të garojë në Formula 3 kampionatin për vitin 1996 ku përfundoi i treti në fund të kampionatit pas arritjes së tri fitoreve. Vitin vijues Heidfeld fitoi kampionatn "Gjermania F3". Në vitin 1998, fitoi tri gara dhe ishte i dyti në kamionatin Formula 3000 Evropiane. Gjat atij sezoni ishte edhe test pilot i Formula 1 ekipi McLaren-Mercedes. Në vitin 1999 fitoi kampionatin "Formula 3000 Internacional".

Formula Një Kariera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Heidfeld duke pilotuar për ekipin JordanF1 Kanada - 2004.

Heidfeld nënshkroi si pilot i ekipit Prost Grand Prix në sezonin e vitit 2000, si bashkpilotues i pilotit Jean Alesi, por duke mos arritur rezulate të dëshirueshme. Kështu në fund të sezonit u largua nga ekipi dhe iu bashkua ekipit Sauber ku qëndroi gjat viteve 2001 - 2003. Në vitin 2004 kaloi tek ekipi i Jordan-it për të kaluar në vitin 2005 tek Williams F1 dhe për tu kther në vitin 2006 tek BMW Sauber.

Heidfeld duke pilotuar pë ekipin WilliamsF1 ShBA - 2005.

Gjat këtyre viteve nuk ka arritur që të fitojë asnjë garë, por ka arritur 7 podiume nga të cilët 4 janë vende të treta dhe 3 vende të dyta.

Sezoni më i suksesëshëm i tijë është i vitit 2007[2] ku mbn pozitën e pestë, ku nga 11 garat e zhvilluara 9 ka arritur t'i përfundojë he në të nëntë garat të fitojë pikë.

Viti Hyrja 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Poz. Pikë
2000 Gauloises Prost Peugeot AUS
9
BRA
Ret
SMR
Ret
GBR
Ret
ESP
16
EUR
EX
MON
8
CAN
Ret
FRA
12
AUT
Ret
GER
12
HUN
Ret
BEL
Ret
ITA
Ret
USA
9
JPN
Ret
MAL
Ret
- 0
2001 Sauber Petronas AUS
4
MAL
Ret
BRA
3
SMR
7
ESP
6
AUT
9
MON
Ret
CAN
Ret
EUR
Ret
FRA
6
GBR
6
GER
Ret
HUN
6
BEL
Ret
ITA
11
USA
6
JPN
9
8th 12
2002 Sauber Petronas AUS
Ret
MAL
5
BRA
Ret
SMR
10
ESP
4
AUT
Ret
MON
8
CAN
12
EUR
7
GBR
6
FRA
7
GER
6
HUN
9
BEL
10
ITA
10
USA
9
JPN
7
10th 7
2003 Sauber Petronas AUS
Ret
MAL
8
BRA
Ret
SMR
10
ESP
10
AUT
Ret
MON
11
CAN
Ret
EUR
8
FRA
13
GBR
17
GER
10
HUN
9
ITA
9
USA
5
JPN
9
14th 6
2004 Benson & Hedges Jordan Ford AUS
Ret
MAL
Ret
BHR
15
SMR
Ret
ESP
Ret
MON
7
EUR
10
CAN
8
USA
Ret
FRA
16
GBR
15
GER
Ret
HUN
12
BEL
11
ITA
14
CHN
13
JPN
13
BRA
Ret
18th 3
2005 BMW WilliamsF1 Team AUS
Ret
MAL
3
BHR
Ret
SMR
6
ESP
10
MON
2
EUR
2
CAN
Ret
FRA
14
GBR
12
GER
11
HUN
6
TUR
Ret
11ti 28
2006 BMW Sauber F1 Team BHR
12
MAL
Ret
AUS
4
SMR
13
EUR
10
ESP
8
MON
7
GBR
7
CAN
7
USA
Ret
FRA
8
GER
Ret
HUN
3
TUR
14
ITA
8
CHN
7
JPN
8
BRA
Ret
9ti 23
2007 BMW Sauber F1 Team AUS
4
MAL
4
BHR
4
ESP
Ret
MON
6
CAN
2
USA
Ret
FRA
5
GBR
6
EUR
6
HUN
3
TUR
ITA
BEL
JPN
CHN
BRA
5ti* 42*

* Sezoni duke u zhvilluar.

  1. ^ Të dhënat e 16 gushtit të vitit 2007.
  2. ^ Sezoni i cili është duke u zhvilluar.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]