Jump to content

Çmimi i madh i Evropës 2007

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga F1 Evropa - 2007)
  F1 Evropa - 2007
Statistikat
Gara e 10 nga 17 në vitin 2007.
Nürburgring
Nürburgring
Data 22 korrik, 2007
Vendi Nürburgring, Nürburg, Gjermani
Drejtimi Kushte normale garimi
3.199 mi / 5.148 km
Distanca 60 xhiro, 191.919 mi / 308.863 km
Moti I mirë
Pol pozita
Piloti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
Koha 1.31.450
Xhiro më e shpejtë
Piloti Brazil Felipe Massa Ferrari
Koha 1:32.853 (34)
Podiumi
I pari Spanja Fernando Alonso McLaren
I dyti Brazil Felipe Massa Ferrari
I treti Australia Mark Webber Red Bull

F1 Evropa për vitin 2007 ishte Formula 1 gara e dhjetë e sezonit F1 2007. Kjo garë u zhvillua në fundjavën mes 20-22 korrikutNürburgring, Gjermani.

29 gusht të vitit 2006 u shpall se F1 Evropa është larguar nga kalendari i F1 garave për sezonin e vitit 2007. Nga kjo don të thotë se do të jetë vetëm një garë e mbajtur në Gjermani çdo vit duke zgjedhur mes garës në Hockenheimring dhe Nürburgring. Emri ishte në dyshim, por F1 Gjermania për vitin 2007 në Nürburgring tani më mbante emrin "Goßer Preis von Europa" (Çmimi i Madhë i Evropës), sepse Hockenheimring e ka të drejtën e emërtimit "Çmimi i Madh i Gjermanisë" kështu që nuk arrinë të bëjnë një marrveshje rreth ndrrimit të emrit. Kjo është hera e parë që nga çmimi F1 Gjermania - 1960 që nuk mbahet garë nën çmimin "Çmimi i Madh i Gjermanisë" dhe hera e parë që nga gara Rezultatet e F1 1955 që gara për çmimin e Madh të Gjermanisë nuk është mbajtur fare.

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e kualifikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 1:31.522 1:31.237 1:31.450
2 Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:31.074 1:30.983 1:31.741
3 Brazil Felipe Massa Ferrari 1:31.447 1:30.912 1:31.778
4 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 1:31.889 1:31.652 1:31.840
5 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 1:31.961 1:31.444 1:32.123
6 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 1:32.629 1:31.661 1:32.476
7 Finlanda Heikki Kovalainen Renault 1:32.594 1:31.783 1:32.478
8 Italia Jarno Trulli Toyota 1:32.381 1:31.859 1:32.501
9 Gjermania Ralf Schumacher Toyota 1:32.446 1:31.843 1:32.570
10 United Kingdom Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:31.587 1:31.185 1:33.833
11 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 1:32.117 1:31.978
12 Austria Alexander Wurz Williams-Toyota 1:32.173 1:31.996
13 Italia Giancarlo Fisichella Renault 1:32.378 1:32.010
14 Brazil Rubens Barrichello Honda 1:32.674 1:32.221
15 United Kingdom Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:32.793 1:32.451
16 Japonia Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:32.678 1:32.838
17 United Kingdom Jenson Button Honda 1:32.983
18 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 1:33.038
19 Italia Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:33.148
20 United Kingdom David Coulthard Red Bull-Renault 1:33.151
21 Gjermania Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:34.500
22 Gjermania Markus Winkelhock Spyker-Ferrari 1:35.940

Rezultatet e garës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 1 Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes 60 2:06:26.358 2 10
2 5 Brazil Felipe Massa Ferrari 60 +8.155 sek. 3 8
3 15 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 60 +65.674 sek. 6 6
4 17 Austria Alexander Wurz Williams-Toyota 60 +65.937 sek. 12 5
5 14 United Kingdom David Coulthard Red Bull-Renault 60 +73.656 sek. 20 4
6 9 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 60 +80.298 sek. 4 3
7 10 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 60 +82.415 sek. 5 2
8 4 Finlanda Heikki Kovalainen Renault 59 +1 xhiro 7 1
9 2 United Kingdom Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 59 +1 xhiro 10
10 3 Italia Giancarlo Fisichella Renault 59 +1 xhiro 13
11 8 Brazil Rubens Barrichello Honda 59 +1 xhiro 14
12 23 United Kingdom Anthony Davidson Super Aguri-Honda 59 +1 xhiro 15
13 12 Italia Jarno Trulli Toyota 59 +1 xhiro 8
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 6 Finlanda Kimi Raikkonen Ferrari 34 1
Ret 22 Japonia Takuma Sato Super Aguri-Honda 19 16
Ret 11 Gjermania Ralf Schumacher Toyota 18 9
Ret 21 Gjermania Markus Winkelhock Spyker-Ferrari 13 22
Ret 7 United Kingdom Jenson Button Honda 2 17
Ret 20 Gjermania Adrian Sutil Spyker-Ferrari 2 21
Ret 16 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 2 11
Ret 19 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 2 18
Ret 18 Italia Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 2 19

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]