Çmimi i madh i Japonisë 2007

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga F1 Japonia - 2007)
  F1 Japaponia - 2007
Statistikat
Gara e 15 nga 17 në vitin 2007.
Fuji Speedway
Fuji Speedway
Data 30 shtator, 2007
Vendi Fuji Speedway, Oyama,
Sunto District, Shizuoka, Japoni
Drejtimi Permanent racing facility
2.835 mi / 4.563 km
Distanca 67 xhiro, 189.945 mi / 305.721 km
Moti Shira dhe furtunë e tërbuar
Pol pozita
Piloti Flag of the United Kingdom (1-2).svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
Koha 1:25.368
Xhiro më e shpejtë
Piloti Flag of the United Kingdom (1-2).svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
Koha 1:28.193 (27)
Podiumi
I pari Flag of the United Kingdom (1-2).svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
I dyti Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen Renault
I treti Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari

F1 Japonia për vitin 2007 ishte Formula 1 gara e pesëmbëdhjetë e sezonit F1 2007. Kjo garë u zhvillua në fundjavën mes 29-30 shtatoritFuji Speedway, Oyama, Shizuoka. Në 20 vitet e kaluara gara japoneve është mbajtur në Suzuka, por në vitin 2007 u rikthye në Fuji për herë të parë që ng viti 1977. Pol pozita, xhiroja më e shpejtë si dhe gara u fituan nga piloti debitues i sezonit, anglezi Lewis Hamilton i cili e rriti distancën e pikëve në plasimin e përgjithëshëm për kampion sezonal në 12, tani që kan mbetur vetvm edhe dy gara të përmbyllje së sezonit.

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Problemet me qarkun[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e kualifikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1 Flag of the United Kingdom (1-2).svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:25.489 1:24.753 1:25.368
2 Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:25.379 1:24.806 1:25.438
3 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 1:25.390 1:24.988 1:25.516
4 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 1:25.359 1:25.049 1:25.765
5 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 1:25.971 1:25.248 1:26.505
6 Flag of the United Kingdom (1-2).svg Jenson Button Honda 1:26.614 1:25.454 1:26.913
7 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 1:25.970 1:25.535 1:26.914
8 Flag of Germany.svg Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 1:26.025 1:25.909 1:26.973
9 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 1:26.300 1:25.530 1:27.225
10 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Renault 1:26.909 1:26.033
11 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen Renault 1:27.223 1:26.232
12 Flag of the United Kingdom (1-2).svg David Coulthard Red Bull-Renault 1:26.904 1:26.247
13 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 1:26.711 1:26.253
14 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:27.234 1:26.948
15 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Toyota 1:27.191 pa kohë
16 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 1:26.579 1:25.816 1:26.728
17 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 1:27.323
18 Flag of Austria.svg Alexander Wurz Williams-Toyota 1:27.454
19 Flag of the United Kingdom (1-2).svg Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:27.564
20 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:28.628
21 Flag of Japan.svg Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:28.762
22 Flag of Japan.svg Sakon Yamamoto Spyker-Ferrari 1:29.668

Rezultatet e garës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 2 Flag of the United Kingdom (1-2).svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 67 2:00:34.579 1 10
2 4 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen Renault 67 +8.3 sek. 11 8
3 6 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 67 +9.4 sek. 3 6
4 14 Flag of the United Kingdom (1-2).svg David Coulthard Red Bull-Renault 67 +20.2 sek. 12 5
5 3 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Renault 67 +38.8 sek. 10 4
6 5 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 67 +49.0 secs 4 3
7 10 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 67 +49.2 sek. 9 2
8 20 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Spyker-Ferrari 67 +60.1 sek. 20 1
9 18 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 67 +80.6 sek. 14
10 8 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 67 +88.3 sek. 17
11 7 Flag of the United Kingdom (1-2).svg Jenson Button Honda 67 suspendim 6
12 21 Flag of Japan.svg Sakon Yamamoto Spyker-Ferrari 66 +1 xhiro 22
13 12 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 66 +1 xhiro 13
Pilotët që nuk mbaruan garë
14 9 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 65 5
15 22 Flag of Japan.svg Takuma Sato Super Aguri-Honda 65 21
Ret 11 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Toyota 55 15
Ret 23 Flag of the United Kingdom (1-2).svg Anthony Davidson Super Aguri-Honda 54 19
Ret 16 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 49 16
Ret 19 Flag of Germany.svg Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 46 8
Ret 15 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 45 7
Ret 1 Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes 41 2
Ret 17 Flag of Austria.svg Alexander Wurz Williams-Toyota 19 18

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]