Çmimi i madh i Turqisë 2007

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga F1 Turqia - 2007)
  F1 Turqia - 2007
Statistikat
Gara e 12 nga 17 në vitin 2007.
Qarku i Stambollit
Qarku i Stambollit
Data 26 gusht, 2007
Vendi Istanbul Park, Stamboll, Turqi
Drejtimi Permanent racing facility
3.32 mi / 5.34 km
Distanca 58 xhiro, 192.56 mi / 309.72 km
Moti
Pol pozita
Piloti Brazil Felipe Massa Ferrari
Koha 1:27.329
Xhiro më e shpejtë
Piloti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
Koha 1:27.295 (57)
Podiumi
I pari Brazil Felipe Massa Ferrari
I dyti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
I treti Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes

F1 Turqia për vitin 2007 ishte Formula 1 gara e dymbëdhjetë e sezonit F1 2007. Kjo garë u zhvillua në fundjavën mes 24-26 gushtitIstanbul ParkStamboll. Kjo ishte gara e tretë e kampionatit botërorë në Formula 1 e mbajtur në këtë qark dhe në Turqi. Në këtëgarë Scuderia Ferrari arriti 1-2 fitore ku fitues ishte Felipe Massa i përcjellur nga kolegu Kimi Räikkönen.

Organizuesit u ndëshkuan FIA për shkak të cënimit të neutralitetit të Formula 1 garimeve me një shumë prej $2,000,000 Dollarë Amerikan pr arsye politike, pasi që ata kishin zgjedhur që trofeun të e ndajë Mehmet Ali Talat i cili është kryetarë i Qiros turke, qeverisje e cila nuk është e pranuar ndërkombëtarisht.

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Felipe Massa filloi garën nga pol pozita, kurse kolegu i tijë Kimi Räikkönen tejkaloi pilotin e ekipit McLaren, Lewis Hamilton, për t'iu bashkuar në pozitën e dytë. Kampioni botërorë i vitit të kaluar Fernando Alonso filloi nga pozita e katër i cili reagoi edhe më keq se kolegu i tijë duk rënë në pozitën e gjashtë i shtytur nga pilotët e ekipit BMW Sauber, Robert Kubica dhe Nick Heidfeld.

Më vonë Alonso arriti që nga pozita e gjashtë të rikthehet në pozitën e tijë fillestare si dhe të shtytë kolegun e tijë në një pozitë më poshtë duke u ngjitur në poziën e tretë për t'u ngjitur në piadestal.

Massa dhe Räikkönen arritën 1-2 fitore, kurse Hamilton arriti pozitën e pesë, një pozit më poshtë se piloti i ekipit BMW Sauber, Heidfeld.

Rezultatet e kualifikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1 Brazil Felipe Massa Ferrari 1:27.488 1:27.039 1:27.329
2 United Kingdom Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:27.513 1:26.936 1:27.373
3 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 1:27.294 1:26.902 1:27.546
4 Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:27.328 1:26.841 1:27.574
5 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 1:27.997 1:27.253 1:27.722
6 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 1:28.099 1:27.253 1:28.037
7 Finlanda Heikki Kovalainen Renault 1:28.127 1:27.039 1:28.491
8 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 1:28.275 1:27.750 1:28.501
9 Italia Jarno Trulli Toyota 1:28.318 1:27.801 1:28.740
10 Italia Giancarlo Fisichella Renault 1:28.313 1:27.880 1:29.322
11 United Kingdom Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:28.304 1:28.002
12 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 1:28.500 1:28.013
13 United Kingdom David Coulthard Red Bull-Renault 1:28.395 1:28.100
14 Austria Alexander Wurz Williams-Toyota 1:28.360 1:28.390
15 Italia Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:28.798
16 Gjermania Ralf Schumacher Toyota 1:28.809
17 Japonia Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:28.953
18 Gjermania Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 1:29.408
19 Gjermania Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:29.861
20 Japonia Sakon Yamamoto Spyker-Ferrari 1:31.479
21* United Kingdom Jenson Button Honda 1:28.373 1:28.220
22* Brazil Rubens Barrichello Honda 1:28.792 1:28.188
* Jenson Button u dënua me 10 pozita lëvizje prapa për shkak të ndërrimit të motorit pas kualifikimeve.[1]
* Rubens Barrichello u dënua me 10 pozita lëvizje prapa për shkak të ndërrimit të motorit para fillimit të garës.[2]

Rezultatet e garës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 5 Brazil Felipe Massa Ferrari 58 1:26:42.161 1 10
2 6 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 58 +2.2 sek 3 8
3 1 Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes 58 +26.1 sek 4 6
4 9 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 58 +39.6 sek 6 5
5 2 United Kingdom Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 58 +45.0 sek 2 4
6 4 Finlanda Heikki Kovalainen Renault 58 +46.1 sek 7 3
7 16 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 58 +55.7 sek 8 2
8 10 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 58 +56.7 sek 5 1
9 3 Italia Giancarlo Fisichella Renault 58 +59.4 sek 10
10 14 United Kingdom David Coulthard Red Bull-Renault 58 +71.0 sek 13
11 17 Austria Alexander Wurz Williams-Toyota 58 +79.6 sek 14
12 11 Gjermania Ralf Schumacher Toyota 57 +1 xhiro 16
13 7 United Kingdom Jenson Button Honda 57 +1 xhiro 21
14 23 United Kingdom Anthony Davidson Super Aguri-Honda 57 +1 xhiro 11
15 18 Italia Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 57 +1 xhiro 15
16 12 Italia Jarno Trulli Toyota 57 +1 xhiro 9
17 8 Brazil Rubens Barrichello Honda 57 +1 xhiro 22
18 22 Japonia Takuma Sato Super Aguri-Honda 57 +1 xhiro 17
19 19 Gjermania Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 57 +1 xhiro 18
20 21 Japonia Sakon Yamamoto Spyker-Ferrari 56 +2 xhiro 20
Pilotët që nuk mbaruan garë
21 20 Gjermania Adrian Sutil Spyker-Ferrari 53 19
Ret 15 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 9 12

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "iTV-F1" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2007. Marrë më 7 shtator 2007.
  2. ^ Autosport.com

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]