Çmimi i madh i Spanjës 2007

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga F1 Spanja - 2007)
  F1 Spanja - 2007
Statistikat
Gara e 4 nga 17 në vitin 2007.
Qarku spanjoll në Barcelonë
Qarku spanjoll në Barcelonë
Data 13 maj, 2007
Vendi Circuit de Catalunya
Barcelona, Spanjë
Drejtimi Drejtimi permanent
2.892 mi / 4.655 km
Distanca 65 xhiro, 187.934 mi / 302.449 km
Moti
Pol pozita
Piloti Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari
Koha 1:21.421
Xhiro më e shpejtë
Piloti Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari
Koha 1:22.680 (14)
Podiumi
I pari Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari
I dyti Flag of England.svg Lewis Hamilton McLaren
I treti Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren

F1 Spanja për vitin 2007 ishtë Formula 1 gara e katërt e sezonit F1 2007. Gjo garë u zhvillua në fundjavën mes 11-13 maj në qarkun Circuit de CatalunyaSpanjë. Këtë garë e fitoi piloti Brazilian i ekipit Scuderia Ferrari, Felipe Massa.

Kualifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa e parë kualifikuese
Pjesa e dytë kualifikuese
Pjesa e tretë kualifikuese

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Starti i parë u anulua kur piloti i ekipit Toyota, Jarno Trulli ngeci në rrethore duke detyruar edhe një nisje duke zvogluar garën në 65 xhiro. Pas kësaj nisje kishte edhe disa lëvizje të pilotëve Felipe Massa dhe Fernando Alonso nga të cilat vështërsi alonso arriti të largohet për një moment nga pista përmes pjesës së rërës gjë që ndikoi në rradhitjen e tijë pas pilotit Räikkönen, respektivisht në pozitën e katërt.

Në xhirn e parë nga gara u largua piloti Austrian Alex Wurz i cili u pengua nga piloti Ralf Schumacher që më vonë u suspendua nga gara. Gjasht xhiro më vonë garën e lëshoi dhe piloti i ekipit Red Bull, Mark Webber për shkak të problemeve me hidraulikun. Një xhiro më vonë u largua dhe Trulli. Në xhiron e nëntë makina e Ferrarit e pilotuar nga Kimi Räikkönen's kishte defekt elektrik, pastaj dështoi dhe Scott Speed, pilot i ekipit Toro Rosso.

Pas tëgjitha peripetive Massa arriti të zhvillojë xhiron më të shpejtë dhe të fitoj garën duke lën pas debituesin e sezonit, pilotin e ekipit McLaren, Lewis Hamilton dhe kampionin e vitit 2006, Fernando Alonso. Me këtë pozitë të dytë Hamilton (e treta me radhë) arrin të ngjitet në krye të tabelës për kampion të vitit 2007 duke marr rekordin nga Bruce McLaren.

Polaku Robert Kubica arriti të rradhitet si i katërti duke arritur pozitën e dytë më të mirë në karierën e tijë pas pozitës së tretë në F1 Italia - 2006.

Rezultatet e kualifikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 1:21.375 1:20.597 1:21.421
2 Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:21.609 1:20.797 1:21.451
3 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 1:21.802 1:20.741 1:21.723
4 Flag of England.svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:21.120 1:20.713 1:21.785
5 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 1:21.941 1:21.381 1:22.253
6 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 1:22.501 1:21.554 1:22.324
7 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 1:21.625 1:21.113 1:22.389
8 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen Renault 1:21.790 1:21.623 1:22.568
9 Flag of England.svg David Coulthard Red Bull-Renault 1:22.491 1:21.488 1:22.749
10 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Renault 1:22.064 1:21.677 1:22.881
11 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 1:21.943 1:21.968
12 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 1:22.502 1:22.097
13 Flag of Japan.svg Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:22.090 1:22.115
14 Flag of England.svg Jenson Button Honda 1:22.503 1:22.120
15 Flag of England.svg Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:22.295 pa kohë
16 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:22.508 pa kohë
17 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Toyota 1:22.666
18 Flag of Austria.svg Alexander Wurz Williams-Toyota 1:22.769
19 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 1:23.398
20 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:23.811
21 Flag of the Netherlands.svg Christijan Albers Spyker-Ferrari 1:23.990
22 Flag of the United States.svg Scott Speed Toro Rosso-Ferrari pa kohë

Rezultatet e garës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 5 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 65 1:31:36.230 1 10
2 2 Flag of England.svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 65 +6.790 4 8
3 1 Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes 65 +17.456 2 6
4 10 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 65 +31.615 5 5
5 14 Flag of England.svg David Coulthard Red Bull-Renault 65 +58.331 9 4
6 16 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 65 +59.538 11 3
7 4 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen Renault 65 +62.128 8 2
8 22 Flag of Japan.svg Takuma Sato Super Aguri-Honda 64 +1 xhiro 13 1
9 3 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Renault 64 +1 xhiro 10
10 8 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 64 +1 xhiro 12
11 23 Flag of England.svg Anthony Davidson Super Aguri-Honda 64 +1 xhiro 15
12 7 Flag of England.svg Jenson Button Honda 64 +1 xhiro 14
13 20 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Spyker-Ferrari 63 +2 xhiro 20
14 21 Flag of the Netherlands.svg Christijan Albers Spyker-Ferrari 63 +2 xhiro 21
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 9 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 46 7
Ret 11 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Toyota 44 17
Ret 18 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 19 16
Ret 19 Flag of the United States.svg Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 9 22
Ret 6 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 9 3
Ret 12 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 8 6
Ret 15 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 7 19
Ret 17 Flag of Austria.svg Alexander Wurz Williams-Toyota 1 18

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Xhiro më e shpejtë: Felipe Massa, 1:22.680 (Xhiro 14)

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]