Jump to content

Çmimi i madh i Kanadasë 2007

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga F1 Kanadaja - 2007)
  F1 Kanadaja - 2007
Statistikat
Gara e 6 nga 17 në vitin 2007.

Data 10 qershor, 2007
Vendi Circuit Gilles Villeneuve, Montreal, Canada
Drejtimi Qarku rrugorë
2.71 mi / 4.361 km
Distanca 70 xhiro, 189.7 mi / 305.27 km
Moti i mirë
Pol pozita
Piloti Anglia Lewis Hamilton McLaren Mercedes
Koha 1:15.707
Xhiro më e shpejtë
Piloti Spanja Fernando Alonso McLaren Mercedes
Koha 1:16.367 (46)
Podiumi
I pari Anglia Lewis Hamilton McLaren Mercedes
I dyti Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber
I treti Austria Alexander Wurz Williams-Toyota

F1 Kanadaja për vitin 2007 ishtë Formula 1 gara e gjashtë e sezonit F1 2007. Kjo garë u zhvillua në fundjavën mes 8-9 qershorj në qarkun Circuit Gilles Villeneuve[1]Montréal, Kanada. Këtë garë e fitoi debituesi i sezonit, piloti anglez Lewis Hamilton me ekipin McLaren.

Gara u përcjell me shumë incidente duke rezultuar me përcjellje të pilotëve nga vetura e sigurisë duke u përsëritur katër herë duke përfshirë dhe ndeshjen kolosale të pilotit Robert Kubica të ekipit BMW Sauber si një nga shkaqet e ngadalsimit të garës. Gjatë garës pilotët Felipe Massa dhe Giancarlo Fisichella u diskualifikuan për shkakë të mos respektimit të urdhërit të ndalimit te vija e pit stopit pasi që dalja ishte mbyllur.

Kulaifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kualifikime piloti Lewis Hamilton arriti të fitojë pol pozitën duke bërë që dy veturat e ekipit McLaren të jenë në rradhën e parë.[2], kurse Heidfeld pilotoi shumë mirë për të arritur pozitën e katërt para pilotëve të ekipit Ferrari, Räikkönen dhe Massa. Massa u radhit në radhën e tretë sëbashku me pilotin Mark Webber. Nico Rosberg, Robert Kubica, Giancarlo Fisichella dhe Janro Trulli kompletuan top dhjetë pilotët[3]

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lewis Hamilton filloi udhëheqjen e tijë të parë në garë duke lën pas Alonso-n, por pas një kohe në mes tyre hyn Nick Heidfeld duke lën Alonso-n një pozitë më poshtë[4]. Të gjithë u paraqitën në garë pëveçpilotit Jenson Button i cili kishte probleme dhe nuk filoi garën.[5] Aksidenti i parë i garës ishte nga Scott Speed i cili e kapi krahun e pilotit Wurz i cili e lëshoi garën me suspendim kurse Wurz në fund arriti të rradhitet i treti.

Në xhiron 22 Adrian Sutil u ndesh në kthesën e katërt dhe vetura e sigurisë duhet të ndërhynte duke shlyer distancën 19 sekondëshe të Hamilotnit, por prap gjat garimit të mëtejëm e riarriti. Gjat kësaj kohe Felipe Massa dhe Giancarlo Fisichella ishin në pit stop dhe ata u larguan nga pit stopi edhe pse drita e kuqe ishte akoma e hapur për shkak të veturës së sigurisë dhe që të dy më vonë u diskualifikuan nga gara.

Gara u rifillua në xhiron 26 dhe gjat arritjes së kthesës n xhiron e parë Robert Kubica u ndesh me pilotin e ekipit Toyota, Jarno Trulli. Shtytja e largoi Kubican në barë drejt murit mbrojtës duke shkaktuar ndeshje kolosale por pa dëmtime edhe përskaj spekulimeve në raportimet menjëherë pas incidentit.[6]

Duke përfshirë 2 dikualifikimet gjithsej 10 pilotë dështuan për të mbaruar garën nga të ciët 6 për shkak të aksidenteve.

Rezultatet e kualifikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1 Anglia Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:16.576 1:15.486 1:15.707
2 Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:16.562 1:15.522 1:16.163
3 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 1:17.006 1:15.960 1:16.266
4 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 1:16.468 1:16.592 1:16.411
5 Brazil Felipe Massa Ferrari 1:16.756 1:16.138 1:16.570
6 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 1:17.315 1:16.257 1:16.913
7 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 1:17.016 1:16.190 1:16.919
8 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 1:17.267 1:16.368 1:16.993
9 Italia Giancarlo Fisichella Renault 1:16.805 1:16.288 1:17.229
10 Italia Jarno Trulli Toyota 1:17.324 1:16.600 1:17.747
11 Japonia Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:17.490 1:16.743
12 Italia Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:17.541 1:16.760
13 Brazil Rubens Barrichello Honda 1:17.011 1:17.116
14 Anglia David Coulthard Red Bull-Renault 1:17.436 1:17.304
15 Anglia Jenson Button Honda 1:17.522 1:17.541
16 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 1:17.433 1:17.571
17 Anglia Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:17.542
18 Gjermania Ralf Schumacher Toyota 1:17.634
19 Austria Alexander Wurz Williams-Toyota 1:18.089
20 Gjermania Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:18.536
21 Netherlands Christijan Albers Spyker-Ferrari 1:19.196
22 Finlanda Heikki Kovalainen Renault 1:17.806*

Rezultatet e garës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 2 Anglia Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 70 1:44:11.292 1 10
2 9 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 70 +4.343 3 8
3 17 Austria Alexander Wurz Williams-Toyota 70 +5.325 19 6
4 4 Finlanda Heikki Kovalainen Renault 70 +6.729 22 5
5 6 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 70 +13.007 4 4
6 22 Japonia Takuma Sato Super Aguri-Honda 70 +16.698 11 3
7 1 Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes 70 +21.936 2 2
8 11 Gjermania Ralf Schumacher Toyota 70 +22.888 18 1
9 15 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 70 +22.960 6
10 16 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 70 +23.984 7
11 23 Anglia Anthony Davidson Super Aguri-Honda 70 +24.318 17
12 8 Brazil Rubens Barrichello Honda 70 +30.439 13
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 12 Italia Jarno Trulli Toyota 58 10
Ret 18 Italia Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 54 12
DSQ 5 Brazil Felipe Massa Ferrari 51 DSQ 5
DSQ 3 Italia Giancarlo Fisichella Renault 51 DSQ 9
Ret 21 Netherlands Christijan Albers Spyker-Ferrari 50 21
Ret 14 Anglia David Coulthard Red Bull-Renault 36 14
Ret 10 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 26 8
Ret 20 Gjermania Adrian Sutil Spyker-Ferrari 21 20
Ret 19 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 8 16
Ret 7 Anglia Jenson Button Honda 0 15

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Formula 1 Faqja Zyrtare - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  2. ^ Hamilton në pol pozitë - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  3. ^ Kualifikimet - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  4. ^ [ http://www.formula1.com/race/news/6258/775.html Alonso] - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  5. ^ Jenson Button - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  6. ^ BBC Lajme - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]