10 Qershor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 10 qershor)
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Maj · Qershor · Korrik
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1878 - u themelua Lidhja Shqiptare e Prizrenit
 • 1886 - Shpërtheu vullkani në malin Tarawera në ishujt veriorë të Zelandës së Re, duke shkaktuar vdekjen e 153 personave.
 • 1924 - Forcat revolucionare në Shqipëri hyjnë në Tiranë, qeveria e kryesuar nga Ilias Vrioni tërhiqet
 • 1940 - Italia zyrtarisht u shpall luftë Britanisë së Madhe dhe Francës gjatë kohës së Luftës së Dytë Botërore. Po këtë datë edhe Gjermania pushton Norvegjinë.
 • 1967 - Përfundon lufta gjashtëditore, ndërkohë izraelitët mposhtin kundërshtarët arabë dhe i zgjerojnë kufijtë e tyre në Lindjen e Mesme.
 • 1977 - James Earl Ray, vrasësi i dënuar i Martin Luther King Jr, ikën nga burgu në Tennessee, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai arrestohet përsëri tri ditë më vonë.
 • 1980 - Në Afrikën Jugore, Kongresi i Shteteve Afrikane lëshon një komunikatë nga lideri i burgosur, Nelson Mandela, në të cilën ai bën thirrje që mbështetësit e lëvizjes antiaparteid të ngrihen për këtë çështje.
 • 1996 - Bisedimet paqësore fillojnë në Irlandën Veriore pa pjesëmarrjen e Sinn Feinit.
 • 1999 - Tërheqja e trupave serbe nga Kosova bëri që NATO-ja t'i japë fund fushatës së sulmeve ajrore kundër Serbisë.
 • 1999 - Miratohet Rezoluta 1244 në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara
 • 2007 - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George W. Bush bëri një vizitë zyrtare në Shqipëri, vizita e parë e një presidenti amerikan në Shqipëri.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]