Saul Bellow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Saul Bellow
U lind më10 qershor 1915
Lachine, Quebec, Canada
Vdiq më5 prill 2005
Brookline, Massachusetts, SHBA
KombësiaKanadeze, Amerikane
Gjinitë letrareromansier

Sol Belou (Saul Bellow) (10 qershor 1915 - 5 prill 2005), shkrimtar i njohur amerikan, fitues i Çmimit Nobel për Letërsi, në vitin 1976.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Quebec, ndërsa u rrit në Chicago. Prindërit e tij ishin me prejardhje, hebreje, emigruan nga RusiaKanada në vitin 1913. Deri në moshën nëntëvjeçare, jetoi në pjesën e varfër të Montrealit e mbushur përplot me popullsi nga Rusia, Polonia, Ukraina, Greqia, dhe Italia. Studioi antropologjinë dhe sociologjinë në universitetet amerikane të Perendimit të mesëm, a më vonë ligjëroi edhe në disa univerzitete të rendësishme amerikane si në: Prinston, Chicago dhe New York.

Përveçse romane , ka shkruar edhe drama, artikuj të shkurtër dhe tregime të shkurtra në prozë. Në fillim të katrierës së tij ishte në ndikim të Trockut. Më vonë ai u interesua në fushën e kulturës e sidomos në traditat e paraardhësve të tyre ruso-hebreje.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime dhe nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "National Book Awards — 1954". National Book Foundation (NBF). Retrieved 2012-03-03. (With essay by Nathaniel Rich from the Awards 60-year anniversary blog.)
  2. ^ "National Book Awards — 1965". NBF. Retrieved 2012-03-03. (With acceptance speech by Bellow and essay by Salvatore Scibona from the Awards 60-year anniversary blog.)
  3. ^ "National Book Awards — 1971". NBF. Retrieved 2012-03-03. (With essay by Craig Morgan Teicher from the Awards 60-year anniversary blog.)
  4. ^ "History". Past winners & finalists by category. The Pulitzer Prizes. Retrieved 2012-03-30.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]