James Earl Ray

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Foto e James e bërë më 1955

James Earl Ray (10 mars, 1928 – 23 prill, 1998) ishte i dënuar për shkak vrasjes së Martin Luther King. Ai u dënua deri 99 vjetë në burg. Ai vdiq në burg nga sëmundja e hepatitit C.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

James Earl Ray lindi më 10 mars 1928 në një familje të varfër në Alton, Illinois. James e la shkollën në moshën pesëmbëdhjetë vjeçar. Ai u bashkua në ushtrinë amerikane në fund të luftës së dytë botërore.

Martin Luther King u plagos për vdekje nga një plumb me pushkë më 4 prill 1968, duke qëndruar në këmbë në ballkon të katit të dytë të Lorraine Motel në Memphis, Tennessee. Pas vrasjes, ai u largua menjëhere nga ngjarja. Ai pranoi krimin më 10 mars, 1969, në ditëlindjen e tij të 41-të, dhe pas deklarimit ai u dënua me 99 vjet burg. Më 11 qeshor 1977, ai iki nga burgu, por më 13 qeshor, policët e kapën atë.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

James u transferua në një burg të sigurisë me objektet spitalore. Ai vdiq më 23 prill 1998 në moshën 78 vjeçare. Ai vdiq për shkak sëmundjes të veshkave dhe dështimit të mëlçisë të shkaktuara nga hepatiti C.