Jump to content

Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Forcat tokësore të SHBA)
Department of the Army
United States Army

Emblema e Forcave Tokësore
Aktive 14 qershor 1775 – sot
Shteti SHBA
Tipi Ushtri
Madhësia 561,979 Personel Aktiv
205,281 Rezervë
362,015 Garda Kombëtare
1,129,275 numri total
Pjesë e Departamenti i luftës
(1789–1947)
Departamenti i tokësorisë
(1947–sot)
Moto "This We'll Defend"
"Këtë Do Ta Mbrojmë"
Marshi The Army Goes Rolling Along
Betejat Lufta revolucionare Amerikane
Lufta kundër Indianëve
Lufta e 1812
Lufta Meksikano-Amerikane
Lufta e Jutah
Lufta Civile Amerkane
Lufta kundër Spanjës
Lufta Amerikano-Filipineze
Lufta e Bananeve
Lufta e kufijve(1910–1918)
Lufta e parë botërore
Lufta e dytë botërore
Lufta e Koresë
Lufta e Vietnamit
Operacioni Kthetra e Shqiponjës
Pushtimi i Grenadës
Pushtimi i Panamasë
Lufta e Gjirit Persik
Lufta civile Somaleze
Lufta e Kosovës
Lufta në Afganistan
Lufta e Irakut
Faqja Web army.mil
Komandantët
Sekretar i Forcave tokësore John M. McHugh
Shefi i Shtabit GJEN Raymond T. Odierno
Zv.Shefi i Shtabit GJEN John F. Campbell
majori Raymond F. Chandler
Stema
Simboli
i identifikimit

Ushtria e Shteteve të Bashkuara (SHBA) është dega e shërbimit tokësor të Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara.

Është 1/8 shërbimet e uniformuara të SHBA-së dhe është caktuar si Ushtria e Shteteve të Bashkuara në Kushtetutën e SHBA. Dega më e vjetër dhe më e lartë e ushtrisë amerikane sipas rendit të përparësisë, Ushtria moderne e SHBA-së i ka rrënjët në Ushtrinë Kontinentale, e cila u formua më 14 qershor 1775 për të luftuar Luftën Revolucionare Amerikane (1775-1783) - përpara se Shtetet e Bashkuara të krijoheshin si një vend. Pas Luftës Revolucionare, Kongresi i Konfederatës krijoi Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara më 3 qershor 1784 për të zëvendësuar Ushtrinë Kontinentale të shpërbërë. Ushtria e Shteteve të Bashkuara e konsideron veten si një vazhdimësi e Ushtrisë Kontinentale, dhe kështu e konsideron fillimin e saj institucional si origjinën e asaj force të armatosur në 1775.

Ushtria e SHBA është një shërbim i uniformuar i Shteteve të Bashkuara dhe është pjesë e Departamentit të Ushtrisë, i cili është një nga tre departamentet ushtarake të Departamentit të Mbrojtjes. Ushtria e SHBA-së drejtohet nga një nëpunës civil i lartë i emëruar civil, sekretari i Ushtrisë (SECARMY) dhe nga një oficer kryesor ushtarak, shefi i shtabit të Ushtrisë (CSA) i cili është gjithashtu anëtar i Shefave të Shtabit të Përbashkët. Është dega më e madhe ushtarake dhe në vitin fiskal 2020, forca përfundimtare e parashikuar për Ushtrinë e Rregullt (SHBA) ishte 480.893 ushtarë; Garda Kombëtare e Ushtrisë (ARNG) kishte 336.129 ushtarë dhe Rezerva e Ushtrisë së SHBA (USAR) kishte 188.703 ushtarë; forca e kombinuar e Ushtrisë Amerikane ishte 1.005.725 ushtarë. Si një degë e forcave të armatosura, misioni i ushtrisë amerikane është "të luftojë dhe të fitojë luftërat e kombit tonë, duke siguruar dominim të shpejtë dhe të qëndrueshëm të tokës, në të gjithë gamën e operacioneve ushtarake dhe spektrit të konfliktit, në mbështetje të komandantëve luftarakë. ". Dega merr pjesë në konflikte në mbarë botën dhe është forca kryesore sulmuese dhe mbrojtëse tokësore e Shteteve të Bashkuara.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]