Xhejlane Godanci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xhejlane Godanci lindi me 12 Qershor 1967Prishtinë. Ka mbaruar aktrimin në Fakultetin e Arteve (klasa e Enver Petrovcit) në Prishtinë. Aktualisht është aktore në Teatrin Kombëtar në Prishtinë.

Interpretimi në serialin televiziv Familja Moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo sot konsiderohet si një ndër aktoret më të famshme në Kosovë. Ajo ishte e njohur edhe para vitit 1999 mirëpo me fillimin e transmetimit të serialit Familja Moderne, ku ajo luan rolin e Buqes (Burbuqe Ilazi), një rol kyç në freskinë dhe humorin e serialit. Roli i saj, një fqinje që merret me punët e huaja e sidomos me ato të familjes Gashi ka qenë dhe mbetet shumë simpatik në mesin e përcjellësve të serialit. Xhejlanja në rolin e Buqes dallohet për gjeste si përgjimi, të qeshura të paartikuluara dhe tentime për të folur në gjuhën letrare shqipe, të cilën shpeshherë e përzien me gjuhën turke, si shenjë e prejardhjes së saj. Të gjitha këto publiku i konsideron mjaft argëtuese andaj edhe roli i saj mbetet vazhdimisht i freskët, ndërkaq shikuesit janë gjithmonë të etur për paraqitjet e saja.

Rolet në teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kufiri me atdhe
 • Dëshmitari kryesor
 • Profesor 2
 • Iluzionet e dashurisë
 • Cilën ta zgjedh
 • 7 ngjyra lamtumirë
 • Rikardi III
 • Katër epoletat
 • Maturantët
 • Karrigat
 • Stjuardesat
 • Picrraku
 • Llampa magjike e Aladinit
 • Një minak për nipin Mak
 • Dhoma katër me tre
 • Princesha Zobeidë
 • Konkursi
 • Kësulëkuqija
 • Rosak Baltaku
 • Përralla me lara
 • Minuku lozanjar
 • Kënga si dhuratë

Role në filma artistik dhe televiziv[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.