Enver Petrovci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Enver Petrovci
EnverPetro.jpg
Born28 shkurt, 1954
NationalityShqiptar

Enver Petrovci lindi më 28 shkurt 1954Prishtinë. Është një aktor dhe regjisor shqiptar. Fillimishtë studioi në Shkollën e Lartë Pedagogjike në Prishtinë në degën e aktrimit, më pastaj mbaroi studimet Universitare për aktor edhe në Fakultetin e Arteve Dramatike në Universitetin e Beogradit. Ka arritur karrierë shumë të suksesshme në teatër, sidomos në atë "Atelieja 212" me rolet e luajtuara aty u bë i njohur në mbarë ish Jugosllavinë duke u vlerësuar si një nga aktorët me të famshëm të asaj kohe. Pas mbarimit të luftës në ish Jugosllavi, pas vitit 1999 vazhdoi me sukses karrierën e tij artistike kryesisht në trojet shqiptare, në Kosovë, Shqipëri por edhe më gjerë.

Interpretimet e tij në film ishin gjithashtu shumë të mirëpritura duke arritur famë shumë të madhe në kinematografinë ish jugosllave, shqiptare dhe ndërkombëtare.

Është njëri nga themeluesit dhe profesorët e parë të degës së Artit Dramatik pranë Fakultetit të Arteve në Univerisitetin e Prishtinës. Pra, në vitin 1989 ai kthehet nga Beogradi për të ligjëruar lëndën e aktrimit në Universitetin e Prishtinës, ku dhe formohen kuadro të reja të aktorëve në Kosovë.


Veprat artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Idioti - regjinë dhe rolin kryesor
 • Dëshmitari kryesor - regjisor
 • Kush më ka faj që jam shqiptar - regjisor
 • Guxim për vrasje - rolin kryesorë

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. [2013] O sa mirë si Gazmend Berisha
 2. [2011] Top je bio vreo si Sakib
 3. [2010] The War Is Over si Principal Milić
 4. [2009] Gomaret e kufirit si komandanti i policise kufitare
 5. [2008] Sekretet as Mero
 6. [2006] Anatema as Col. Lilić
 7. [2005] Lost Son
 8. [2003] Black Flowers as Nan Golemi
 9. [2000] Gorski vijenac si Skender Aga
 10. [1998] Tri palme za dve bitange i ribicu as Skočajić
 11. [1998] The Hornet as Salih
 12. [1994] Nekrologji
 13. [1993] Laksi slucaj smrti si babai i Reljes
 14. [1992] Bulevar revolucije
 15. [1992] Prokleta je Amerika si Pantić (segment prej "Sangarepo, ti ne rastes lepo")
 16. [1991] Bolji zivot 2 si Florijan Trajković
 17. [1991] Krug
 18. [1991] Djelidba
 19. [1991] Praznik u Sarajevu
 20. [1990] Sex-partijski neprijatelj br. 1 as Drndač
 21. [1990] Gluvi barut as Uros
 22. [1990] Narodni poslanik
 23. [1990] Sekulic -si polic
 24. [1990] Stanica obicnih vozova
 25. [1990] East of East (si Enver Petrović)
 26. [1990] Migjeni si nje shkrimtar shqiptarë Millosh Gjergj Nikolla alias Migjeni
 27. [1989-1990] Specijalna redakcija si Bekteši
 28. [1989] Hajde da se volimo 2 as Omer
 29. [1989] Forbidden Sun as Lt. Ionnides
 30. [1989] Obicna prica
 31. [1989] Sargarepo ti ne rastes lepo
 32. [1988] Manifesto as The King
 33. [1988] Ortaci si John Smith Fitzgerald Petrovci
 34. [1988] The Bizarre Country si shefi i ri i policisë
 35. [1988] A Film with No Nam
 36. [1988] Decji bic si Rade Pajic 'Pera'
 37. [1988] Rojet e mjegulles
 38. [1987] Uvek spremne zene as Raša
 39. [1987] Zivot u grobljanskoj si Marković
 40. [1986] Jugovizija si nikoqir
 41. [1986] Vrenje
 42. [1985] Rade Vujovic as Liht
 43. [1985] Dvostruki udar
 44. [1984] Opasni trag as Cemail
 45. [1984] Lazar
 46. [1983] Stepenice za nebo as Predrag Vučković
 47. [1982] Krojaci dzinsa
 48. [1981] Sedam sekretara SKOJ-a
 49. Josip Kolumbo – Episode #1.6 (1981) … Josip Kolumbo – Episode #1.4 (1981) … Josip Kolumbo – Episode #1.3 (1981) … Josip Kolumbo – Episode #1.2 (1981) … Josip Kolumbo
 50. [1980] Kur pranvera vonohet
 51. [1979] Kur pranvera vonohet
 52. [1979] Jutarnji disk dzokej
 53. [1979] Slom si Slobodan Dimitrijevic
 54. [1979] Ti medjutim stojis na velikoj reci

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]