Jump to content

27 Qershor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Maji · Qershori · Korriku
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


. Me 27 Qershor 1944 u krye nje masaker e vertete nga shteti grek kunder popullsise shqiptare te Camerise . Mijera te vrare pa kursyer edhe femijet e porsalindur, mbi 25000 te debuar nga shtepite . 27 Qershori eshte nje Dite Perkujtimi per Camerine e shumevuajtur , kete vit eshte 75 Vjetori i kesaj masakre barbare.

Festa dhe përvjetore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]