Kampionati Botëror i Formula Një 2006

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 12006
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 18
Piloti kampion Fernando Alonso
Ekipi kampion Renault
Koment:
Përdorimi i stampës
Fernando Alonso - kampion botërorë në Formula 1 për vitin 2006

Formula 1 kampionati i vitit 2006 ishte kampionati i 57të botërorë në Formula 1, organizuar nga FIA.

Garimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati botërorë në Formula 1 filloi më 12 mars me garën e mbajtur në Bahrain dhe përfundoi më 22 tetor me garën e mbajtur në Brazil duke rrumbullaksuar gjithsej 18 gara në këtë kampionat. Ky kampionat do të mbahet mend nga disa elemente një nga ato është përmbyllja e karrierës në Formula 1 nga ana e pilotit, kampionit të shtatë fishtë botërorë në këtë sport Michael Schumacher. Në këtë kampionat veçohen Michael Schumacher dhe Fernando Alonso me nga shtatë fitore, por Fernando Alonso arrinë të bëhet për herë të dytë në karrierën e tijë kampion botërorë duke arritur 134 pikë duke e lënë prapa tijë Shumin me 121 pikë. Garën e instruktorëve e fiton Renault F1 me vetëm 5 pikë diferencë nga Scuderia Ferrari. Sezoni u përqendrua rreth rivalitetit mes Alonsos dhe Shumakerit, ku secili fitoi nga shtatë gara. Pilotët e Renosë dhe Ferrarit dominuan dhe fituan në të gjitha garat përveç njërës, dhe 4 vendet e dyta të cilat nuk u arritën nga këto dy skuadra, u arritën nga McLaren Mercedes. Gjatë këtij sezoni, për herë të parë që nga viti 1956 asnjë skuadër Britanike nuk arriti të fitonte gara dhe si në 1956-ën, vetëm skuadra prodhuesish automobilistikë fituan të gjitha garat e sezonit. http://en.wikipedia.org/wiki/2006_Formula_One_season

Përmbledhja e sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renault dhe Fernando Alonso kryesuan fillimisht në kampionatet e konstruktorëve dhe pilotëve respektivisht. Kampioni i botës në fuqi arriti të fitojë (përfshirë këtu dhe katër fitore rradhazi) në Bahrein, Australi, Spanjë, Monako, Britani dhe Kanada në gjysmën e parë të sezonit. Shoku i tij i skuadrës Giancarlo Fisichella fitoi për herë të tretë në karrierën e tij në garën e Malajzisë. Në garën e Malajzisë u hapën diskutime dhe u aludua se disa skuadra përdornin "krahë aerodinamikë të lëvisshëm" të jashtëligjshëm, të cilët përmirësonin shpejtësinë maksimale. Në garën e ardhshme u bënë ndryshime në rregullore përsa i përket këtyre krahëve. Pas një sezoni katastrofik në vitin 2005 dhe një fillimi të dobët në sezonin 2006, Michael Schumacher fitoi gara të njëpasnjëshme në Imola dhe Nürburgring. Gjatë xhiros së fundit të provave të tij kualifikuese në çmimin e madh të Monakos, Shumaker ndaloi tek kthesa La Rascasse, duke sjellë flamujt e verdhë dhe në këtë mënyrë pilotët e tjerë nuk mund të kalonin atje me shpejtësi maksimale. Pas mbylljes së provave pati menjëherë ankesa nga skuadrat e tjera të cilat pretendonin se ishte një lëvizje e qëllimshme nga ana e Shumakerit në mënyrë që të siguronte që ai të nisej nga pole position-Xhiroja e shpejtë e Alonsos që u prish nga flamujt e verdhë mund ta kishte mundur kohën më të shpejtë të Shumakerit-në fund të sektorit të dytë Alonso ishte mbi dy të dhjetat më i shpejtë se Shumaker dhe koha e tij përfundimtare ishte vetëm 0.064 sekonda më e ngadaltë se koha e Shumakerit. Megjithëse Shumakeri këmbënguli se pati një bllokim frenash tek ajo kthesë, komisarët e garës deklaruan, "Ne nuk na mbetet asnjë zgjidhje veçse të arrijmë në përfundimin se piloti e ndaloi qëllimisht makinën e tij në pistë." Penaliteti që iu dha Shumakerit ishte anullimi i të gjithë kohëve kualifikuese që ai kishte vendosur, duke e zbritur atë në vend të 22-të në rradhën e nisjes. Ai zgjodhi që të niset nga bokset dhe e përfundoi garën në vendin e pestë, pasi një aksident gjatë garës, detyroi makinën e sigurisë të futet në pistë. Gjithsesi futja e makinës së sigurisë në pistë më shumë e dëmtoi Shumakerin sepse ai ishte i fundit që udhëheqësi i garës, Alonso kishte dopjuar dhe sipas rregullores së FIA-s për vitin 2006, atij nuk i lejohej të hynte në xhiro të plotë gjatë qëndrimit të makinës së sigurisë. Kjo do thotë se ai ishte pothuajse një xhiro të plotë pas vendit të tretë që mbahej nga Kulthard dhe vendit të katërt që mbahej nga Barrikelo në momentin e rinisjes së garës. Por nga fundi i garës ai po i afrohej kërcënueshëm atyre për t'i parakaluar; duke e përfunduar garën në pak se dy sekonda në distancë nga një vend në podium. Në çmimin e madh të Britanisë, Alonnso u bë piloti i parë spanjoll dhe piloti më i ri në moshë (24 vjeç dhe 317 ditë) që fitoi një garë nga vendi i parë në nisje dhe që arrin të vendosë xhiron më të shpejtë, duke kryesuar në çdo xhiro përveç njërit. Shumaker fitoi çmimin e madh të Shteteve të Bashkuara, fitorja e katërt rradhazi e tij në Indianapolis dhe e pesta në karrierën e tij në këtë pistë, dhe gjithashtu çmimin e madh të Francës. FIA vendosi që sistemi "Mass Damper" i përdorur nga Renoja deri në ato momente nuk i plotësonte kriteret e rregullores teknike, dhe ky sistem u përjashtua-vendimi do hapte polemika pasi vetë FIA e kishte autorizuar përdorimin e tij kur ishte konsultuar për të gjatë proçesit që Renoja po zhvillonte këtë sistem. Efekti që pati përjashtimi i këtij sistemi u pa qartësisht që në garën e ardhshme ku Renoja mezi arriti të merrte pikë. Shumaker fitoi gjithashtu çmimin e madh të Gjermanisë në Hokenhajm, ndërsa Alonso e përfundoi garën në vendin e pestë. Jenson Button arriti fitoren e tij të parë në Formula Një, në çmimin e madh të Hungarisë. Alonso pati një problem mekanik gjatë fundit të garës ndërkohë që po e kryesonte atë, ndërsa majkëll Shumaker u tërhoq nga gara pas një përplasjeje me Nick Heidfeld. Gjithsesi Shumaker u ngjit në vendin e tetë në përfundimin e garës(fillimisht ishte klasifikuar në vendin e nëntë pavarësisht se u tërhoq tre xhiro para përfundimit të garës) sepse debutimi i Robert Kubica përfundoi me skualifikim nga gara. Piloti polak kishte përfunduar i shtati në garë me makinën e tij BMV.

Ekipet dhe garuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë paraqitur ekipet dhe pjesmarrësit në garat e kampionatit botërorë të vitit 2006.

Ekipi Shasia Motori Gomat Nr. Piloti Nr. Piloti i tretë Pilotët testues
Flag of France.svg Renault R26 Renault RS26 2.4 V8 M 1 Flag of Spain.svg Fernando Alonso n/a Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen
Flag of Argentina.svg José María López
Flag of Brazil.svg Nelson Piquet Jr
2 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella
Flag of England.svg McLaren MP4-21 Mercedes FO 108S 2.4 V8 M 3 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen n/a Flag of Spain.svg Pedro de la Rosa

Flag of England.svg Gary Paffett
Flag of England.svg Lewis Hamilton

4 Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya
Flag of Spain.svg Pedro de la Rosa
Flag of Italy.svg Ferrari 248 F1 Ferrari 056 2.4 V8 B 5 Flag of Germany.svg Michael Schumacher n/a Flag of Italy.svg Luca Badoer

Flag of Spain.svg Marc Gené

6 Flag of Brazil.svg Felipe Massa
Flag of Japan.svg Toyota TF106
TF106B 1
Toyota RVX-06 2.4 V8 B 7 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher n/a Flag of Brazil.svg Ricardo Zonta

Flag of France.svg Olivier Panis

8 Flag of Italy.svg Jarno Trulli
Flag of England.svg Williams FW28 Cosworth CA2006 2.4
V8 4 Serie
B 9 Flag of Australia.svg Mark Webber 35 Flag of Austria.svg Alexander Wurz Flag of India.svg Narain Karthikeyan
10 Flag of Germany.svg Nico Rosberg
Flag of Japan.svg Honda RA106 Honda RA806E 2.4 V8 M 11 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello 36 Flag of England.svg Anthony Davidson Flag of England.svg James Rossiter
12 Flag of England.svg Jenson Button
Flag of Austria.svg Red Bull RB2 Ferrari 056 2.4 V8 M 14 Flag of England.svg David Coulthard 37 Flag of the Netherlands.svg Robert Doornbos
Flag of Germany.svg Michael Ammermüller
none
15 Flag of Austria.svg Christian Klien
Flag of the Netherlands.svg Robert Doornbos
Flag of Germany.svg BMW Sauber F1.06 BMW P86 2.4 V8 M 16 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld 38 Flag of Poland.svg Robert Kubica
Flag of Germany.svg Sebastian Vettel
none
17 Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve
Flag of Poland.svg Robert Kubica
Flag of Russia.svg Midland

Flag of the Netherlands.svg Spyker
M16 Toyota RVX-06 2.4 V8 B 18 Flag of Portugal.svg Tiago Monteiro 39 Flag of Germany.svg Markus Winkelhock
Flag of Switzerland.svg Giorgio Mondini
Flag of Germany.svg Adrian Sutil
Flag of France.svg Alexandre Prémat
Flag of Venezuela.svg Ernesto Viso
Flag of Russia.svg Roman Rusinov
Flag of Italy.svg Fabrizio del Monte
Flag of Spain.svg Adrian Valles
Flag of Italy.svg Ronnie Quintarelli
19 Flag of the Netherlands.svg Christijan Albers
Flag of Italy.svg Toro Rosso STR01 Cosworth TJ2006 3.0 V10 14 Series M 20 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi 40 Flag of Switzerland.svg Neel Jani none
21 Flag of the United States.svg Scott Speed
Flag of Japan.svg Super Aguri SA05
SA06
Honda RA806E 2.4 V8 B 22 Flag of Japan.svg Takuma Sato 41 Flag of France.svg Franck Montagny
Flag of Japan.svg Sakon Yamamoto
Flag of Japan.svg Yuji Ide
23 Flag of Japan.svg Yuji Ide
Flag of France.svg Franck Montagny
Flag of Japan.svg Sakon Yamamoto

Rezultatet e garimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesit e garave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhiro Çmimi Organizuesi Qarku Data Piloti Fitues Ekipi Fitues
1 Flag of Bahrain.svg F1 Bahrain - 2006 Flag of Bahrain.svg F1 Bahrain Bahrain International Circuit 12 mars Flag of Spain.svg Fernando Alonso Flag of France.svg Renault
2 Flag of Malaysia.svg F1 Malajzia - 2006 Flag of Malaysia.svg F1 Malajzia Sepang International Circuit 19 mars Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Flag of France.svg Renault
3 Flag of Australia.svg F1 Australia - 2006 Flag of Australia.svg F1 Australia Albert Park 2 prill Flag of Spain.svg Fernando Alonso Flag of France.svg Renault
4 Flag of San Marino.svg F1 San Marino - 2006 Flag of San Marino.svg F1 San Marino Autodromo Enzo e Dino Ferrari 23 prill Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
5 Flag of Europe.svg F1 Evropa - 2006 Flag of Europe.svg F1 Evropa Nürburgring 7 maj Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
6 Flag of Spain.svg F1 Spanja - 2006 Flag of Spain.svg F1 Spanja Circuit de Catalunya 14 maj Flag of Spain.svg Fernando Alonso Flag of France.svg Renault
7 Flag of Monaco.svg F1 Monako 2006 Flag of Monaco.svg F1 Monako Circuit de Monaco 28 maj Flag of Spain.svg Fernando Alonso Flag of France.svg Renault
8 Flag of England.svg F1 Anglia 2006 Flag of England.svg F1 Anglia Silverstone Circuit 11 qershor Flag of Spain.svg Fernando Alonso Flag of France.svg Renault
9 Flag of Canada.svg F1 Kanada - 2006 Flag of Canada.svg F1 Kanada Gilles Villeneuve Circuit 25 qershor Flag of Spain.svg Fernando Alonso Flag of France.svg Renault
10 Flag of the United States.svg F1 SHBA - 2006 Flag of the United States.svg F1 SHBA Indianapolis Motor Speedway 2 korrik Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
11 Flag of France.svg F1 Franca - 2006 Flag of France.svg F1 Franca Circuit de Nevers Magny-Cours 16 korrik Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
12 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 2006 Flag of Germany.svg F1 Gjermania Hockenheimring 30 korrik Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
13 Flag of Hungary.svg F1 Hungaria - 2006 Flag of Hungary.svg F1 Hungaria Hungaroring 6 gusht Flag of England.svg Jenson Button Flag of Japan.svg Honda
14 Flag of Turkey.svg F1 Turqia - 2006 Flag of Turkey.svg F1 Turqia Istanbul Park 27 gusht Flag of Brazil.svg Felipe Massa Flag of Italy.svg Ferrari
15 Flag of Italy.svg F1 Italia - 2006 Flag of Italy.svg F1 Italia Autodromo Nazionale Monza 10 shtator Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
16 Flag of the People's Republic of China.svg F1 Kina - 2006 Flag of the People's Republic of China.svg F1 Kina Shanghai International Circuit 1 tetor Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari
17 Flag of Japan.svg F1 Japonia - 2006 Flag of Japan.svg F1 Japonia Suzuka Circuit 8 tetor Flag of Spain.svg Fernando Alonso Flag of France.svg Renault
18 Flag of Brazil.svg F1 Brazili - 2006 Flag of Brazil.svg F1 Brazili Autódromo José Carlos Pace 22 tetor Flag of Brazil.svg Felipe Massa Flag of Italy.svg Ferrari

Radhitja në garime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri Piloti BHR Flag of Bahrain.svg MYS Flag of Malaysia.svg AUS Flag of Australia.svg SMR Flag of San Marino.svg EUR Flag of Europe.svg ESP Flag of Spain.svg MCO Flag of Monaco.svg GBR Flag of England.svg CAN Flag of Canada.svg USA Flag of the United States.svg FRA Flag of France.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg TUR Flag of Turkey.svg ITA Flag of Italy.svg CHN Flag of the People's Republic of China.svg JPN Flag of Japan.svg BRA Flag of Brazil.svg Pikë
1 Flag of Spain.svg Alonso 1 2 1 2 2 1 1 1 1 5 2 5 Ret 2 Ret 2 1 2 134
2 Flag of Germany.svg M. Schumacher 2 6 Ret 1 1 2 5 2 2 1 1 1 8* 3 1 1 Ret 4 121
3 Flag of Brazil.svg Massa 9 5 Ret 4 3 4 9 5 5 2 3 2 7 1 9 Ret 2 1 80
4 Flag of Italy.svg Fisichella Ret 1 5 8 6 3 6 4 4 3 6 6 Ret 6 4 3 3 6 72
5 Flag of Finland.svg Räikkönen 3 Ret 2 5 4 5 Ret 3 3 Ret 5 3 Ret Ret 2 Ret 5 5 65
6 Flag of England.svg Button 4 3 10 7 Ret 6 11 Ret 9 Ret Ret 4 1 4 5 4 4 3 56
7 Flag of Brazil.svg Barrichello 15 10 7 10 5 7 4 10 Ret 6 Ret Ret 4 8 6 6 12 7 30
8 Flag of Colombia.svg Montoya 5 4 Ret 3 Ret Ret 2 6 Ret Ret 26
9 Flag of Germany.svg Heidfeld 12 Ret 4 13 10 8 7 7 7 Ret 8 Ret 3 14 8 7 8 17 23
10 Flag of Germany.svg R. Schumacher 14 8 3 9 Ret Ret 8 Ret Ret Ret 4 9 6 7 15 Ret 7 Ret 20
11 Flag of Spain.svg de la Rosa 7 Ret 2 5 Ret 5 11 8 19
12 Flag of Italy.svg Trulli 16 9 Ret Ret 9 10 17 11 6 4 Ret 7 12 9 7 Ret 6 Ret 15
13 Flag of England.svg Coulthard 10 Ret 8 Ret Ret 14 3 12 8 7 9 11 5 15 12 9 Ret Ret 14
14 Flag of Australia.svg Webber 6 Ret Ret 6 Ret 9 Ret Ret 12 Ret Ret Ret Ret 10 10 8 Ret Ret 7
15 Flag of Canada.svg Villeneuve Ret 7 6 12 8 12 14 8 Ret Ret 11 Ret 7
16 Flag of Poland.svg Kubica DSQ 12 3 13 9 9 6
17 Flag of Germany.svg Rosberg 7 Ret Ret 11 7 11 Ret 9 Ret 9 14 Ret Ret Ret Ret 11 10 Ret 4
18 Flag of Austria.svg Klien 8 Ret Ret Ret Ret 13 Ret 14 11 Ret 12 8 Ret 11 11 2
19 Flag of Italy.svg Liuzzi 11 11 Ret 14 Ret 15 10 13 13 8 13 10 Ret Ret 14 10 14 13 1
20 Flag of the United States.svg Speed 13 Ret 9 15 11 Ret 13 Ret 10 Ret 10 12 11 13 13 14 18 11 0
21 Flag of Portugal.svg Monteiro 17 13 Ret 16 12 16 15 16 14 Ret Ret DSQ 9 Ret Ret Ret 16 15 0
22 Flag of the Netherlands.svg Albers Ret 12 11 Ret 13 Ret 12 15 Ret Ret 15 DSQ 10 Ret 17 15 Ret 14 0
23 Flag of Japan.svg Sato 18 14 12 Ret Ret 17 Ret 17 15 Ret Ret Ret 13 NC 16 DSQ 15 10 0
24 Flag of the Netherlands.svg Doornbos 12 13 12 0
25 Flag of Japan.svg Ide Ret Ret 13 Ret 0
26 Flag of Japan.svg Yamamoto Ret Ret Ret Ret 16 17 16 0
27 Flag of France.svg Montagny Ret Ret 16 18 Ret Ret 16 0
Nr. Pilot BHR Flag of Bahrain.svg MYS Flag of Malaysia.svg AUS Flag of Australia.svg SMR Flag of San Marino.svg EUR Flag of Europe.svg ESP Flag of Spain.svg MCO Flag of Monaco.svg GBR Flag of England.svg CAN Flag of Canada.svg USA Flag of the United States.svg FRA Flag of France.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg TUR Flag of Turkey.svg ITA Flag of Italy.svg CHN Flag of the People's Republic of China.svg JPN Flag of Japan.svg BRA Flag of Brazil.svg Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Pilotët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol Pozita Xhiro Sh. Pikë
1 Flag of Spain.svg Fernando Alonso Flag of France.svg Renault 18 7 14 6 5 134
2 Flag of Germany.svg Michael Schumacher Flag of Italy.svg Ferrari 18 7 12 4 7 121
3 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Flag of Italy.svg Ferrari 18 2 7 3 2 80
4 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Flag of France.svg Renault 18 1 5 1 0 72
5 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Flag of England.svg McLaren Mercedes 18 0 6 3 3 65
6 Flag of England.svg Jenson Button Flag of Japan.svg Honda 18 1 3 1 0 56
7 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Flag of Japan.svg Honda 18 0 0 0 0 30
8 Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya Flag of England.svg McLaren Mercedes 10 0 2 0 0 26
9 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld Flag of Germany.svg Sauber BMW 18 0 1 0 0 23
10 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Flag of Japan.svg Toyota 18 0 1 0 0 20
11 Flag of Spain.svg Pedro de la Rosa Flag of England.svg McLaren Mercedes 8 0 1 0 0 19
12 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Flag of Japan.svg Toyota 18 0 0 0 0 15
13 Flag of England.svg David Coulthard Flag of Austria.svg RBR Ferrari 18 0 1 0 0 14
14 Flag of Australia.svg Mark Webber Flag of England.svg Williams Cosworth 18 0 0 0 0 7
15 Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve Flag of Germany.svg Sauber BMW 12 0 0 0 0 7
16 Flag of Poland.svg Robert Kubica Flag of Germany.svg Sauber BMW 6 0 1 0 0 6
17 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Flag of England.svg Williams Cosworth 18 0 0 0 1 4
18 Flag of Austria.svg Christian Klien Flag of Austria.svg RBR Ferrari 15 0 0 0 0 2
19 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi Flag of Italy.svg STR Cosworth 18 0 0 0 0 1
20 Flag of the United States.svg Scott Speed Flag of Italy.svg STR Cosworth 18 0 0 0 0 0
21 Flag of Portugal.svg Tiago Monteiro Flag of Russia.svg MF1 Toyota 18 0 0 0 0 0
22 Flag of the Netherlands.svg Christijan Albers Flag of Russia.svg MF1 Toyota 18 0 0 0 0 0
23 Flag of Japan.svg Takuma Sato Flag of Japan.svg Aguri Honda 18 0 0 0 0 0
24 Flag of the Netherlands.svg Robert Doornbos Flag of Austria.svg RBR Ferrari 3 0 0 0 0 0
25 Flag of Japan.svg Yuji Ide Flag of Japan.svg Aguri Honda 4 0 0 0 0 0
26 Flag of Japan.svg Sakon Yamamoto Flag of Japan.svg Aguri Honda 7 0 0 0 0 0
27 Flag of France.svg Franck Montagny Flag of Japan.svg Aguri Honda 7 0 0 0 0 0

Konstruktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Auto
nr.
BHR Flag of Bahrain.svg MYS Flag of Malaysia.svg AUS Flag of Australia.svg SMR Flag of San Marino.svg EUR Flag of Europe.svg ESP Flag of Spain.svg MCO Flag of Monaco.svg GBR Flag of England.svg CAN Flag of Canada.svg USA Flag of the United States.svg FRA Flag of France.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg TUR Flag of Turkey.svg ITA Flag of Italy.svg CHN Flag of the People's Republic of China.svg JPN Flag of Japan.svg BRA Flag of Brazil.svg Pikë
1 Flag of France.svg Renault 1 1 2 1 2 2 1 1 1 1 5 2 5 Ret 2 Ret 2 1 2 206
2 Ret 1 5 8 6 3 6 4 4 3 6 6 Ret 6 4 3 3 6
2 Flag of Italy.svg Ferrari 5 2 6 Ret 1 1 2 5 2 2 1 1 1 8 3 1 1 Ret 4 201
6 9 5 Ret 4 3 4 9 5 5 2 3 2 7 1 9 Ret 2 1
3 Flag of England.svg McLaren Mercedes 3 3 Ret 2 5 4 5 Ret 3 3 Ret 5 3 Ret Ret 2 Ret 5 5 110
4 5 4 Ret 3 Ret Ret 2 6 Ret Ret 7 Ret 2 5 Ret 5 11 8
4 Flag of Japan.svg Honda 11 15 10 7 10 5 7 4 10 Ret 6 Ret Ret 4 8 6 6 12 7 86
12 4 3 10 7 Ret 6 11 Ret 9 Ret Ret 4 1 4 5 4 4 3
5 Flag of Germany.svg Sauber BMW 16 12 Ret 4 13 10 8 7 7 7 Ret 8 Ret 3 14 8 7 8 17 36
17 Ret 7 6 12 8 12 14 8 Ret Ret 11 Ret DSQ 12 3 13 9 9
6 Flag of Japan.svg Toyota 7 14 8 3 9 Ret Ret 8 Ret Ret Ret 4 9 6 7 15 Ret 7 Ret 35
8 16 9 Ret Ret 9 10 17 11 6 4 Ret 7 12 9 7 Ret 6 Ret
7 Flag of Austria.svg RBR Ferrari 14 10 Ret 8 Ret Ret 14 3 12 8 7 9 11 5 15 12 9 Ret Ret 16
15 8 Ret Ret Ret Ret 13 Ret 14 11 Ret 12 8 Ret 11 11 12 13 12
8 Flag of England.svg Williams Cosworth 9 6 Ret Ret 6 Ret 9 Ret Ret 12 Ret Ret Ret Ret 10 10 8 Ret Ret 11
10 7 Ret Ret 11 7 11 Ret 9 Ret 9 14 Ret Ret Ret Ret 11 10 Ret
9 Flag of Italy.svg STR Cosworth 20 11 11 Ret 14 Ret 15 10 13 13 8 13 10 Ret Ret 14 10 14 13 1
21 13 Ret 9 15 11 Ret 13 Ret 10 Ret 10 12 11 13 13 14 18 11
10 Flag of Russia.svg MF1 Toyota 18 17 13 Ret 16 12 16 15 16 14 Ret Ret DSQ 9 Ret Ret Ret 16 15 0
19 Ret 12 11 Ret 13 Ret 12 15 Ret Ret 15 DSQ 10 Ret 17 15 Ret 14
11 Flag of Japan.svg Aguri Honda 22 18 14 12 Ret Ret 17 Ret 17 15 Ret Ret Ret 13 NC 16 DSQ 15 10 0
23 Ret Ret 13 Ret Ret Ret 16 18 Ret Ret 16 Ret Ret Ret Ret 16 17 16
Pozita Ekipi Auto
nr.
BHR Flag of Bahrain.svg MYS Flag of Malaysia.svg AUS Flag of Australia.svg SMR Flag of San Marino.svg EUR Flag of Europe.svg ESP Flag of Spain.svg MCO Flag of Monaco.svg GBR Flag of England.svg CAN Flag of Canada.svg USA Flag of the United States.svg FRA Flag of France.svg DEU Flag of Germany.svg HUN Flag of Hungary.svg TUR Flag of Turkey.svg ITA Flag of Italy.svg CHN Flag of the People's Republic of China.svg JPN Flag of Japan.svg BRA Flag of Brazil.svg Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Radhitja e ekipeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Gomat Starte Fitore Podiume Pol Pozita Xhiro Sh. Pikë
1 Flag of France.svg Renault R26 Flag of France.svg Renault M 18 8 19 7 5 206
2 Flag of Italy.svg Ferrari 248 F1 Flag of Italy.svg Ferrari B 18 9 19 7 9 201
3 Flag of England.svg McLaren MP4-21 Flag of Germany.svg Mercedes M 18 0 9 3 3 110
4 Flag of Japan.svg Honda RA106 Flag of Japan.svg Honda M 18 1 3 1 0 86
5 Flag of Germany.svg BMW Sauber F1.06 Flag of Germany.svg BMW M 18 0 2 0 0 36
6 Flag of Japan.svg Toyota TF106
TF106B
Flag of Japan.svg Toyota B 18 0 1 0 0 35
7 Flag of Austria.svg Red Bull RB2 Flag of Italy.svg Ferrari M 18 0 1 0 0 16
8 Flag of England.svg Williams FW28 Flag of England.svg Cosworth B 18 0 0 0 1 11
9 Flag of Italy.svg Toro Rosso STR01 Flag of England.svg Cosworth M 18 0 0 0 0 1
10 Flag of Russia.svg Midland F1 M16 Flag of Japan.svg Toyota B 18 0 0 0 0 0
11 Flag of Japan.svg Super Aguri SA05
SA06
Flag of Japan.svg Honda B 18 0 0 0 0 0

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2006
Garat Bahrain | Malajzi | Australi | San Marino | Evropë | Spanjë | Monako | Angli | Kanada | Shtetet e Bashkuara | Francë | Gjermani | Hungari | Turqi | Itali | Kinë | Japoni | Brazil
Pilotët Alonso | Schumacher | Massa | Fisichella | Räikkönen | Button | Barrichello | Montoya | Heidfeld | Schumacher | de la Rosa | Trulli | Coulthard | Webber | Villeneuve | Kubica | Rosberg | Klien | Liuzzi | Speed | Monteiro | Albers | Sato | Doornbos | Ide | Yamamoto | Montagny
Konstruktorët Renault | Ferrari | McLaren | Honda | BMW Sauber | Toyota | Red Bull | Williams | Toro Rosso | Midland F1 | Super Aguri

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]